Voňavá bylina ze Středozemí. Rozmarýn není rozmarný

Další fotky

Ač název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou je obtížné vyjít, opak je pravdou. Za časů našich babiček nechyběla snad v žádné domácnosti. Symbolizovala štěstí a lásku, ve Středomoří je dodnes svatební květinou.

Pravlastí rozmarýnu jsou právě hornaté oblasti Středozemního moře, kde roste planě dodnes. Od starověku je používán jako aromatické koření i léčivá bylina. Staří Římané ho nazývali mořskou rosou a přisuzovali mu čarovnou moc.

Rozmarýn je vytrvalý, stále zelený keř, s čárkovitými tmavozelenými, na rubu šedoplstnatými listy. Z jejich úžlabí vyrůstají drobné modré či fialové květy, u šlechtěných druhů mohou být i bílé nebo růžové. Rozmarýn je hrnkovou rostlinou a pěstuje se běžně v květináčích. V příznivých podmínkách může dorůst až do výšky 1,5 metru.

zelenina bylinky nať

Máte rádi čerstvé bylinky a zeleninu? Pěstujte si je doma za okny

Vzhledem k tomu, že pochází ze Středomoří, má rozmarýn rád slunce a světlo. Sluneční paprsky napomáhají k jeho větší aromatičnosti a vůni. Přemíra vlhkosti pro něj může být osudná. Nejčastěji lidé rostlinu zahubí zálivkou, jakmile ji jednou přemokříte, už ji nezachráníte. Při zalévání se držte pravidlem, že zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne.

Přihnojování je dostačující jednou za tři týdny roztokem tekutého hnojiva.

Přes léto bude rozmarýnu nejlépe venku, na balkoně nebo na terase. Jakmile hrozí deštivé počasí, přestěhuje jej pod střechu terasy. Nikdy ho však nepřesazujte do volné půdy. Tam by mu mohly tak narůst kořeny, že by pak nezvládl přesazení zpět do nádoby a mohl by dokonce uhynout. Chcete-li rozmarýn vysadit v létě do zahrady, umístěte ho do záhonu i s květináčem, snadněji pak půjde vyndávat z půdy.

Na bolestivou menstruaci vyzrajme přírodní cestou

V našem zeměpisném pásmu není rozmarýn schopný přezimovat v zimním období venku. Před příchodem prvních mrazíků proto rostlinku přemístěte na bezmrazé místo. Může to být skleník nebo zimní zahrada, můžete ji klidně ponechat třeba i na okenním parapetu.

Rostlinka se dá též velmi dobře tvarovat. Zaštipováním a stříháním větviček z ní můžete vytvořit krásnou bonsaj. Není náročná ani na množení. Semínka zapíchejte do substrátu nebo dobré zahradní zeminy a udržujte je na teplém a suchém místě.

Medvědí česnek, léčivka plná vitamínů. Můžete ho vypěstovat i doma

Jako koření se nejvýrazněji uplatňuje ve středozemní kuchyni, koření s ním i Angličané, Američané a Mexičané. Ke kořenění se hodí čerstvé nebo usušené lístky. Platí zde pravidlo všeho s mírou, pokrm pro čtyři osoby okořeňte maximálně jednou kávovou lžičkou sušených lístků. Ve větším množství působí opojně. Koření z rozmarýnu není vhodné pro těhotné a kojící ženy.

Ochutí marinády a grilovací směsi, můžete jím okořenit pečené ryby a vepřové či mleté maso. Chutná v jídlech z rajčat a lilku. Řekové z něj již od starověku vyrábějí víno proti srdeční slabosti.

FOTO: Rozmarýn není rozmarný

Rozmarýn není rozmarný - rozmarynRozmarýn není rozmarný - rozmarynRozmarýn není rozmarný - rozmarynRozmarýn není rozmarný - steak rozmarynRozmarýn není rozmarný - steak rozmaryn
Další fotky
Rozmarýn není rozmarný - bramboryRozmarýn není rozmarný - rozmarynRozmarýn není rozmarný - kytky louka
Dnes, 23:13
Policie odložila trestní oznámení kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek proti koronaviru u středočeských záchranářů....
Dnes, 16:30
Pozůstatky slovenského kláštera Mariánská Čeľaď, které jsou ukryté v lese nedaleko obce Veľké Lovce, jsou...
Dnes, 14:33
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:33
Intenzivně voní, skvěle vypadá i chutná. Můžeme ji pěstovat na zahradě i v květináči.
Dnes, 11:30
Zámek Horní Libchava nacházející se nedaleko České Lípy sice patří mezi méně známé zámky, zcela...
Dnes, 10:00
Kokedama neboli mechová koule, je japonský způsob pěstování rostlin v mechovém balu. V mechové kouli...
Dnes, 07:47
Víra má, to je most, stavěnej z pavučin, a i když je do pláče, tak...
Včera, 18:22
Letošní dvousté jubileum první dámy naší literatury nás nenechává na pochybách, kým Božena Němcová byla...
Včera, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Včera, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Včera, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Reklama