• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vracení knih se zlínským čtenářům usnadní. Knihovna představila novinku

  31.5.2022
  Redakce

  Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně dokončila automatizaci svých poboček. Od května je tak všech 14 knihoven ve Zlíně propojeno v jednotné síti.

  „Čtenáři i v těch nejmenších pobočkách mohou plně využívat všechny služby knihovny včetně e-Výpůjček a dalších online služeb dostupných z pohodlí domova,“ uvedla v tiskové zprávě zástupkyně knihovny Gabriela Winklerová.

  Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně je krajskou knihovnou, plní také funkci městské knihovny ve Zlíně. Kromě ústřední knihovny, která je v bývalém baťovském průmyslovém areálu, má 13 dalších poboček v místních částech, například na sídlišti Jižní Svahy, v Kostelci, Kudlově, Malenovicích či ve Štípě.

  „Propojením knihoven získávají čtenáři řadu výhod. Čtenářský průkaz vydaný kteroukoli z těchto knihoven platí v ústřední knihovně i ve všech pobočkách. V knihovním katalogu si mohou čtenáři zadávat své objednávky a rezervace a prostřednictvím on-line čtenářského konta prodlužovat výpůjčky pro všechny pobočky,“ uvedl ředitel knihovny Jan Kaňka.

  Nově mohou čtenáři vrátit vypůjčené knížky, časopisy či jiné dokumenty na pobočce, kterou mají nejblíže. Nemusí jít o místo, kde si dokumenty vypůjčili. V ústřední knihovně je automat na vracení knih. „V Malenovicích a na Jižních Svazích funguje vhoz na knihy, který je umístěn ve fasádě budovy. Vracet lze tady kdykoliv mimo výpůjční dobu těchto dvou knihoven včetně nočních hodin,“ uvedla Winklerová.

  „Čtenářům jsme se snažili usnadnit možnost vrácení vypůjčených knih, aby se vyhnuli případným sankcím za pozdní vrácení. Dalším bonusem je zvýšení využití knihovního fondu, především novinky a rezervované knížky se dostanou rychleji k dalším čtenářům,“ uvedl ředitel. Na každé pobočce se čtenáři mohou zaregistrovat, půjčovat si knihy a časopisy, připojit se k internetu, číst si a relaxovat. Velká část poboček nabízí vzdělávací a kulturní akce pro školy, děti i veřejnost.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte