Boj se tygře, až tě nachytám! Víte, že tyto šelmy mají i své výročí?

O lovci tygrů, vychloubajícím se, že tygr z Indie konce týdne se nedožije, zpívá Viktor Sodoma. Tygři patřili k žádoucím trofejím lovců, zároveň byli považováni za škůdce ohrožující domácí zvířata i lidi. Jejich počet se neustále snižoval. Mezinárodní den tygrů, který se slaví 29. července, je jedním ze způsobů, jak upozornit na tuto nádhernou a ohroženou velkou šelmu.

Od počátku dvacátého století, tedy za něco málo přes sto let, Země ztratila 93 procent divoce žijících tygrů. V roce 2006 se počet tygrů v Indii, kde žije sedmdesát procent celosvětové tygří populace, snížil na 1411 kusů. Roku 2010 se proto v Petrohradě v Rusku konal Tygří summit, kde se sešlo třináct států, na jejichž území žijí tygři, a shodli se na vytvoření Tx2 – cílem je do roku 2022 zdvojnásobit počet divoce žijících tygrů. Ke strategii patří právě také Mezinárodní den tygrů. Práce ochranářů je úspěšná, v Indii roku 2019 napočítali 2 967 tygrů.

V pražské zoo se tygři chovají od roku 1932, hned rok po otevření zahrady se tu objevil samec Bengali, kříženec tygra usurijského a bengálského, a samice tygra indického Mitau. Oba pocházeli z cirkusu. O rok později se narodila první dvě tygřata. V současné době zahrada cjová tři poddruhy – tygra usurijského, tygra sumaterského a tygra malajského. Zatím poslední mláďata se tu narodila 3. října 2017 tygřici Banye. Pražská zoo letos velkou oslavu dne tygrů neplánuje, majestátní šelmy ale mohou návštěvníci obdivovat i tak, případně je podpořit nákupem stravenek. Jak přispět k záchraně tygrů ve volné přírodě informují třeba stránky www.wwf.org.uk/get-involved/schools/calendar/international-tiger-day.

Zdroj: vlastní zdroj

Včera, 19:54
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
Včera, 13:00
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
Včera, 10:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:30
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
Včera, 09:39
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
30.7.2021
Policisté zadrželi muže, který loni v září prohodil zavřeným oknem ubytovny zápalnou lahev. V té...
30.7.2021
Česká televize uvedla před nedávnem rozhovor svého zpravodaje v Londýně Bohumila Vostala se sochařkou Charlotte...
28.7.2021
Rozhledna Šiška a stejnojmenná kavárna ozvláštňují pražský park Ladronka od loňského podzimu. Jedenáct metrů vysoká...
27.7.2021
Hlavní město zajišťuje na zvláště chráněných územích metropole přírodě šetrné obhospodařování svých pozemků s pomocí tří...
27.7.2021
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost provozovatelů pivních kol a magistrát může zakázat v metropoli...
Reklama