Bude z Kladna ghetto? Z Kladeňáků se stanou pokusní králíci, padlo při debatě

Ve čtvrtek 7.12. proběhla v kladenském Dělnickém domě veřejná diskuse s občany s provokativním názvem Chcete z Kladna ghetto? Diskuse se zúčastnili poslankyně Kateřina Valachová, zastupitel města Vojtěch Volf, Roman Matoušek z agentury pro sociální začleňování a senátor Jiří Dientsbier.

FOTO: Bude z Kladno ghetto?

Bude z Kladno ghetto? - P1130134Bude z Kladno ghetto? - P1130144Bude z Kladno ghetto? - P1130170Bude z Kladno ghetto? - P1130156Bude z Kladno ghetto? - P1130185

Příliv nepřizpůsobivých

Tématem bylo rozhodnutí primátora Kladna vyhlásit celé město za sociálně vyloučenou lokalitu. V diskusi se prolínalo několik souvisejících rovin. Obchod s chudobou, migrace sociálně slabých, koncentrace sociálně nežádoucích jevů v určitých částech města, image města a potřeba zákona o sociálním bydlení.

Podle zastánců rozhodnutí jsou důvodné obavy z další migrace sociálně slabých:

“Pro mě je to dobře, nepůjdou sem lidé za dávkami. Z pohledu policisty je to dobře,” hájil nápad ředitel městské policie Kladna Stanislav Procházka. Podobný pohled na situaci má Ladislav Pavlík z kladenského magistrátu: “Opatření zabrání tomu aby skončil příliv nepřizpůsobivých, co migrují. Město zná své obyvatele dobře. Těm, co zde dlouhodobě žijí je schopné pomoci. Rada města opakovaně a běžně přiděluje byty v sociální nouzi a pomáhá rodinám co se dostanou do tíživé situace. Město je schopno odlišit ty, co tady jsou a jsou Kladeňáky a chtějí tu žít a fungovat podle principů slušnosti.”

S nepřizpůsobivými máme obrovský problém, hrozí konflikty na ulicích, říká kladenský primátor

Z Kladeňáků se stanou pokusní králíci

Podle Matouška má Kladno sice více chudých než je průměr, ale počet lidí, kteří jsou příjemci dávek zde neroste,  naopak pozvolna klesá a město se v tomto ohledu vůbec se neblíží těm nejhorším, jako Most, Litvínov či Ústí nad Labem.

Pokud podle Valachové město prohlásí Kladno za sociálně vyloučenou lokalitu, tak ze dne na den problémy co město má, nezmizí. Riziko toho kroku spočívá podle ní v tom, že dopadne nezamýšleně a nečekaně na osamocené seniory a samoživitelky. Všichni ti pobírají doplatek na bydlení a často na základě krátkodobých smluv. Při změně smlouvy o doplatek přijdou. Jako jediné řešení vidí Valachová konkrétní jednoduchý balíček legislativních opatření. “Jsem si jistá, že plošné vyhlášení nikam nepovede. Zbydou vám tady jen ti chudší, jen vám to přidělá starosti. Z Kladeňáků se stanou pokusní králíci,” varovala Valachová.

Slaný proti sociálně slabým: Nebudou mít nárok na doplatek na bydlení

Chybí zákon o sociálním bydlení

Dienstbier opatření označil za diskriminační: “Podle listiny práv a svobod má každý nárok na pomoc v hmotné nouzi a musí to platit všude stejně. Opatření vyloučit celé Kladno neřeší příčiny, ale snaží se předstírat že nějakým zákazem se tyto problémy vyřeší. Kromě toho kladenský návrh odporuje samotnému zákonu, který s podobnou variantou nepočítá. Obec podle zákona může sociálně vyloučit jen konkrétní místa ale ne celé město,” řekl.

Účastníci diskuse se sice ohledně připravovaného opatření naprosto neshodli, ovšem všichni souhlasili s tím, že největší problém jsou obchodníci s chudobou a že v zemi akutně chybí zákon o sociálním bydlení.

 

Včera, 12:55
„Aby sport začal děti znovu bavit!“ to vidí jako nejdůležitější májový úkol pro trenéry početného...
Včera, 11:35
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ve spolupráci s Nadací Charta 77 – Konto Bariéry, Středočeským...
7.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
7.5.2021
Turista se může zastavit v muzeu studené války a bunkru protiraketové obrany Prahy nebo si...
5.5.2021
Funkcionalistická budova Městské spořitelny byla dokončena roku 1930 podle návrhu architekta Jana Rejchla. V roce...
29.4.2021
Recidivista podle policie vykrádal automaty v nemocnicích na Kladensku, nyní je ve vazbě. Za krádeže...
22.4.2021
V Kladně nastoupí od září do prvních tříd 709 prvňáků, o 59 méně než loni....
21.4.2021
Kladno používá ve školách a školkách i PCR testování na covid, pozitivní byl zatím jeden...
19.4.2021
Altán, který ve veřejném hlasování získal 3. místo, a byl schválen k financování, doplňuje řadu...
12.4.2021
Aktuálně vydané územní rozhodnutí o stavbě multifunkční sportovní haly, dalo zelenou dalším přípravám vedoucím ke...
12.4.2021
Realizace se dočká například tři roky připravovaný projekt úpravy parkoviště nad 1. Základní školou, který...
Reklama