Emil Hácha byl prezidentem „Druhé republiky“ i Protektorátu. Byl obětí nebo zrádcem?

Další fotky

Před 79 lety se stal prezidentem tzv. „Druhé republiky“ Emil Hácha – psalo se datum 30. listopadu 1938 a stejně jako o 79 let později byl shodou okolností také čtvrtek. Druhá republika existovala necelých půl roku, byla mnohem menší a tenčí než „první republika“. Vznikla 1. října 1938 a „přežila“ jen do 14. března roku následujícího, kdy byl ustanoven Protektorát Čechy a Morava. Emil Hácha však i přesto zůstal ve své funkci – historici se proto přou: „Byl prezident Emil Hácha obětí nacistů nebo zrádcem českého národa?

Hledá se nový prezident…

Když druhý prvorepublikový prezident Edvard Beneš abdikoval, začal se hledat nový prezident. Ideálně někdo bez politické příslušnosti. Našel se doc. JUDr. Emil Dominik Josef Hácha, český právník a překladatel narozený v Trhových Svinech na jihu Čech. Rok 1938 pro něj nebyl lehký, zemřela mu manželka Marie. Ve čtvrtek 30. listopadu 1939 na nátlak svého okolí přijal jako nestraník funkci prezidenta Česko-Slovenské republiky. Předtím pracoval jako 2. prezident Nejvyššího správního soudu ČSR, kde působil v letech 1925 až 1938.

FOTO: Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem?

Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (8)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (4)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Berlin, Emil Hacha bei HitlerEmil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (1)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, podpis
Další fotky
Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (7)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (6)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (3)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (2)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Česko-Slovenská republikaEmil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Druhá republika

„Je mi 66 let, připravoval jsem se na odpočinek a těšil jsem se na něj. Místo toho mám být prezidentem republiky v dnešních těžkých dobách. Je to velká oběť, ale přinesu ji, je-li to nutné v zájmu národa a státu.“

Matějská se může jít zahrabat! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu

Už jako prezident Druhé republiky byl Emil Hácha nacisty zastrašován. Když byl 14. března 1939 pozván do Berlína na jednání se špičkami Německé říše, byl násilím a výhrůžkami donucen k souhlasu se vznikem Protektorátu Čechy a Morava.

„Vy se mě ptáte, jestli mi hrozili? Promiňte, ale to je moc slabé slovo. Podepsal jsem z hrůzy ze zničení Prahy.“

Jak vypadal most u Národního divadla před více než sto lety. Prohlédněte si Prahu po návratu v čase

Tehdy se mylně domníval, že němečtí nacisté budou dodržovat uzavřené dohody a mezinárodní právní normy. Zpočátku svého „prezidentování“ byl velmi aktivním politikem. V říjnu 1939 odmítl Hitlerovi slíbit věrnost a o měsíc později žádal, aby byli propuštěni zatčení vysokoškolští studenti, kteří protestovali 17. listopadu 1939 v Praze. V mnoha případech se mu to podařilo.

„Za těch 40 let jsem si zvykl sloužit, a tak jsem se skoro automaticky podrobil i této největší službě svého života. Navíc v době, kdy mé síly, sotva kdy k tomu dostatečné, jsou již velmi ochablé. Bylo mi to tím těžší, že jsem nikdy neměl ctižádosti tohoto druhu.“ 

Nejslavnější olympionik: „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň,“ říkal o sobě Emil Zátopek

Názory historiků se liší. Pro některé je obětí nacistického režimu, pro jiné je zrádcem

Komunističtí historici ho viděli jako zrádce, po listopadu 1989 se na Emila Háchu začalo nahlížet i jinak, shovívavěji.

Jeho role nemůže být hodnocena jednoznačně. „Můžete říct, že to byl statečný člověk, který se v těžké chvíli postavil do čela národa, a stejně tak v něm můžete vidět zaprodance a zrádce, který napomáhal okupaci,“ řekl český historik Jan Dobeš v Lidových novinách před 2 lety.

Podle historika Jana B. Uhlíře z Vojenského historického ústavu byl Hácha člověk, který se obětoval pro české zájmy. „On prezidentskou funkci nechtěl, byl do ní dosazen pod obrovským tlakem a souhlasil. Byl to starý člověk a vdovec, který měl života už plné zuby a mohl si už jen užívat důchodu,“ uvedl pro Lidové noviny v roce 2015.

Zajímavost: Česká televize o Emilu Háchovi v roce 2007 natočila 52 minut dlouhý dokument s názvem „Zrádce nebo oběť?“, který režíroval Petr Lokaj.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

FOTO: Výstava Anthropoid

Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (1)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (4)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (5)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (11)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (6)
Další fotky
Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (2)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (3)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (9)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (7)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (8)

Nemocný Hácha ztratil důvěru, zemřel krátce po válce

Když v roce 1941 do Prahy přijel Reinhard Heydrich a byl zatčen premiér Alois Eliáš, byl Hácha pod zvýšeným tlakem Němců. Atentát na Reinharda Heydricha v květnu 1942 byl pro Emila Háchu osudovým zlomem. Jeho duševní a zdravotní stav podlomilo terorizování Čechů i nátlak nacistů v čele s Karlem Hermannem Frankem i ministrem školství a lidové osvěty Emanuelem Moravcem.

Vnímáte prezidenta Emila Háchu spíše jako oběť, nebo jako zrádce národa?

Oběť
82%
Zrádce
3%
Nevím/nechci soudit
15%

Hácha byl po atentátu na Heydricha využíván nacisty. Atentát zrovna vyšel na období, kdy probíhaly státní oslavy jeho 70. narozenin. Hácha v projevu do rozhlasu odsoudil atentát i činnost exilové vlády Edvarda Beneše. V době vypálení Lidic a Ležáků Emil Hácha přijal osobní dar v podobě luxusního Mercedesu přímo od Adolfa Hitlera.

FOTO: Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem?

Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (8)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (4)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Berlin, Emil Hacha bei HitlerEmil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (1)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, podpis
Další fotky
Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (7)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (6)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (3)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Emil Hácha, prezident (2)Emil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Česko-Slovenská republikaEmil Hácha – Byl obětí nebo zrádcem? - Druhá republika

Emil Hácha trpěl kornatěním tepen a jeho zdraví se prudce zhoršovalo. Nacisty přestal zajímat a zároveň ztratil důvěru mnoha stran – jak  domácího odboje, exilové vlády v Londýně, tak okupantů a kolaborantů. Emil Hácha (*12. července 1872) zemřel 27. června 1945 v nedožitých 73 letech ve vězeňské nemocnici na Pankráci. Sem byl přivezen po svém zatčení, ke kterému došlo 13. května 1945 na lánském zámku.

Smutný konec velkého malíře. Udal svobodného zednáře Alfonse Muchu gestapákům kolaborant a okultista se třemi doktoráty?

Dnes, 06:40
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Dnes, 06:30
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 06:30
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
Včera, 07:52
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
8.6.2021
Muž onanoval na vlakové zastávce před mladou ženou, poté si ji našel v kupé jedoucího...
Reklama