Čemu se v Československu říkalo futurit? Byl to materiál budoucnosti

Další fotky

Název tento materiál dostal kvůli tomu, že byl před desítkami let považován za materiál budoucnosti (angl. future), od toho je odvozen název „futurit“.

V Národním technickém muzeu začala výstava „Kouzlo/Čaro bakelitu“, připravená ve spolupráci se Slovenským technickým múzeem. Vystavené exponáty ukazují pestré a bohaté využití bakelitu, kdysi nejhojněji využívaného plastu, který našel své uplatnění v elektrotechnice, ve strojírenství, ve fotografické technice i ve spotřebním průmyslu.

Kladenská Poldovka se léta držela na výsluní, pak ji potkal brutální pád. Podívejte se na historické fotky

V expozici připravené v letenském technickém muzeu je vystaveno asi 300 radiopřijímačů, telefonů, fotoaparátů, spotřebičů pro domácnost, hraček a dalších výrobků pocházejících převážně ze sbírek Slovenského technického muzea. „Mezi vystavenými exponáty jsou k vidění také doklady vývoje a milníky československého i světového designu. Lisování bakelitu do forem totiž umožnilo realizovat i tvarově velmi odvážné návrhy průmyslových designérů,“ uvedl autor výstavy Ladislav Klíma, kurátor ze STM Košice.

Výstava potrvá do 2. září.

Nenáviděné i milované králíkárny – jedna z ikon minulého režimu. Víte, kde vyrostly první paneláky?

Z historie materiálu budoucnosti
Materiál, na který je výstava zaměřená, oslavil v loňském roce 110 let od svého objevu. Jeho název je odvozen od jména Lea Hendrika Baekelanda, chemika belgického původu, jemuž se v USA podařilo syntetizovat fenolformaldehydový polykondenzát (živici), který si v roce 1909 nechal patentovat. Jednalo se o první průmyslově vyráběný syntetický polymer, který zahájil vstup plastů do všech sfér lidského života.
V roce 1917 získal licenci na výrobu fenolformaldehydové pryskyřice bratislavský Gammon, pobočný závod Továrny na káble. Vyráběl se pod jménem futurit, což mělo vyjadřovat jeho potenciál stát se materiálem budoucnosti. V době první Československé republiky se zájem o plastové výrobky opravdu prudce zvýšil a především po vypršení Baekelandových patentů našel velmi tvárný, výborně izolující a vůči teplu relativně odolný materiál univerzální uplatnění.

FOTO: Bakelit – výstava

Bakelit – výstava - Návrat do budoucnostiBakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _11Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _10Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _09Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _08
Další fotky
Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _07Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _06Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _05Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _04Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _03Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _02Bakelit – výstava - Bakelit se na území Československa _01

 

Dnes, 15:01
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
Dnes, 06:49
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama