Češi milují psy a kočky! Dokazuje to i počet zvířat, který zde žije

Tři města velikosti Prahy by potřebovali čeští psi a české kočky, kdyby se chtěli osamostatnit a žít ve vlastním městě. V metropoli žije něco přes 1,3 milionu obyvatel, v celém Česku potom asi dva miliony psů a něco kolem 1,4 milionů koček.

Po Praze pobíhá přes 80 tisíc pejsků, na počet obyvatel mají Češi dokonce údajně nejvíc psů v Evropě. Spočítat kočky je o něco náročnější, protože ty žijí ve městě převážně v domácnostech. Ale jak by řekl Jiří Žáček: „Kolik žije v Praze koček? Na sta. Přesně 2 380 505 – a basta! Daří se jim dobře. Myši neloví – pijou kočkakolu, jedí cukroví!“

Češi jsou jednoduše řečeno pejskaři a kočkaři. A asi vědí proč. Jasně, mít domácí zvíře je, jak rodiče důrazně vysvětlují dětem, když loudí pejska nebo kočičku, velká zodpovědnost. Nevyrazíte si na dovolenou, aniž nemáte zajištěné hlídání. Když vám dojde krmení, neobjednáte jim večeři přes Dáme jídlo. A také si ráno, pokud máte pejska, nepřispíte, protože venčí se, když chce pes, ne když chce pán…

Ale…

Mít kočku nebo psa má také výhody. Kromě toho, že vám zvíře na rozdíl třeba od partnera či partnerky nebo pubertálního potomka projevuje lásku, a když přijdete domů, má alespoň jeden člen rodiny upřímnou radost, že vás vidí, můžete se spolehnout i na další výhody soužití s mazlíčkem.

5 důvodů, proč někteří lidé nemají rádi kočky. Čím je mazlíci rozpálí doběla?

Zvíře, konkrétně pes, protože kočka je přece jen samostatnější, dá vaší rodině řád. Venčí se v ty a ty hodiny, víkend trávíte procházkami, domů prostě večer musíte, i když zábava v baru se teprve rozjíždí a přespat u kamarádky, která bydlí za rohem, je tak lákavé. Pes a kočka jsou parťáci, kteří se na vás těší, vítají vás, i když jste byli jen vynést odpadky.

Terapie psem a kočkou

Existují i metody, které exaktně dokládají prospěšný vliv zvířete na člověka. Říká se jim zooterapie. V případě psa jde o canisterapii, která má prokázaný vliv na psychicky nemocné. Pravidelné psí návštěvy pomáhají lidem v domovech pro seniory nebo dětských domovech, tedy tam, kde si člověk může cítit být osamělý. V ústavech pro fyzicky či mentálně postižené zase pes pomáhá klientům s rehabilitací, autistům potom pes leckdy dělá prostředníka mezi jejich a naším světem… Terapie kočkou se jmenuje felinoterapie a umí zázraky u pacientů se somatickou i psy-chickou diagnózou.

Pejskové a kočičky, lámejte si hlavu hlavolamem

Aby pes a kočka byli členy rodiny co nejdéle, je třeba jim věnovat náležitou péči. Hlídat kvalitu stravy, protože doby, kdy zvíře dojídalo zbytky, jsou dávno pryč, chodit na pravidelné kontroly k veterináři, zařídit očkování a správnou domácí péči. Víte třeba, jak moc bolesti a trápení můžete zvířeti ušetřit, když mu budete pravidelně a správně čistit zuby?

A postarat se můžete i o psychický vývoj svého zvířecího „příbuzného“. Zadejte na internetu heslo „hlavolam pro psa a kočku“ a nestačíte zírat! Může se vám zdát, že jde o další trik, jak z majitelů mazlíčků vytáhnout peníze, lecjaký veterinář vám ale potvrdí, že pro zvířata jde o ohromnou zábavu a osobní rozvoj.

Covid-19 poznamenal i zvířecí říši

Dřív se říkalo, že útulky se plní vždy po Vánocích – rodiče nadělí zvířátko pod stromeček, radost je nezměrná, ale po čase vyprchá. A protože děti jsou odrazem svých rodičů, zodpovědnost v sobě nenajde v rodině nikdo a chudák kočka nebo pes končí v útulku a leckdy marně vyhlíží nového majitele.

I pes může mít chřipku. Jak ji rozpoznat a léčit

Útulky ale mají novu zkušenost. Během pandemii covidu-19 se řada lidí rozhodla, že se stane majitelem kočky nebo psa. Ostatně mít doma štěkajícího kamaráda se během zákazu nočního vycházení projevilo jako velká výhoda, protože majitelé pejsků je (i sebe) mohli chodit venčit i po „zavíračce“.

A tak se najednou stala zvířata nedostatkovým zbožím. Odborníci, kteří se zabývají péčí o opuštěná zvířata a dlouhodobě brojí proti takzvaným množírnám, kde se v hrozných podmínkách rodí štěňata „na kšeft“, upozorňují, že právě takto narozená mláďata se stala v covidu chtěným zbožím a lidé jsou ochotni za takové štěně zaplatit horentní sumy. Otázka je, co české domácnosti udělají po covidu a zda nebudou útulky opět nacpané k prasknutí…

A ještě jeden následek pandemie covidu související se zvířaty. Rok jsme víceméně doma, a zatímco dřív viděli kočky a psy ráno naše záda, když jsme odcházeli do prací a škol, teď jsou téměř nepřetržitě se svojí rodinou. A tak některé mazlíčky čeká velké vystřízlivění – až covid odejde, zase budou sami doma a ty každodenní dlouhé procházky budou také minulostí.

Lajka, Dášeňka a Lump

Kdyby ve zvířecí říši existovaly bulvární časopisy, jistě by se v nich často psalo o níže zmíněných. Protože to jsou skutečné zvířecí celebrity, i když už na ně můžeme jen vzpomínat.

Který pejsek je podle vás nejznámější? Jasně! Je to bez debat Lajka, první pes, který se podíval na oběžnou dráhu. Ruská fenka vyletěla na palubě družice Sputnik 3. listopadu 1957. Přitom do té doby neměla nic moc život, toulala se po Moskvě a pak najednou byla prvním živočichem ve vesmíru. Jenže sláva jako Gagarina ji nečekala, uhynula stresem a přehřátím už pár hodin po startu.

Jana Plaňanská: Zvířata, která máme, by bez naší pomoci neměla šanci na nový domov

O poznání lépe se měl Lump, jezevčík Pabla Picassa. O Picassovi bylo známo, že miloval společnost krásných žen a právě pejsků. Kdosi o něm dokonce řekl, že měl pět vášní: umění, ego, obraz, ženy a psi. Když prý ženy opouštěl, odnášel si kromě obrazů, barev a štětců právě psího kamaráda. Lumpa prý Picasso „ukradl“ americkému fotografovi.

Pro slavné psy ale nemusíme jen do ciziny, klidně zůstaňme v Praze. Protože Dášeňka, hlavní postava knihy Karla Čapka, to je přece jasný kandidát na nejznámějšího českého psa!

Kocour v čele radnice? Proč ne

Prostor v bulváru by dostaly i kočky – kdo by neznal Garfielda, trochu vyčuranou potvoru, která svému majiteli dává pěkně zabrat? Nic vám asi neřekne jméno Creme Puff, přitom je to texaská kočka, která má vlastní záznam v Guinnessově knize rekordů, a to coby nejstarší kočka na světě. Zapsán je u ní údaj s dožitým věkem 38 let a 3 dny. Seznamte se také se Stubbsem. Bydlel na Aljašce a jednu dobu byl místním starostou. Počkat, cože?! Majitelka ho našla venku v krabici a nebyl to zrovna výstavní kousek, chyběl mu totiž ocas. Lidé ho ale měli rádi a když koncem devadesátých let byly volby starosty, někteří volili Stubbse, protože se prý s nikým nehádal a nechtěl zvýšit daně. A Stubbs získal největší počet hlasů…

Dnes, 13:10
Neznámý pachatel už od konce minulého roku sexuálně obtěžuje ženy na tramvajových zastávkách v Praze...
Dnes, 10:11
Na pražské Kampě včera večer sjelo do řeky Vltavy auto, ve kterém byl jeden člověk....
Dnes, 09:02
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:02
Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupí na pilotním koncertu s...
Dnes, 06:39
Jedna z předních propagátorek rehabilitační Vojtovy metody fyzioterapeutka Marcela Klemová pracuje ještě v osmdesáti letech....
Včera, 19:13
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
Včera, 16:05
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
Včera, 15:57
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
Včera, 15:11
Celorepubliková kalamita lýkožrouta smrkového dorazila i do hlavního města. Pražští lesáci už kvůli němu museli...
Včera, 14:21
Muž s pěti zákazy řízení a na odcizené motorce ujížděl v neděli večer před policií....
Včera, 12:18
Lidé hned ráno využili, že se po více než čtyřech měsících mohly otevřít všechny prodejny,...
Reklama