1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Demokracie se neobejde bez bytostných demokratů, naopak ji ohrožuje lhostejnost občanů, řekl ústavní právník Jan Kysela

Opět na křižovatce? Tak nazval Spolek českých právníků VŠEHRD setkání na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kterého se 17. listopadu zúčastnili předseda ústavního soudu Pavel Rychetský, senátor Jiří Dienstbier, bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel, děkan Právnické fakulty Jan Kuklík, ústavní právník Jan Kysela či právní historik a člen stávkového výboru Právnické fakulty v roce 1989 Radim Seltenreich.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský uvedl, že po roce 1989 zvítězil názor, že se bude pracovat na diskontinuitě s předlistopadovou legislativou. Něco šlo lehce, něco ztuha. Hodně se podle něj diskutovalo kupříkladu o restitucích. Podle slov senátora Jiřího Dienstbiera bylo důležité, že součástí ústavního pořádku se stala Listina základních práv a svobod, zároveň jsme se hodnotově vrátili do Evropy.

O lidských právech se často mluví s despektem

Dnes je podle Dienstbiera problém, že o lidských právech se mnohdy mluví s despektem, jsou útoky na libovolné skupiny občanů, zejména na menšiny. Vstupem do Evropské unii jsme na sebe vzali společné hodnoty jako solidárnost, nejen hájení národních zájmů, to ale někteří nepřijali za své. Problémem jsou kupříkladu i útoky na veřejnoprávní média.

Prohlédněte si dosud nikdy nezveřejněné fotografie ze 17.listopadu 1989. Byly teprve nedávno objeveny…

Demokracii ohrožuje lhostejnost občanů

Podle ústavního právníka Jana Kysely se demokracie neobejde bez bytostných demokratů, lidí s kritickým myšlením, naopak ji ohrožuje lhostejnost občanů, protože může být jednoduše podvrácena demokratickými prostředky těmi, kdo ji nechtějí.

Generál Petr Pavel hovořil mimo jiné o členství v Severoatlantické alianci. Uvedl, že jako pro členy NATO to už není „o nás bez nás“, můžeme se podílet na rozhodování, to, že toho občas nevyužíváme, je náš problém. Na jiné fakultě – Filozofické fakultě Univerzity Karlovy – stávkovali několik dnů někteří studenti, jejichž požadavky se týkali hlavně ochrany klimatu.

Korzo Národní a velký koncert na Václaváku

V Praze i v regionech se 17. listopadu, který připadl na neděli, konalo plno dalších přednášek, besed a dalších akcí. Na pražské Národní bylo tradiční Korzo Národní, procházely tudy tisícovky lidí, kteří zapalovali svíčky za zbité studenty, na Václavském náměstí se konal velký koncert a plno stánků, kde bylo plno hostů, kteří vzpomínali na listopad 1989. Kupříkladu předseda Člověka v tísni Šimon Pánek řekl, že je důležité nemyslet si, že ti, co si myslí něco jiného a volí jinak, jsou horší. Na koncertě také zaznělo, že „svoboda je jako vzduch, když je, tak si to ani neuvědomujeme, když není, dusíme se“. Zmíněno bylo i to, že je třeba řešit sociální problémy.

Některé akce byly kritické k současnému systému

Organizátoři některých jiných akcí dali najevo kritiku stávajícího systému, kupříkladu Komise mládeže KSČM na Florenci připevnila věnec s nápisem „Obětem kapitalismu 1989-2019“. Na demonstraci Skutečné levice, konané na náměstí Republiky, zase například Martina Landergott uvedla, že „mnohé naděje zůstaly nenaplněny, mnohé sliby byly porušeny a místo starých křivd a nespravedlností vyrostly nové“ – mluvila mimo jiné o problému exekucí, které lidi dostávají do zoufalých situací.

Vojmír Srdečný v roce 2011

Zemřel poslední očitý svědek událostí listopadu 1939 Vojmír Srdečný. Rozloučení bude 23. srpna!

17. listopad nese letos premiérově dva názvy

U Hlávkovy koleje byl připomenut 17. listopad 1939, účastníci drželi minutu ticha za Vojmíra Srdečného, který byl posledním očitým svědkem tehdejších událostí a letos v srpnu v nedožitých stých narozeninách zemřel. Účastníci zároveň ocenili, že zákonodárci konečně schválili, aby státní svátek, který připadá na 17. listopadu, nesl dva názvy. Jak Den boje za svobodu a demokracii, který je připomínkou roku 1989, tak původní Mezinárodní den studentstva, který odkazuje na rok 1939. Letos už oba názvy nesl.

Před 1 hodinou
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Dnes, 08:33
Babybox, který dosud fungoval v pražském Hloubětíně, se přesunul do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV)....
Včera, 21:40
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 17:44
Klášter svatého Gabriela v Praze na Smíchově pošta prodala za 353 milionů korun. V elektronické...
Včera, 14:27
Kriminalisté vyšetřují případ dvacetiletého mladíka, který zemřel v červnu poté, co se v klubu v...
Včera, 13:11
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
Včera, 08:26
Až 600 prostitutek se z noci na noc rozprchne po metropoli. Skončí na privátech, což...
Včera, 08:01
Zašlá zeď na břehu Vltavy dostane na jaře 2020 novou podobu od světově proslulého výtvarníka...
5.12.2019
Investiční mince, šperky, peníze a další cennosti v hodnotě dvou milionů ukradl neznámý zloděj v...
5.12.2019
V koridoru plánované tramvajové tratě z pražské Písnice do Jesenice bude platit stavební uzávěra. O...
Reklama