Demokracie se neobejde bez bytostných demokratů, naopak ji ohrožuje lhostejnost občanů, řekl ústavní právník Jan Kysela

Opět na křižovatce? Tak nazval Spolek českých právníků VŠEHRD setkání na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kterého se 17. listopadu zúčastnili předseda ústavního soudu Pavel Rychetský, senátor Jiří Dienstbier, bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel, děkan Právnické fakulty Jan Kuklík, ústavní právník Jan Kysela či právní historik a člen stávkového výboru Právnické fakulty v roce 1989 Radim Seltenreich.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský uvedl, že po roce 1989 zvítězil názor, že se bude pracovat na diskontinuitě s předlistopadovou legislativou. Něco šlo lehce, něco ztuha. Hodně se podle něj diskutovalo kupříkladu o restitucích. Podle slov senátora Jiřího Dienstbiera bylo důležité, že součástí ústavního pořádku se stala Listina základních práv a svobod, zároveň jsme se hodnotově vrátili do Evropy.

O lidských právech se často mluví s despektem

Dnes je podle Dienstbiera problém, že o lidských právech se mnohdy mluví s despektem, jsou útoky na libovolné skupiny občanů, zejména na menšiny. Vstupem do Evropské unii jsme na sebe vzali společné hodnoty jako solidárnost, nejen hájení národních zájmů, to ale někteří nepřijali za své. Problémem jsou kupříkladu i útoky na veřejnoprávní média.

Prohlédněte si dosud nikdy nezveřejněné fotografie ze 17.listopadu 1989. Byly teprve nedávno objeveny…

Demokracii ohrožuje lhostejnost občanů

Podle ústavního právníka Jana Kysely se demokracie neobejde bez bytostných demokratů, lidí s kritickým myšlením, naopak ji ohrožuje lhostejnost občanů, protože může být jednoduše podvrácena demokratickými prostředky těmi, kdo ji nechtějí.

Generál Petr Pavel hovořil mimo jiné o členství v Severoatlantické alianci. Uvedl, že jako pro členy NATO to už není „o nás bez nás“, můžeme se podílet na rozhodování, to, že toho občas nevyužíváme, je náš problém. Na jiné fakultě – Filozofické fakultě Univerzity Karlovy – stávkovali několik dnů někteří studenti, jejichž požadavky se týkali hlavně ochrany klimatu.

Korzo Národní a velký koncert na Václaváku

V Praze i v regionech se 17. listopadu, který připadl na neděli, konalo plno dalších přednášek, besed a dalších akcí. Na pražské Národní bylo tradiční Korzo Národní, procházely tudy tisícovky lidí, kteří zapalovali svíčky za zbité studenty, na Václavském náměstí se konal velký koncert a plno stánků, kde bylo plno hostů, kteří vzpomínali na listopad 1989. Kupříkladu předseda Člověka v tísni Šimon Pánek řekl, že je důležité nemyslet si, že ti, co si myslí něco jiného a volí jinak, jsou horší. Na koncertě také zaznělo, že „svoboda je jako vzduch, když je, tak si to ani neuvědomujeme, když není, dusíme se“. Zmíněno bylo i to, že je třeba řešit sociální problémy.

Některé akce byly kritické k současnému systému

Organizátoři některých jiných akcí dali najevo kritiku stávajícího systému, kupříkladu Komise mládeže KSČM na Florenci připevnila věnec s nápisem „Obětem kapitalismu 1989-2019“. Na demonstraci Skutečné levice, konané na náměstí Republiky, zase například Martina Landergott uvedla, že „mnohé naděje zůstaly nenaplněny, mnohé sliby byly porušeny a místo starých křivd a nespravedlností vyrostly nové“ – mluvila mimo jiné o problému exekucí, které lidi dostávají do zoufalých situací.

Vojmír Srdečný v roce 2011

Zemřel poslední očitý svědek událostí listopadu 1939 Vojmír Srdečný. Rozloučení bude 23. srpna!

17. listopad nese letos premiérově dva názvy

U Hlávkovy koleje byl připomenut 17. listopad 1939, účastníci drželi minutu ticha za Vojmíra Srdečného, který byl posledním očitým svědkem tehdejších událostí a letos v srpnu v nedožitých stých narozeninách zemřel. Účastníci zároveň ocenili, že zákonodárci konečně schválili, aby státní svátek, který připadá na 17. listopadu, nesl dva názvy. Jak Den boje za svobodu a demokracii, který je připomínkou roku 1989, tak původní Mezinárodní den studentstva, který odkazuje na rok 1939. Letos už oba názvy nesl.

Dnes, 08:07
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
Včera, 17:33
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
Včera, 07:38
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
7.7.2020
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
7.7.2020
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
7.7.2020
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
7.7.2020
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
7.7.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
7.7.2020
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
6.7.2020
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
Reklama