Dlouhá psí vodítka jsou v metru zakázaná, jeden a půl metru musí stačit. Bude to platit i pro náš region?

Další fotky

Od poloviny května začalo v Litoměřicích v Ústeckém kraji platit poměrně kuriózní nařízení místní vyhlášky – zákaz psích vodítek delších než 1,5 metru. Poslouží jako příklad i pro Prahu a města a obce ve Středočeském kraji? Možná ano!

Když se neshodnou lidé, musí nastoupit vyšší moc, tedy moc úřední. V tomto případě této povinnosti dostáli zastupitelé Litoměřic. Otázkou je, zda se ctí. Zákaz jimi vydané vyhlášky směřuje především proti samonavíjecím psím vodítkům z tenkého lanka, které lze snadno přehlédnout. Nebezpečí pádu hrozí nejenom chodcům, ale především běžcům, cyklistům, in-line bruslařům i jezdcům na skateboardech a longboardech. A především dětem. Následky takového pádu pak mohou být doslova tragické. Majitelé psů to ovšem vnímají jako své další omezení, a to ne zrovna spravedlivé.

Majitelka pudla zabitého rotvajlery dostala pokutu. Pes byl bez vodítka

Jenomže pes je pořád jen pes a ani u toho nejlépe vycvičeného nelze zaručit, že svého pána poslechne vždy a všude. Proto mnohde platí zákaz volného pobíhání psů, který do značné míry zmírňovalo právě používání dlouhých samonavíjecích vodítek. Ty však ohrožují nejenom lidi kolem takto vedeného psa, ale jsou nebezpečná nakonec i pro něj samotného. Stačí chvilka pánovy nepozornosti a pes vletí na vozovku pod auto, přestože byl vlastně „na vodítku“.

Na štěňata z krabice se čekalo přes noc. Psí bráchové jsou v péči veterináře, fenky u nových majitelů

Pořád je to jen pes

V Česku dnes žije celkem v asi 4,5 milionech domácností přes dva miliony psů, jinak řečeno, na každých pět obyvatel ČR připadá jeden pes. A třebaže to je nejvíc v Evropě, bude jejich počet zřejmě dál stoupat. Pro mnohé totiž pes představuje ideálního společníka tam, kde skřípou mezilidské vztahy, jak v rodině, tak mimo ni. Pes je potom postaven téměř na roveň člověku, případně dítěte, i když pochopitelně není schopen této roli dostát. Pořád je to jen pes.

Zatoulaný pes se kladenským strážníkům sám přihlásil a nastoupil do auta

Kolize lidí se psy s těmi, kteří psa nemají, jsou tak na denním pořádku a bude jich nejspíše jen přibývat. Zákaz vodítek delších než 1,5 metru je jednou z možností, jak jejich počet snížit, a to neplatí jen pro Litoměřice. V Praze je například evidováno sice „jen“ asi 81 tisíc psů, ovšem ve skutečnosti jich tam žije mnohem víc, jenom jsou kvůli nižším poplatkům evidováni mimo Prahu. Právě Praha by tak mohla být dalším místem, kde by se občané mohli dožadovat stejného zákazu, jako již platí v Litoměřicích. A uvítali by jej zřejmě i občané dalších města a obcí. Vyjdou jim jejich zastupitelé vstříc?

FOTO: Zákaz dlouhých psích vodítek

Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 1Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 2Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 3Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 4Zákaz dlouhých psích vodítek - Dlouhá psí vodítka jsou v metru zakázaná, jeden a půl metru musí stačit. Bude to platit i pro náš region?
Další fotky
Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 6Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 5Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 7Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 8Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 9
Dnes, 18:03
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Dnes, 14:31
Chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost propaguje a hájí dlouhodobě organizace Pěšky městem...
Včera, 14:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:00
Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný...
Včera, 13:09
Magistrátní Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči začátkem února schválil podnět na...
26.2.2021
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
26.2.2021
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
26.2.2021
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
26.2.2021
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
25.2.2021
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Reklama