Dříve zámek, dnes již téměř zřícenina. Najde chátrající objekt Brnky svého zachránce?

Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již blýská na lepší časy a některé bohužel teprve čekají na svoji záchranu. Takovým případem je i zámek Brnky v obci Zdiby v okrese Praha – východ.

Dnes již smutná ruina zámku zarostlého kopřivami má přitom velice zajímavou historii. Samotná ves Brnky se poprvé uvádí již v roce 1227 jako majetek svatojiřského kláštera. Za husitské revoluce se ves dostala pod správu Starého města a v jeho majetku byla až do roku 1547.

Po roce 1620 byly Brnky vypleněny a vypáleny a roku 1641 prodány. Po jedenácti letech koupil ves s tvrzí a vším příslušenstvím novoměstský měšťan a doktor medicíny Jan Křtitel Birka z Birknštejna a jeho manželka Apolena Víznerová z Nevítkova. Manželé začali s přestavbou nepohodlné tvrze na zámek. Roku 1661 postoupili zámek rektorovi novoměstské jezuitské koleje Janu z Vrbna a posléze i jeho nástupcům v rektorské hodnosti. Rok po převzetí zámku ho jezuité dostavěli do dnešní známé podoby.

Nejohroženější památka Středočeského kraje dostala druhou šanci. Zámečku Žáky se ujali dva nadšenci

V průběhu dalších let se majitelé velmi často střídali. V letech 1721 – 1723 byl zámek ještě barokně upravován a v těchto letech jej také získal zbrojmistr polní maršál Damián von Sickingem. Pak stavbu získal říšský hrabě Carreto Millesim a později ji od tohoto rodu koupil majitel blízkých Klecan hostinský František Vobořil. Od něj ho po dvaceti letech získal pražský měšťan Jan Gallus. V 1861 je pak jako majitel uveden Jan Brabec. Ještě v té době k zámku náležely pivovar, poplužní dvůr a vinopalna.

Zámeček Osečany se poprvé otevřel veřejnosti. Provedou vás samotní majitelé

Během druhé světové války zámek užívala německá armáda. Na konci války zde došlo k násilnostem. Tehdy si neozbrojení zajatí Němci museli na zahradě zámku vykopat hrob a byli zde popraveni. Po znárodnění v roce 1948 připadl zámek Státnímu statku se sídlem v Ďáblicích. Ten ho převzal ještě v relativně dobrém stavu, ale v jeho péči začalo postupné chátrání. Po střídání majitelů, kteří do stavby investovali jen minimálně, získal v restituci zámek Jan Caha, syn původního vlastníka. Ten zámek obratem prodal. Z kupce se nakonec vyklubal podvodník a začaly vleklé soudní spory. Po roce 2008, kdy spadla střecha, byl zámek převeden na Občanské sdružení pro obnovu zámku Brnky, která nevyvíjela žádnou viditelnou činnost.

FOTO: Zámek Brnky

Zámek Brnky - BrnkyZámek Brnky - BrnkyZámek Brnky - BrnkyZámek Brnky - Brnky

Zámek je nemovitou kulturní památkou a architektonicky cenný. Dnes je jen cílem vyznavačů urbexu a milovníků historie, kteří při pohledu na tento zámek musí propadnout smutku. V naší zemi je mnoho takových chátrajících a rozpadajících se staveb, které čekají na záchranu – a mnohé se jí asi už bohužel ani nedočkají…

16.2.2021
Neratovické zastupitelstvo schválilo návrh usnesení, které vyzývá krajského radního pro mobilitu Petra Boreckého (STAN), aby...
Capoeira
4.2.2021
Když Brazilec Anum před rokem přijel do středočeského města Odolena Voda, uviděl první sníh ve...
25.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.1.2021
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
19.1.2021
Organizátor pražské dopravy, společnost ROPID, podezřele zdržuje odpověď na dotaz, kolik korun ročně ušetřil změnou...
18.1.2021
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
11.1.2021
Od 4. ledna 2021 došlo ke změně na pražské autobusové lince 103. Trasa Ládví –...
Pejsek a kočička - Libor Petrů a Heidi Janků
4.1.2021
Nová Ves ve středních Čechách je relativně novým domovem herce Michala Gulyáše. Jeho ženě sice...
V Neratovicích bude kostel.
21.12.2020
Minulý režim záměrně založil město Neratovice bez kostela. Místní farníci a další lidé se rozhodli...
Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice
3.12.2020
Osm let funguje farma v Miškovicích, která už pět let spadá pod Centrum ekologické výchovy....
16.11.2020
Některá nízkoprahová zařízení, kupříkladu klub Pacifik na pražském Černém Mostě, se zapojila do pomoci se...
Reklama