Expert Douda k zákazu automatů: Nulová tolerance je krátkozraká a naivní!

Známý adiktolog Ivan Douda odpověděl Našemu regionu na několik otázek týkajících se nové pražské vyhlášky, která od nového roku zakazuje herní automaty a ve 41 městských obvodech zavádí nulovou tolerenci k hazardu, to znamená že zakazuje i takzvanou živou hru v kasinech.

Co říkáte nové vyhlášce?

Ta vyhláška, to je politika, a je skoro zbytečné to komentovat, protože politici mají své vidění světa a jednají podle toho. Z mého pohledu je to trošku naivní. Jestli je to motivováno tím, že to někomu pomůže a že to někoho ochrání, tak já si myslím, že v dnešní době sítí si každý fakticky nosíme svoji hernu nejrůznějšího druhu v kapse v mobilním telefonu. Takže žádná ochrana mladých a těch, co by museli jít do herny a museli by se registrovat a mít pauzy, a dokonce by tam nesměli ti, kteří mají nějaké dluhy… ti všichni přejdou na mobil nebo na počítač. Z vyhlášky nejsem překvapený, ale je to v podstatě zbytečné a nezabrání to tomu, čemu to chce zabránit, jak je to zdůvodňováno.

Jak jsou podle vás hrací automaty nebezpečné?

To je v podstatě jako u alkoholu. Řeknete, že nejnebezpečnější jsou destiláty. Tak je zakážete a lidé přejdou na víno. Tam je méně alkoholu, a když nebude ani víno, tak půjdou na pivo. Ten proces bude ale stejný. Tou účinnou látkou je tam alkohol. Ta hráčská vášeň, to, že člověk chce hrát, tak když nebudou automaty, tak přejdou na něco jiného. Samozřejmě jsem pro regulaci, ale racionální a účinnou. To heslo nulová tolerance je opravdu jen politické heslo.

Nulová tolerance je krátkozraká

Souhlasíte s přirovnáním herních automatů k tvrdým drogám?

Rozdělení na měkké a tvrdé drogy je trochu pofiderní. To je součástí toho, když chce někdo něco zdůvodnit, tak to přirovná k tvrdým drogám. Problém ale není v automatech, v hernách, ale v člověku. To znamená, jaká je kvalita společnosti, rodiny, školy a výchova a tak dále, to minimalizuje ty negativní dopady. Ne, že z toho stromu vezmete jenom jednu část. Ono je to o lidské vášnivosti. To je odborný pohled, který se liší od toho krátkodobého pohledu politiků. Oni mají pocit, že pod heslem nulová tolerance budou dělat nějaké zásadní kroky, a to jim přinese politické body. Někteří tomu dokonce i věří, ale je to krátkozraké a naivní.

Jak byste reguloval patologické hráčství vy?

Regulace už fakticky probíhá. Je nastavená dlouhodobě a nejvíce regulované jsou právě ty herny. Daly by se doplnit ještě nějaké detaily. Například umístění heren, aby jich nebylo příliš mnoho, nebo nebyly v problémových lokalitách. To všechno má určitou logiku a je to rozumné a racionální. Jenom ty absolutní pokusy o prohibici a zákaz něčeho, to je prostě… holt, tak to chodí. O tom jsem se mohli přesvědčit ve 20. letech v Americe a v 80. letech v Rusku kolem alkoholu, že zákazy se vždycky nějak obejdou a lidé si to, po čem touží, nějakým způsobem najdou.

Hlavní město podpoří boj proti závislostem už na základních školách

 

Dnes, 19:03
Minulý rok v hlavním městě přibylo cyklistů. Automatické sčítače umístěné na cyklostezkách napočítaly více než...
Dnes, 07:34
Zřejmě současně nejslavnější obyvatelkou Prahy 6 je oblíbená komediální herečka Iva Janžurová, která před nedávnem...
23.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
Reklama