Expert Douda k zákazu automatů: Nulová tolerance je krátkozraká a naivní!

Známý adiktolog Ivan Douda odpověděl Našemu regionu na několik otázek týkajících se nové pražské vyhlášky, která od nového roku zakazuje herní automaty a ve 41 městských obvodech zavádí nulovou tolerenci k hazardu, to znamená že zakazuje i takzvanou živou hru v kasinech.

Co říkáte nové vyhlášce?

Ta vyhláška, to je politika, a je skoro zbytečné to komentovat, protože politici mají své vidění světa a jednají podle toho. Z mého pohledu je to trošku naivní. Jestli je to motivováno tím, že to někomu pomůže a že to někoho ochrání, tak já si myslím, že v dnešní době sítí si každý fakticky nosíme svoji hernu nejrůznějšího druhu v kapse v mobilním telefonu. Takže žádná ochrana mladých a těch, co by museli jít do herny a museli by se registrovat a mít pauzy, a dokonce by tam nesměli ti, kteří mají nějaké dluhy… ti všichni přejdou na mobil nebo na počítač. Z vyhlášky nejsem překvapený, ale je to v podstatě zbytečné a nezabrání to tomu, čemu to chce zabránit, jak je to zdůvodňováno.

Jak jsou podle vás hrací automaty nebezpečné?

To je v podstatě jako u alkoholu. Řeknete, že nejnebezpečnější jsou destiláty. Tak je zakážete a lidé přejdou na víno. Tam je méně alkoholu, a když nebude ani víno, tak půjdou na pivo. Ten proces bude ale stejný. Tou účinnou látkou je tam alkohol. Ta hráčská vášeň, to, že člověk chce hrát, tak když nebudou automaty, tak přejdou na něco jiného. Samozřejmě jsem pro regulaci, ale racionální a účinnou. To heslo nulová tolerance je opravdu jen politické heslo.

Nulová tolerance je krátkozraká

Souhlasíte s přirovnáním herních automatů k tvrdým drogám?

Rozdělení na měkké a tvrdé drogy je trochu pofiderní. To je součástí toho, když chce někdo něco zdůvodnit, tak to přirovná k tvrdým drogám. Problém ale není v automatech, v hernách, ale v člověku. To znamená, jaká je kvalita společnosti, rodiny, školy a výchova a tak dále, to minimalizuje ty negativní dopady. Ne, že z toho stromu vezmete jenom jednu část. Ono je to o lidské vášnivosti. To je odborný pohled, který se liší od toho krátkodobého pohledu politiků. Oni mají pocit, že pod heslem nulová tolerance budou dělat nějaké zásadní kroky, a to jim přinese politické body. Někteří tomu dokonce i věří, ale je to krátkozraké a naivní.

Jak byste reguloval patologické hráčství vy?

Regulace už fakticky probíhá. Je nastavená dlouhodobě a nejvíce regulované jsou právě ty herny. Daly by se doplnit ještě nějaké detaily. Například umístění heren, aby jich nebylo příliš mnoho, nebo nebyly v problémových lokalitách. To všechno má určitou logiku a je to rozumné a racionální. Jenom ty absolutní pokusy o prohibici a zákaz něčeho, to je prostě… holt, tak to chodí. O tom jsem se mohli přesvědčit ve 20. letech v Americe a v 80. letech v Rusku kolem alkoholu, že zákazy se vždycky nějak obejdou a lidé si to, po čem touží, nějakým způsobem najdou.

Hlavní město podpoří boj proti závislostem už na základních školách

 

Dnes, 12:45
Boj proti pandemii koronaviru vidí jako jednu z priorit letošního roku starosta první městské části...
Dnes, 11:54
V únoru měla mít v Dejvickém divadle premiéru nová inscenace hry Vina? od Daniela Majlinga....
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Zahušťování našeho hlavního města novou výstavbou je protiváhou jeho rozšiřování do okolní krajiny. Možnosti se...
Včera, 11:51
Pražští policisté pátrají po útočníkovi, který napadl seniora ve stanici metra Střížkov. Útoku předcházel slovní...
Včera, 11:07
Podobný shon jako kolem Průmyslového paláce panoval i na ostatních stavbách budoucího výstaviště. Největší pozornost...
Včera, 04:00
Během dvou let přibude v hlavním městě několik set stožárů veřejného osvětlení, ze kterých si...
Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
2.3.2021
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
2.3.2021
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
1.3.2021
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
1.3.2021
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Reklama