Františkolázeňské prameny k pitné kúře i koupelím. Vedou k nim procházky plné venkovních artefaktů!

Další fotky

Františkovy Lázně skýtají pěkné a zároveň ozdravné chvíle. Příroda, čerstvý vzduch, procedury a v neposlední řadě prameny, které přispívají k dobré kondici. Nejznámější je Františkův pramen, do povědomí lidí se ale vžily i mnohé další.

Do Františkových Lázní je možné jet nejen na křížkové či příspěvkové lázně, ale i na dovolenou, třeba jen na prodloužený víkend. Kromě večerních tanců a dobrého jídla v nejrůznějších restauracích si lze zakoupit lázeňský pohárek a obcházet prameny. Ve Františkových Lázních jsou rozprostřeny všude možně, je to tudíž i příjemná procházka.

Krok za krokem

Informace o pramenech si lze přečíst kupříkladu v průvodci po lázeňském městě „Krok za krokem“ autora Stanislava Macka, vydané Vydavatelstvím Promenáda, kde je i mnoho dalších užitečných informací. Názvy těch, které jsou určeny k pitné kůře, jsou uvedeny i na některých pohárcích, jsou jimi: Františkův, Glauber I., II. a IV., Luční, Natálie, Sluneční, Solný, Železnatý a Žofie.

FOTO: Františkovy Lázně – prameny

Františkovy Lázně – prameny - František – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Františkův pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Glauberovy a Kostelní pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Glauberovy prameny – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - kaplicka – foto AC
Další fotky
Františkovy Lázně – prameny - ke Stepance – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 2 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 3 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 4 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Nový pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Adler – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Luisa a Studený – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Palliardi – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Solný – foto AC 2

Jak je uvedeno v publikaci „Krok za krokem“, Františkův pramen se používá při celkové tělesné slabosti, v rekonvalescenci a při lehkých poruchách trávení, Glauber I. je mírně projímavý, který se používá při střevních a žaludečních katarech, Glauber II. má podobné, ale slabší účinky, Glauber IV. má silný projímavý účinek. Ve Františkových Lázních teče také Glauber III., který má účinky výrazně projímavé a používá se při zácpě.

Malebná cestička ke Štěpánce

Luční pramen se používá při chorobách žlučníku, žaludku a střev, Natálie na choroby ledvin a močového měchýře, Sluneční při lehkých katarech zažívacího ústrojí, i on má mírně projímavé účinky, Solný při chronických katarech horních cest dýchacích, ke kloktání a k inhalacím, při dně a kaméncích, Železnatý v rekonvalescenci, při chudokrevnosti a stavech vyčerpanosti a Žofie při chorobách ledvin a močového měchýře. Některé prameny bývají občas zavřené.

Věhlasné Lázně Kostelec nacisté málem zničili. Víte, že je chtěl koupit i Baťa?

Ve „Frantovkách“ lze popíjet i další prameny, některé se používají i ke koupelím: Luisin, Studený, Cartellieri, Stanislav, Adler či D 14. Ochutnat lze i pramen Nový, Nový Kostelní či Palliardi. Malebná cesta vede kupříkladu k pramenu Štěpánka (stolní minerální voda Steffany). Po cestách k různým kamenům lze narazit na nejrůznější pomníčky či jiné umění ve veřejném prostoru, které ukazují, jak šel městem čas. Třeba v Sadech Bedřicha Smetany stojí Kaplička Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, sv. Antonína z roku 1851.

Včera, 17:51
Rada Karlovarského kraje schválila nákup ochranných pomůcek do výše 100 tisíc korun jako humanitární pomoc...
17.2.2020
Zastupitelé Karlovarského kraje budou rozhodovat o přerozdělení 717 milionů korun z přebytku loňského hospodaření kraje....
14.2.2020
Karlovarský kraj přidá z přebytku rozpočtu z minulého roku 100 milionů korun na opravy silnic...
12.2.2020
Karlovarský kraj nechá přepracovat projekt dostavby chebské nemocnice, s dodavatelem prací již dříve ukončil smlouvu....
10.2.2020
Do Karlovarského kraje loni přijelo 1,19 milionu návštěvníků, meziročně jich bylo o 6,8 procenta více....
10.2.2020
V Karlovarském kraji byl v noci na dnešek kvůli větru přerušen provoz na některých regionálních...
8.2.2020
Cheb začne na přelomu února a března opravovat dvě ulice, Dukelskou v centru a Družstevní...
6.2.2020
Aš na Chebsku chystá opatření, která mají mladé obyvatele přesvědčit, aby ve městě zůstali. Radnice...
4.2.2020
Od 1. srpna 2018 zavedl Cheb pilotní projekt MHD zdarma, týkající se lidí s trvalým...
3.2.2020
Cheb chce ve větší míře využívat hlídky strážníků se psy. Nejen že mohou nahradit v...
Reklama