7℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Františkolázeňské prameny k pitné kúře i koupelím. Vedou k nim procházky plné venkovních artefaktů!

Další fotky

Františkovy Lázně skýtají pěkné a zároveň ozdravné chvíle. Příroda, čerstvý vzduch, procedury a v neposlední řadě prameny, které přispívají k dobré kondici. Nejznámější je Františkův pramen, do povědomí lidí se ale vžily i mnohé další.

Reklama

Do Františkových Lázní je možné jet nejen na křížkové či příspěvkové lázně, ale i na dovolenou, třeba jen na prodloužený víkend. Kromě večerních tanců a dobrého jídla v nejrůznějších restauracích si lze zakoupit lázeňský pohárek a obcházet prameny. Ve Františkových Lázních jsou rozprostřeny všude možně, je to tudíž i příjemná procházka.

Krok za krokem

Informace o pramenech si lze přečíst kupříkladu v průvodci po lázeňském městě „Krok za krokem“ autora Stanislava Macka, vydané Vydavatelstvím Promenáda, kde je i mnoho dalších užitečných informací. Názvy těch, které jsou určeny k pitné kůře, jsou uvedeny i na některých pohárcích, jsou jimi: Františkův, Glauber I., II. a IV., Luční, Natálie, Sluneční, Solný, Železnatý a Žofie.

FOTO: Františkovy Lázně – prameny

Františkovy Lázně – prameny - František – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Františkův pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Glauberovy a Kostelní pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Glauberovy prameny – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - kaplicka – foto AC
Další fotky
Františkovy Lázně – prameny - ke Stepance – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 2 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 3 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 4 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Nový pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Adler – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Luisa a Studený – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Palliardi – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Solný – foto AC 2

Jak je uvedeno v publikaci „Krok za krokem“, Františkův pramen se používá při celkové tělesné slabosti, v rekonvalescenci a při lehkých poruchách trávení, Glauber I. je mírně projímavý, který se používá při střevních a žaludečních katarech, Glauber II. má podobné, ale slabší účinky, Glauber IV. má silný projímavý účinek. Ve Františkových Lázních teče také Glauber III., který má účinky výrazně projímavé a používá se při zácpě.

Malebná cestička ke Štěpánce

Luční pramen se používá při chorobách žlučníku, žaludku a střev, Natálie na choroby ledvin a močového měchýře, Sluneční při lehkých katarech zažívacího ústrojí, i on má mírně projímavé účinky, Solný při chronických katarech horních cest dýchacích, ke kloktání a k inhalacím, při dně a kaméncích, Železnatý v rekonvalescenci, při chudokrevnosti a stavech vyčerpanosti a Žofie při chorobách ledvin a močového měchýře. Některé prameny bývají občas zavřené.

Věhlasné Lázně Kostelec nacisté málem zničili. Víte, že je chtěl koupit i Baťa?

Ve „Frantovkách“ lze popíjet i další prameny, některé se používají i ke koupelím: Luisin, Studený, Cartellieri, Stanislav, Adler či D 14. Ochutnat lze i pramen Nový, Nový Kostelní či Palliardi. Malebná cesta vede kupříkladu k pramenu Štěpánka (stolní minerální voda Steffany). Po cestách k různým kamenům lze narazit na nejrůznější pomníčky či jiné umění ve veřejném prostoru, které ukazují, jak šel městem čas. Třeba v Sadech Bedřicha Smetany stojí Kaplička Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, sv. Antonína z roku 1851.

19.9.2019
Karlovarská část dálnice D6 bude v klasické původně navržené šířce 25,5 metru. Rozhodla o tom...
24.8.2019
Cheb - město, kde je cítit německý duch a které stojí za návštěvu. Stačí brouzdat...
23.8.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
okolí autobusové zastávky Aš-Kino
23.8.2019
Nejzápadnější město v České republice, odkud je to do Německa co by kamenem dohodil. Určitě...
21.8.2019
Ve Františkových Lázních je plno nejrůznějších pomníčků. Malých a skromných i velkých a honosných. Směrem...
8.8.2019
Sílu dotyku s rukou osobnosti světového formátu může zažít návštěvník v Litoměřicích. Muzeum Křišťálový dotek...
Reklama