Františkolázeňské prameny k pitné kúře i koupelím. Vedou k nim procházky plné venkovních artefaktů!

Další fotky

Františkovy Lázně skýtají pěkné a zároveň ozdravné chvíle. Příroda, čerstvý vzduch, procedury a v neposlední řadě prameny, které přispívají k dobré kondici. Nejznámější je Františkův pramen, do povědomí lidí se ale vžily i mnohé další.

Do Františkových Lázní je možné jet nejen na křížkové či příspěvkové lázně, ale i na dovolenou, třeba jen na prodloužený víkend. Kromě večerních tanců a dobrého jídla v nejrůznějších restauracích si lze zakoupit lázeňský pohárek a obcházet prameny. Ve Františkových Lázních jsou rozprostřeny všude možně, je to tudíž i příjemná procházka.

Krok za krokem

Informace o pramenech si lze přečíst kupříkladu v průvodci po lázeňském městě „Krok za krokem“ autora Stanislava Macka, vydané Vydavatelstvím Promenáda, kde je i mnoho dalších užitečných informací. Názvy těch, které jsou určeny k pitné kůře, jsou uvedeny i na některých pohárcích, jsou jimi: Františkův, Glauber I., II. a IV., Luční, Natálie, Sluneční, Solný, Železnatý a Žofie.

FOTO: Františkovy Lázně – prameny

Františkovy Lázně – prameny - František – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Františkův pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Glauberovy a Kostelní pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Glauberovy prameny – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - kaplicka – foto AC
Další fotky
Františkovy Lázně – prameny - ke Stepance – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 2 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 3 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 4 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Nový pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Adler – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Luisa a Studený – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Palliardi – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Solný – foto AC 2

Jak je uvedeno v publikaci „Krok za krokem“, Františkův pramen se používá při celkové tělesné slabosti, v rekonvalescenci a při lehkých poruchách trávení, Glauber I. je mírně projímavý, který se používá při střevních a žaludečních katarech, Glauber II. má podobné, ale slabší účinky, Glauber IV. má silný projímavý účinek. Ve Františkových Lázních teče také Glauber III., který má účinky výrazně projímavé a používá se při zácpě.

Malebná cestička ke Štěpánce

Luční pramen se používá při chorobách žlučníku, žaludku a střev, Natálie na choroby ledvin a močového měchýře, Sluneční při lehkých katarech zažívacího ústrojí, i on má mírně projímavé účinky, Solný při chronických katarech horních cest dýchacích, ke kloktání a k inhalacím, při dně a kaméncích, Železnatý v rekonvalescenci, při chudokrevnosti a stavech vyčerpanosti a Žofie při chorobách ledvin a močového měchýře. Některé prameny bývají občas zavřené.

Věhlasné Lázně Kostelec nacisté málem zničili. Víte, že je chtěl koupit i Baťa?

Ve „Frantovkách“ lze popíjet i další prameny, některé se používají i ke koupelím: Luisin, Studený, Cartellieri, Stanislav, Adler či D 14. Ochutnat lze i pramen Nový, Nový Kostelní či Palliardi. Malebná cesta vede kupříkladu k pramenu Štěpánka (stolní minerální voda Steffany). Po cestách k různým kamenům lze narazit na nejrůznější pomníčky či jiné umění ve veřejném prostoru, které ukazují, jak šel městem čas. Třeba v Sadech Bedřicha Smetany stojí Kaplička Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, sv. Antonína z roku 1851.

1.6.2020
V Mýtině na Chebsku se o víkendu sešli lidé z obou stran česko-německé hranice, aby...
31.5.2020
Nemocnice v Karlovarském kraji za určitých podmínek povolí od 1. června návštěvy. Zatím ale nebudou...
25.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
25.5.2020
Strany a hnutí v Karlovarském kraji se po přestávce způsobené koronavirem vrací k přípravě na...
20.5.2020
Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje...
14.5.2020
Karlovarský kraj chce rozdělit obcím na podporu výstavby a údržby cyklostezek 3,8 milionu korun. Je...
13.5.2020
Karlovarský kraj si vytvoří zásoby ochranných prostředků za 17 milionů korun. Zásoby by měly vystačit...
12.5.2020
Situace kolem koronaviru v Karlovarském kraji se začíná zlepšovat, řekl dnes hejtman Petr Kubis (ANO),...
9.5.2020
Lidé z Mariánských Lázní vyjadřují podporu zdravotníkům a dalším lidem, které v těchto týdnech zaměstnává...
5.5.2020
V chebské nemocnici je 12 dalších lidí nakažených covidem-19, je to devět zaměstnanců a tři...
5.5.2020
V Karlovarském kraji se od 15. května obnoví provoz vlaků v původním rozsahu. Výjimkou budou...
Reklama