Františkolázeňské prameny k pitné kúře i koupelím. Vedou k nim procházky plné venkovních artefaktů!

Další fotky

Františkovy Lázně skýtají pěkné a zároveň ozdravné chvíle. Příroda, čerstvý vzduch, procedury a v neposlední řadě prameny, které přispívají k dobré kondici. Nejznámější je Františkův pramen, do povědomí lidí se ale vžily i mnohé další.

Do Františkových Lázní je možné jet nejen na křížkové či příspěvkové lázně, ale i na dovolenou, třeba jen na prodloužený víkend. Kromě večerních tanců a dobrého jídla v nejrůznějších restauracích si lze zakoupit lázeňský pohárek a obcházet prameny. Ve Františkových Lázních jsou rozprostřeny všude možně, je to tudíž i příjemná procházka.

Krok za krokem

Informace o pramenech si lze přečíst kupříkladu v průvodci po lázeňském městě „Krok za krokem“ autora Stanislava Macka, vydané Vydavatelstvím Promenáda, kde je i mnoho dalších užitečných informací. Názvy těch, které jsou určeny k pitné kůře, jsou uvedeny i na některých pohárcích, jsou jimi: Františkův, Glauber I., II. a IV., Luční, Natálie, Sluneční, Solný, Železnatý a Žofie.

FOTO: Františkovy Lázně – prameny

Františkovy Lázně – prameny - František – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Františkův pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Glauberovy a Kostelní pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Glauberovy prameny – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - kaplicka – foto AC
Další fotky
Františkovy Lázně – prameny - ke Stepance – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 2 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 3 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - ke Stepance 4 – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Nový pramen – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Adler – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Luisa a Studený – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Palliardi – foto ACFrantiškovy Lázně – prameny - Pramen Solný – foto AC 2

Jak je uvedeno v publikaci „Krok za krokem“, Františkův pramen se používá při celkové tělesné slabosti, v rekonvalescenci a při lehkých poruchách trávení, Glauber I. je mírně projímavý, který se používá při střevních a žaludečních katarech, Glauber II. má podobné, ale slabší účinky, Glauber IV. má silný projímavý účinek. Ve Františkových Lázních teče také Glauber III., který má účinky výrazně projímavé a používá se při zácpě.

Malebná cestička ke Štěpánce

Luční pramen se používá při chorobách žlučníku, žaludku a střev, Natálie na choroby ledvin a močového měchýře, Sluneční při lehkých katarech zažívacího ústrojí, i on má mírně projímavé účinky, Solný při chronických katarech horních cest dýchacích, ke kloktání a k inhalacím, při dně a kaméncích, Železnatý v rekonvalescenci, při chudokrevnosti a stavech vyčerpanosti a Žofie při chorobách ledvin a močového měchýře. Některé prameny bývají občas zavřené.

Věhlasné Lázně Kostelec nacisté málem zničili. Víte, že je chtěl koupit i Baťa?

Ve „Frantovkách“ lze popíjet i další prameny, některé se používají i ke koupelím: Luisin, Studený, Cartellieri, Stanislav, Adler či D 14. Ochutnat lze i pramen Nový, Nový Kostelní či Palliardi. Malebná cesta vede kupříkladu k pramenu Štěpánka (stolní minerální voda Steffany). Po cestách k různým kamenům lze narazit na nejrůznější pomníčky či jiné umění ve veřejném prostoru, které ukazují, jak šel městem čas. Třeba v Sadech Bedřicha Smetany stojí Kaplička Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, sv. Antonína z roku 1851.

24.9.2020
V Chebu začala stavba první části cyklostezky na Dřenici. Úpravy omezí dopravu na Vrázově ulici,...
23.9.2020
Města v Karlovarském kraji i kraj postupně ruší kvůli zhoršující se epidemii koronaviru kulturní akce...
8.9.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
8.9.2020
Správa železnic v Karlovarském kraji pokračuje v opravách nádražních budov. Letos by se měly opravit...
1.9.2020
Sklizeň základních obilovin a řepky v Karlovarském kraji končí, zbývají sklidit poslední hektary obilovin. Výnosy...
1.9.2020
Cheb vyčlení pět milionů korun na takzvaný participativní rozpočet i pro příští rok. Občané tak...
23.8.2020
Cheb se letos zaměřil na prohřešky rybářů na přehradách Jesenice a Skalka. Kromě udílení pokut...
20.8.2020
Město Cheb láká lékaře do města nabídkou nových ordinací, městských bytů i finančního příspěvku. Díky...
20.8.2020
Ředitelé základních i středních škol v Karlovarském kraji se připravují na začátek školního roku. Ministerský...
18.8.2020
V největší vodní nádrži v Karlovarském kraji v Jesenici u Chebu se zhoršila kvalita voda....
18.8.2020
Karlovarský kraj letos přispěje na budování a údržbu lyžařských běžeckých tras 1,75 milionu korun. Je...
Reklama