Geologicky celosvětově známá pátá pražská městská část

Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v mnoha případech i světově jedinečná vzhledem ke svému geologickému podloží. Po geomorfologické stránce je území dnešního pátého pražského obvodu velice pestré, neboť se zde stýkají dva veliké české geografické i morfologické celky.

Od severovýchodu do této oblasti zasahuje geografická jednotka Česká křídová tabule nebo také pánev, která pak přechází v Barrandien (oblast, která zahrnovala místa, kde věhlasný, světově proslulý učenec 19. století Joachim Barrande získával své zkameněliny a která byla později geology pojmenována na jeho počest) a Pražskou pánev.

Vzhůru do přírody. Na Berounsku se nabízí dobrodružná cesta za trilobity s hodinovým učitelem

Joachim Barrande (11. srpen 1799 – 5. říjen 1883), francouzský inženýr, geolog a paleontolog, je dnes celosvětově známý právě zejména díky průzkumu geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.

Před 220 se narodil ve středních Čechách dobře známý Joachim Barrande

Během svého pobytu v Čechách, kde tento přírodovědec prožil více než polovinu svého života, aby se zde mohl věnovat výzkumu zkamenělin starších prvohor, se Barrande velice rychle ocitl v kontaktu s českými kulturními kruhy, například s historikem Františkem Palackým nebo s jedním se zakladatelů dnešního Národního muzea v Praze, s hrabětem Kašparem Šternberkem. Ten Barranda požádal o posouzení možnosti stavby koněspřežné železniční trati údolím řeky Berounky. Vzhledem k nedostatku prostředků nebyla tato výstavba zrealizována, nicméně již uskutečněné práce Barrandovi odhalily právě velice bohatá naleziště zkamenělin, zejména trilobitů, a to především u Skryjí a Týřovic. Barrande zde doslova našel doživotní objev svého badatelského zájmu.

Po roce 1840 Barrande uskutečňoval, a to většinou pěšky, mnoho cest po středních Čechách, aby mohl zmapovat území, které v prvohorách pokrývalo mělké moře. Zkoumal zejména okolí Prahy a ve svých dalších výzkumech se zaměřil především na směr k Berounu, případně dále na Rakovník nebo Příbram.

Od horníků do muzea. Vzácné zkamenělé rostliny a stromy z lomu na Mostecku budou vystaveny také v Praze

Za svůj vědecký přínos byl Barrande několikrát oceněn, například Wollastonovou medailí, kterou mu v roce 1857 udělila Londýnská geologická společnost. Již necelý rok po jeho smrti, v roce 1884, byla u nás na jeho počest pojmenována národní přírodní památka Barrandovské skály poblíž pražského Zlíchova, na kterých byla umístěna veliká pamětní deska.

Tip na výlet: Zažijte výlet do nedávné minulosti a objevte bývalé tajemné doly Rolava a Přebuz

Od roku 1928 po tomto významném vědci nese jméno pražská čtvrť Barrandov. Po Barrandovi byl dále pojmenován i silniční most přes Vltavu v Praze a ve Skryjích můžeme navštívit Muzeum Joachima Barranda, kde se nachází rovněž i jeho bronzový pomník.

FOTO: Joachim Barrande

Joachim Barrande - Joachim BarrandeJoachim Barrande - Barrandovské skályJoachim Barrande - Barrande’s lithographic matrix_with trilobites, 1852 NM PrahaJoachim Barrande - Joachim Barrande – trilobitJoachim Barrande - Barrandův cestovní kufr NM

Další pamětní deska byla umístěna v podzemí příbramských rudných dolů v hloubce přibližně 1000 metrů pod zemským povrchem, kam se Barrande za účelem výzkumu nechal spustit v době, kdy mu bylo již 80 let. V té době se jednalo o nejhlubší hlubinný důl na světě. Po ukončení těžby byla tato pamětní deska vyzvednuta z podzemí a dnes je uložena ve sbírkách Hornického muzea Příbram. Barrandova sbírka a rovněž i rozsáhlá knihovna jsou uloženy v Národním muzeu v Praze.

Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
28.2.2021
Chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost propaguje a hájí dlouhodobě organizace Pěšky městem...
Reklama