Hudba Antonia Vivaldiho byla skládaná i pro Prahu. Kterému českému šlechtici věnoval své nejslavnější dílo Čtvero ročních období?

Další fotky

Fenomenální barokní hudební skladatel Antonio Vivaldi se narodil přesně před 340 lety, 4. března v Benátkách. Jeho cesta do hudebního nebe byla dlouhá. Z ryšavého kněze s astmatem se však nakonec stal jeden z nejznámějších hudebních skladatelů všech dob.

Začátky génia

Autor díla Čtvero ročních dob s přezdívkou „il Prete Rosso“ (tedy ryšavý kněz) se narodil v Benátkách při velkém zemětřesení. Jako se otřásla země při jeho narození, otřásl se i hudební svět, když do něj Vivaldi se svým talentem vstoupil. Nebyl však vždy jenom hudebníkem.

Mozart si stověžatou matičku Prahu zamiloval. Když před 226 lety zemřel, loučily se s ním tisíce Pražanů

Vivaldiho otec byl holič s velkým hudebním talentem  a Antonio od něj získal základy hry na housle. Učil se ale také u významného barokního skladatele Giovanniho Lefrenzieho. Postupně se tak nejstarší syn benátského holiče stával houslistou.

Z houslisty knězem

Doba však začínajícím hudebníkům příliš nepřála a rodina potýkající se s chudobou tak rozhodla, že se Antonio vyučí knězem. Pravděpodobně se do toho moc nehrnul, neboť studoval celých 10 let a nakonec kázal snad pouhý rok a svou „duchovní kariéru“ ukončil kvůli astmatu (jak se zpětně domnívají historikové).

Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

Na počátku 18. století má už Vivaldi jako hudebník poměrně slušnou pověst a stává se učitelem hudby v sirotčinci pro mladé dívky. Sirotčinec měl vynikající hudební soubor, protože dívky, které v něm byly umístěny, byly většinou nelegitimními potomky mužů ze zámožnějších vrstev. A tak peníze proudící z jejich špatného svědomí pomohly vytvořit soubor, který okouzloval Benátky.

Právě pro potřeby souboru složil Vivaldi své nejznámější dílo Čtvero ročních dob, které ho tolik proslavilo. Mimo něj ale složil i dalších 400 koncertů. Nejvíce však toužil psát opery, těch napsal přes padesát.

Chvalský zámek ovládla koňská opera Limonádový Joe. Její autor se narodil před 100 lety

Spojitost s Prahou a Čechy

Právě dílo Čtvero ročních dob pochází ze sbírky 12 koncertů, kterou sám Vivaldi věnoval českému šlechtici Václavovi z Morzinu, mecenáši umění, který nechal na Malé Straně postavit Morzinský palác. Ten měl svou vlastní kapelu, jak bylo velmi dobrým zvykem ve vyšších kruzích. Podporoval však finančně nejen Vivaldiho, ale také sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa, autora devíti plastik na Karlově mostě a architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela, kterého proslavil styl barokní gotiky (např. Kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře).

Hudba Antonia Vivaldiho byla v českých zemích skutečně populární. Zpěvák a impresario Antonio Denzio v letech 1726 až 1736 přivezl rovnou šest operních představení od Vivaldiho. Z toho dvě premiéry byly zkomponovány přímo pro Prahu, které pravděpodobně dirigoval sám Antonio Vivaldi. Jedná se o operu Argippo (uvedena r. 1730) a pasticcio Alvida, Regina dei Gotti (uvedena r. 1731). Opery si lidé mohli poslechnout v divadle Františka Antonína Šporka, které sídlilo v jeho paláci Na Poříčí v Praze. Vivaldiho hudba se v Praze hraje do dnešní doby poměrně často.

 

Shrbený Karel IV. i nakažený Smetana. Unikátní objevy lékaře Emanuela Vlčka z ostatků českých velikánů

Kdo byli kastráti?

Když se stručně představil Vivaldi, bylo by zajímavé představit si také jeden z fenoménů hudebního světa té doby. Byli jím kastráti (eunuchové). Mladí muži, u kterých se projevoval pěvecký talent, byli v mladém věku kastrováni, aby se jim uchoval vysoký hlas. V tehdejší době se považovalo totiž za neslušné, aby po jevištích pobíhaly ženy, ale bylo potřeba je stejně nahradit. Kastráti tak představovali kompromis: hlas kastrátů byl stejně vysoký jako hlas ženský, ale mocný, jako hlas mužský. Kastráti se na světových jevištích objevovali až do začátku 20. století.

FOTO: Antonio Vivaldi

Antonio Vivaldi - Antonio VivaldiAntonio Vivaldi - Pamětní deska na Antonia VivaldihoAntonio Vivaldi - Antonio VivaldiAntonio Vivaldi - Benátky 18. stoletíAntonio Vivaldi - Karikatura od Piera Leone Ghezzi
Další fotky
Antonio Vivaldi - Jan Petr Molitor, Portrét Václava hraběte Morzina, 1736Antonio Vivaldi - Kastrace (v tomto případě se však jedná o mučení)

Kde se objevují Vivaldiho skladby

Vivaldiho můžete slyšet v množství filmů a seriálů. Například v seriálu Simpsonovi nebo ve filmu Kladivo na čarodějnice, Superman se vrací nebo  Ro(c)k podvraťáků. Skladatel, který stál u přerodu barokní hudby v klasický styl, zemřel v roce 1741 ve Vídni.

Clam-Gallasův palác na Starém Městě čeká milionové oživení. Vstane barokní unikát z popela?

Zdroje: Elizabeth Lundayová – Tajné životy slavných skladatelů, wikipedia

 

Včera, 19:13
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
Včera, 16:05
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
Včera, 15:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:57
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
Včera, 14:21
Muž s pěti zákazy řízení a na odcizené motorce ujížděl v neděli večer před policií....
Včera, 12:18
Lidé hned ráno využili, že se po více než čtyřech měsících mohly otevřít všechny prodejny,...
Včera, 11:30
Praha 7 chce odstranit mohutnou betonovou zeď, která odděluje pozemek velvyslanectví Ruské federace od Stromovky....
Včera, 10:33
Na návrh radnice Prahy 9 souhlasila Místopisná komise Rady hl. m. Prahy, aby jedna z...
Včera, 09:04
Příští řádnou schůzi Sněmovny, která začne v úterý 25. května, budou moci zájemci sledovat z...
Včera, 06:55
Sociologicko-antropologický výzkum o tom, jak se lidem na Palmovce žije, má pomoci této městské části...
9.5.2021
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Reklama