Igor Hnízdo byl ve skutečnosti stejně záhadný jako ve filmu

Film Obecná škola už patří k české klasice. Celý děj je popisem dětství jeho autora Zdeňka Svěráka. Dokonce herecký výkon Jana Třísky jako učitele Igora Hnízda byl tak strhující, že sám Svěrák uvedl, že už si svého skutečného učitele ani nepamatuje, vidí prý před očima Třísku. Jaký ale byl skutečný Igor Hnízdo?

Ten skutečný, podle kterého vznikla filmová postava Igora Hnízda se jmenoval Václav Mejstřík. Narodil se 14. července 1907 ve Mstěticích u Prahy. Jeho postava ve filmu byla napsána věrohodně, do obecné školy na Slatinách totiž přešel v roce 1940 z Vršovic za trest, jak potvrzují pamětníci. Měl prý totiž veliký zájem o mladé kolegyně.  Mimo jeho povolání napsal ještě dvě knihy pro mládež, a to „Negrínek“ a „Tajemství zeleného meteoru“.

Bony a klid nebo Obecná škola. Víte, kde se tyto filmy natáčely?

Nicméně, všichni pamětníci se shodují, že Václav Mejstřík byl výborným a oblíbeným kantorem. Záhadou však je, stejně jako ve filmu, jeho odbojová činnost. „Víte, syn o vás hovoří úplné romány, až se nechce věřit, že byste to všechno stihl…“ říká Zdeněk Svěrák coby otec Edy Součka Janu Třískovi, Igoru Hnízdovi v jedné replice. Stejná záhada však skutečného Igora Hnízda provází dodnes.

Sám o sobě v dotazníku Svazu protifašistických bojovníků uvedl následující slova: „V posledním roce války jsem byl zatčen a vyslýchán gestapem přímo v Petschkově paláci, několik týdnů jsem pak strávil ve věznici Pankrác a v koncentračním táboře v Terezíně. Prchl jsem z totálního nasazení, skrýval se u bratra a taky v lesích okolo Kopidlna. Zúčastnil jsem se akce při zabavování vojenského vlaku a s malou skupinou se před 5. květnem probíjel do Prahy. Bojoval jsem na barikádách.“

Život je nejlepší školou života. Nejdůvtipnější výroky českého génia Járy Cimrmana

Výsledkem historických bádání bylo zjištění, že ve školním roce 1944-45 z neznámého důvodu neučil. Na učitelské místo znovu nastoupil až 1. června 1945. Tedy časově to odpovídá jeho výpovědi, ale opravdu mohl stihnout veškerou odbojovou činnost, kterou uvedl, a to za pouhý jeden školní rok?

Co však jisté je, že se Václav Mejstřík za války na škole ve Vršovicích setkal s ředitelem a odbojářem Janem Zelenkou Hajským, který pomáhal parašutistům vysazeným z Británie a kteří v roce 1942 spáchali atentát na Reinharda Heydricha.

První z obětí heydrichiády. Tragický osud spisovatele a odbojáře Vladislava Vančury

Mejstřík zemřel pravděpodobně v roce 1980 v Praze bez dětí. Zato jeho filmová postava žije dál. Obecná škola byla prvním celovečerním filmem, který vysílala v roce 1994 při svém vzniku televize Nova. Není jistě bez zajímavosti, že když se česká komise rozhodovala, který film nominuje na Oscara, rozhodovala se ještě mezi Requiem pro panenku. Obecná škola zvítězila v poměru 4:3 a nakonec získala i finální nominaci. Na hlavní trofej Oscara už však nedosáhla.

Dnes, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Včera, 08:07
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
1.7.2020
Tramvajovou trať z Kobylis do Zdib připravuje společně Středočeský kraj reprezentovaný Krajskou správou a údržbou...
25.6.2020
Trať povede ze stanice Praha Vysočany do Lovosic, kde se potká s nynějším koridorem, který...
25.6.2020
Zvon kostela sv. Martina v Líbeznicích, jedinečná památka z roku 1663, se po náročné opravě...
25.6.2020
Lípa roste již více než 100 let v samotném centru obce, přímo před gotickým kostelem...
24.6.2020
Manželé Nováčkovi koupili v roce 2014 unikátní soubor historických budov v Bořanovicích - Pakoměřicích, kostel,...
24.6.2020
Žáci některých středočeských škol dostanou vysvědčení už v pátek, například v Líbeznicích u Prahy nebo...
20.6.2020
Základní škola v pražské Vinoři ve čtvrtek obnovila výuku pro žáky prvních až třetích tříd....
Reklama