Igor Hnízdo byl ve skutečnosti stejně záhadný jako ve filmu

Film Obecná škola už patří k české klasice. Celý děj je popisem dětství jeho autora Zdeňka Svěráka. Dokonce herecký výkon Jana Třísky jako učitele Igora Hnízda byl tak strhující, že sám Svěrák uvedl, že už si svého skutečného učitele ani nepamatuje, vidí prý před očima Třísku. Jaký ale byl skutečný Igor Hnízdo?

Ten skutečný, podle kterého vznikla filmová postava Igora Hnízda se jmenoval Václav Mejstřík. Narodil se 14. července 1907 ve Mstěticích u Prahy. Jeho postava ve filmu byla napsána věrohodně, do obecné školy na Slatinách totiž přešel v roce 1940 z Vršovic za trest, jak potvrzují pamětníci. Měl prý totiž veliký zájem o mladé kolegyně.  Mimo jeho povolání napsal ještě dvě knihy pro mládež, a to „Negrínek“ a „Tajemství zeleného meteoru“.

Bony a klid nebo Obecná škola. Víte, kde se tyto filmy natáčely?

Nicméně, všichni pamětníci se shodují, že Václav Mejstřík byl výborným a oblíbeným kantorem. Záhadou však je, stejně jako ve filmu, jeho odbojová činnost. „Víte, syn o vás hovoří úplné romány, až se nechce věřit, že byste to všechno stihl…“ říká Zdeněk Svěrák coby otec Edy Součka Janu Třískovi, Igoru Hnízdovi v jedné replice. Stejná záhada však skutečného Igora Hnízda provází dodnes.

Sám o sobě v dotazníku Svazu protifašistických bojovníků uvedl následující slova: „V posledním roce války jsem byl zatčen a vyslýchán gestapem přímo v Petschkově paláci, několik týdnů jsem pak strávil ve věznici Pankrác a v koncentračním táboře v Terezíně. Prchl jsem z totálního nasazení, skrýval se u bratra a taky v lesích okolo Kopidlna. Zúčastnil jsem se akce při zabavování vojenského vlaku a s malou skupinou se před 5. květnem probíjel do Prahy. Bojoval jsem na barikádách.“

Život je nejlepší školou života. Nejdůvtipnější výroky českého génia Járy Cimrmana

Výsledkem historických bádání bylo zjištění, že ve školním roce 1944-45 z neznámého důvodu neučil. Na učitelské místo znovu nastoupil až 1. června 1945. Tedy časově to odpovídá jeho výpovědi, ale opravdu mohl stihnout veškerou odbojovou činnost, kterou uvedl, a to za pouhý jeden školní rok?

Co však jisté je, že se Václav Mejstřík za války na škole ve Vršovicích setkal s ředitelem a odbojářem Janem Zelenkou Hajským, který pomáhal parašutistům vysazeným z Británie a kteří v roce 1942 spáchali atentát na Reinharda Heydricha.

První z obětí heydrichiády. Tragický osud spisovatele a odbojáře Vladislava Vančury

Mejstřík zemřel pravděpodobně v roce 1980 v Praze bez dětí. Zato jeho filmová postava žije dál. Obecná škola byla prvním celovečerním filmem, který vysílala v roce 1994 při svém vzniku televize Nova. Není jistě bez zajímavosti, že když se česká komise rozhodovala, který film nominuje na Oscara, rozhodovala se ještě mezi Requiem pro panenku. Obecná škola zvítězila v poměru 4:3 a nakonec získala i finální nominaci. Na hlavní trofej Oscara už však nedosáhla.

19.1.2021
Organizátor pražské dopravy, společnost ROPID, podezřele zdržuje odpověď na dotaz, kolik korun ročně ušetřil změnou...
18.1.2021
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
11.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.1.2021
Od 4. ledna 2021 došlo ke změně na pražské autobusové lince 103. Trasa Ládví –...
Pejsek a kočička - Libor Petrů a Heidi Janků
4.1.2021
Nová Ves ve středních Čechách je relativně novým domovem herce Michala Gulyáše. Jeho ženě sice...
V Neratovicích bude kostel.
21.12.2020
Minulý režim záměrně založil město Neratovice bez kostela. Místní farníci a další lidé se rozhodli...
Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice
3.12.2020
Osm let funguje farma v Miškovicích, která už pět let spadá pod Centrum ekologické výchovy....
16.11.2020
Některá nízkoprahová zařízení, kupříkladu klub Pacifik na pražském Černém Mostě, se zapojila do pomoci se...
10.11.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo rozšíření účelu investiční akce v Praze-Běchovicích, kdy bezbariérový přístup bude...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
Reklama