15℃
Dnes je 20. říjen , svátek má Vendelín

Jára zachránil kamarádovi život, Katka se stará o nemocnou sestřenici. Dětské činy roku 2017 dojmou k slzám

Další fotky

Když si dvanáctiletý Jára hrál se svým o rok mladším kamarádem Jiřím a dělali klukoviny, Jirka spadl a narazil si hlavu. Protože dělali něco, co neměli, nechtěl to rodičům Jirka zprvu říct. Jeho kamarád Jaroslav se ale nedal přemluvit ke lži a pomohl kamarádovi k prarodičům, kde jim řekl pravdu o tom, co se stalo. Jeho rodiče se pak rychle postarali o jeho včasné ošetření – utrpěl vážná poranění, a kdyby lékaři okamžitě nezasáhli, chlapec by zemřel.

Reklama

FOTO: Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné

Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017
Další fotky
Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017Dětské činy roku 2017: Od záchrany života po péči o staré a nemocné - Dětský čin roku 2017

Prvním vítězem Dětského činu roku 2017 se tak stal s dojímavým příběhem Jaroslav Šísl z Prachatic. Vzpomínka na událost ho znovu dohnala k slzám. Není se čemu divit. Když chlapci stáli u silnice, projelo kolem minimálně jedno auto a nikdo jim nepomohl. Jiří Kadlec tak musí být pyšný, že má tak skvělého kamaráda.

Všichni výherci Dětského činu roku získali dárky, jednak šek v hodnotě 10 tisíc korun pro svou školu na nákup školních pomůcek, jednak věcné dárky od partnerů projektu. Letos se do projektu přihlásilo 670 příběhů, které popisovaly dobrý skutek buď samotného autora nebo jeho vrstevníků. O vítězích rozhodly děti v hlasování na stránkách detskycinroku.cz

Třináctiletá Kateřina Kukalová z Kolína ráda tráví čas ve společnosti své sestřenice Terezky. Ta už odmalička trpí revmatoidní artritidou. Při revmatoidní artritidě buňky vlastního imunitního systému napadají synoviální tkáň, tedy kloubní výstelku. Výsledkem je zánětlivé postižení napadeného kloubu, což je spojeno s jeho bolestí a řadou dalších příznaků.

Zvládnou školky přijímat i dvouleté? S kapacitou asi problém nebude, ale hrozí akutní nedostatek personálu

Terezku omezuje nemoc v pohybu, musí brát léky a pravidelně dostává injekce. Katka se tak snaží Terezku podporovat alespoň v kreslení, které může dělat bez omezení. Terezka si tak procvičuje oči a ruce. Katka si nejvíc přeje, aby se Terezka vyléčila a mohla dělat všechny věci tak jako ostatní děti. I Kateřina byla za svůj krásný čin odměněna vítězstvím v Dětském činu roku.

S dalším příběhem si zasloužil vítězství třináctiletý Martin Kamitz z Trutnova. Ten moc rád tráví čas se svým sousedem Tondou. Je to starší pán, kterého zná odmalička a bere ho jako vlastního dědečka. Když byl Martin malý, Tonda ho i hlídal. Minulou zimu ale soused Tonda upadl před domem a zlomil si nohu. Spoustu věcí už nezvládá dělat sám. Martin se mu proto snaží pomáhat, chodí s ním na procházky, společně dokonce i cvičí. A vždy se přitom hodně nasmějí.

I děti umírají, proč před tím společnost zavírá oči?

Nemusím být dobrá, hlavní je, že to diváky baví

Čtrnáctiletá Zuzana Krajčíková z Ostravy moc ráda tančí. Navštěvuje proto lekce baletu na základní umělecké škole. V rámci svých tanečních vystoupení baletky navštěvují i lázně Klimkovice, kde tancují pro lidi, kteří jsou nemocní a nemohou chodit. Zuzka se spolu s ostatními vždy snaží, aby se nemocní do tance alespoň trochu zapojili, těm, kteří mohou chodit, vysvětluje kroky. Moc často jim to nejde, ale jak říká Zuzka, důležité je, že se snaží. „Uvědomila jsem si, že není důležité, jestli budu dobrá, ale jestli to vystoupení diváky baví,“ říká Zuzka a dodává, že si váží toho, že může stát na vlastních nohou a tančit.

Kupte si obraz a pomozte dětem z dětských domovů ještě před Vánoci

Vítězství si ještě dále odnesli čtrnáctiletý Martin Zilvar z Trutnova, který pomohl dědečkovi pokácet stromy nakažené lýkožroutem a vysázet namísto nich zdravé stromky, nebo Daniel Polach z Ostravy, který koná dobročinné akce ve školním parlamentu (sbírka peněz pro týraná zvířata, zapojení do charitativních akcí pro děti z nemocnic či na podporu léčby rakoviny). Své vítězství si mohl vychutnat i patnáctiletý Patrik Vilč, který kamarádovi rozmluvil rande s dívkou a vypátral, že jde o podvodný profil s fotkou modelky.

„V každém ročníku mě nepřestává udivovat upřímnost a odvaha, se kterou děti dělají dobré skutky. I letošní příběhy přihlášené do projektu jsou nesmírně motivující a vyzařuje z nich pozitivní energie,“ řekla Alžběta Suchanová, PR manažerka projektu Dětský čin roku. Letošní ročník byl už třináctý. Na vyhlášení výsledků do Brožíkovy síně na Staroměstské radnici se na malé hrdiny dorazila podívat celá řada známých osobností, jako zpěváci, moderátoři a herci.

Netušila jsem, že malé děti jsou tak kreativní, říká malířka žijící v Úvalech

Před 29 minutami
V pondělí 14. října se v prostorách CAMPu na Moráni uskutečnilo setkání s tvůrci ambiciózního...
Před 3 hodinami
Svoz komunálního odpadu v Praze domácnostem podraží o 30 procent, změnu znění vyhlášky o svozu...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:44
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
Dnes, 10:00
Recepty jídel ze sezónních přebytků, zbytků v lednici nebo té části zeleniny a ovoce, jež...
Dnes, 09:01
„21. srpen 1988. První demonstrace v Československu po devatenácti letech na protest proti okupaci SSSR...
Včera, 15:01
Již devátého ročníku Polívkové smrště se dočká pěší zóna Anděl – od pondělka 21. do...
Včera, 14:51
Veřejnosti se otevřela nová galerie současného českého umění - PragArtswork Gallery. Na adrese Vinohradská 39...
Včera, 12:11
Divadlo Na Jezerce získalo záruku dlouhodobého fungování v prostorách, které mu pronajímá Praha 4.
Včera, 10:44
Nejen zvířata se chystají na zimní období. Se začínajícími mrazíky se musí na chladnou část...
Včera, 09:11
Bývalá vozovna poblíž Klamovky se stane novou tržnicí a prostor ohraničený souběhem ulic Plzeňské a...
Reklama