„Karlák“ i „Kulaťák“ dostanou nový kabát

Karlovo náměstí i Vítězné náměstí se dočkají proměny. Revitalizaci schválila na své poslední schůzi rada ještě pod vedením exprimátorky Adriany Krnáčové.

Karlovo náměstí se dočká promenády, přibude kavárna, hřiště a trhy. „Revitalizace má z parku vytvořit místo, kde lidé chtějí trávit čas,“ uvádí autor vítězného návrhu, německé krajinářské studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten. Cena celkové revitalizace parku se odhaduje na zhruba 230 milionů korun.

„Karlák“ promenádou

„Karlák“ by se měl proměňovat postupně ve třech etapách. V roce 2019 by mělo dojít k drobným úpravám zeleně či záchraně odumírajících stromů. Druhá etapa má zahrnovat rekonstrukci celého parku, mezi tím i nových cest, které zjednoduší průchod parkem od vstupů do metra směrem k nemocnici. Vysazeny budou též nové stromy, přibude městský mobiliář, bude otevřena kavárna a zprovozněno dětské hřiště. Toho se ale Pražané dočkají podle plánu nejdřív v roce 2025. Historii náměstí připomenou QR kódy na chodnících. Třetí etapa se týká roku 2048, kdy by podle autorů k 700. výročí od založení Karlova náměstí měla být po celé délce východní strany náměstí promenáda.

Jóga může zapříčinit narcistické rysy osobnosti. Je to vůbec možné?

„Těší mě, že vítězný návrh ctí historické hodnoty parku od jeho založení Karlem IV. po návrh Františka Thomayera a zároveň přináší nadčasové řešení jeho problémů. Je důležité si uvědomit, že výběrem návrhu to jen začíná a že cesta ke kompletní revitalizaci Karlova náměstí bude vyžadovat stejné nasazení a spolupráci všech zúčastněných stran zahrnující město, památkáře a místní stakeholdery, jaká probíhala při tvorbě návrhu,“ uvedla bývalá radní Jana Plamínková.

Autoři návrhu vzpomněli i na kapli Božího Těla, která stála ve středu náměstí na místě dnešní Ječné ulice. Místo připomene světelná instalace, která naznačí cesty, po kterých do kaple přicházeli poutníci.

FOTO: Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR)

Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak1Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak2Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak3Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak4Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak5
Další fotky
Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - kulatak1

„Karlovo náměstí má díky tomuto návrhu šanci znovu ožít a sloužit jako jeden z nejkrásnějších parků v centru města,“ dodal Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

„Kulaťák“ se otevře lidem

Nově se otevře střed Vítězného náměstí lidem. Náměstí tak skutečně bude náměstím. Vítězný návrh totiž počítá s tím, že tramvaje již neprotínají jeho střed, ale nově objíždějí po jeho západní straně u Evropské třídy. Silnici i tramvajovou trať oddělují od náměstí stromy. Rekonstrukce by mohla podle IPR začít za pět let. Náklady na proměnu „Kulaťáku“ mají vyjít podle odhadů na 500 milionů korun.

Vítězný návrh vypracovali Pavel Hnilička, Eva Macková a Josef Filip. Porota, ve které zasedli architekti i představitelé města a městské části, ocenila umístění stromů, které budou oddělovat silnici od středu náměstí, kam se chodci dostanou díky novému výstupu z metra a přechodům. Kruhový objezd bude mít tři pruhy. Návrh počítá s podzemními garážemi na severozápadní straně náměstí.

Líbí se vám proměna obou náměstí?

ANO, těším se.
67%
NE, mělo by to zůstat tak, jak to je dnes.
33%
NEVÍM
0%

V centru náměstí bude obelisk, který byl i v původních plánech Antonína Engela, jenž ve 20. letech minulého století vyprojektoval podobu náměstí. Podobu monumentu by podle poroty měla určit výtvarná soutěž. Pomník zahraničním vojákům druhé světové války se přesune k Technické ulici.

Pražské městské části si zvolily nové vedení radnic. Kdo povede tu vaši?

Dnes, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Dnes, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Dnes, 08:50
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
Reklama