Klaun, který v soukromí trpěl depresemi. Nacisté ho připravili o divadlo, po válce nesměl hrát

V pondělí 9. dubna 2018 si připomínáme výročí narození krále komiků Vlasty Buriana (*1891), který v soukromí byl melancholickým člověkem s maniodepresivními stavy.

Vlastimil Burian patří mezi nejoblíbenější české herce. Prvních deset let svého života prožil v rodném Liberci. V květnu roku 1901 se rodina Burianových přestěhovala na Žižkov.

Jeho otec Antonín byl ochotník, vlastenec a živil se jako krejčí. V Praze působil jako úředník, který svého synka bral pravidelně na operu do Národního divadla. Vlastimil se odmala stýkal s lidmi, kteří se o divadlo zajímali, a také zpíval v kostele. Kromě toho byl také dobrým sportovcem, vynikal zejména ve fotbale a svého času hrál za Spartu.

Herec Marvan natočil za necelých 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Vězněn kvůli zběhnutí

Začínal hrát v Divadle na Vinohradech a ve Švanďáku. Na doporučení Karla Hašlera se přesunul do pražských kabaretů, kde se stal miláčkem publika. Během první světové války zběhl spolu se svým přítelem klavíristou Daliborem Ptákem, ale byl chycen a uvězněn. Po amnestii působil ve vojenské kapele. Po válce se mu začalo dařit a hrál komické role v Národním i vinohradském divadle, přesto zůstával věrný kabaretům. Dokonce se stal ředitelem Divadla Rokoko. O něco později si založil svoje vlastní Divadlo Vlasty Buriana, které navázalo dramaturgicky i inscenačně právě na Rokoko.

Vlasta Burian byl ve společnosti zábavný, avšak v soukromí ho trápily deprese a výkyvy nálad. Často se uzavíral ve své dejvické vile. Byla luxusně zařízená. Našli byste v ní tělocvičnu, bazén i tenisový kurt. Burian dokonce sportovce podporoval finančně.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

Podruhé ve vězení a zákaz hraní

V roce 1944 jeho divadlo uzavřeli Němci spolu s dalšími divadly a bylo znárodněno. Po válce herec skončil v cele s kriminálníky a esesmany. Díky Janu Masarykovi byl propuštěn a vyšetřován na svobodě. Později byl opět odsopuzen na několik měsíců k těžkému žaláři a musel zaplatit půlmilionovou pokutu. Přišel o veškerý majetek, včetně vily v Dejvicích. Pět let nesměl vystupovat a své divadlo nemohl obnovit. Pracoval v dolech na severu Čech, poté vozil rekreanty ROH automobilem a škrábal brambory.

Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

V roce 1950 mohl opět začít hrát. Nejprve v divadle na Kladně a poté v Karlíně. V té době začal mít zdravotní problémy. Nepřidalo mu ani to, že musel vystupovat na různých estrádách, aby se uživil. Po osmileté odmlce v roce 1950 začal opět hrát ve filmech – do své smrti jich natočil osm. Na svém kontě jich má celkem přes třicet, např. To neznáte Hadimršku, Revizor nebo Byl jednou jeden král a řadu dalších.

FOTO: Vlasta Burian

Vlasta Burian - Vlasta BurianVlasta Burian - Vlasta BurianVlasta Burian - Vlasta_BurianVlasta Burian - Z_filmu_Tu_ten_kámen_(1923)Vlasta Burian - Hrob Vlasty Buriana na Vyšehradském hřbitově
Další fotky
Vlasta Burian - Hrob Vlasty Buriana na Vyšehradském hřbitově

Do své smrti hrál také v estrádách, aby se uživil, přestože byl nemocný. V době, když hrál své poslední vystoupení v životě, měl těžký zápal plic. O život ho v 70 letech připravila plicní embolie. Zemřel 31. ledna 1962 doma v blízkosti manželky Niny, která zesnula o několik týdnů později. Roku 2002 byly jeho ostatky přeneseny z Vinohradského hřbitova na Vyšehradský hřbitov.

Zdeněk Burian byl malířem nestvůr. Proč vadil komunistům?

 

Dnes, 08:07
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
Včera, 17:33
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
Včera, 07:38
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
7.7.2020
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
7.7.2020
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
7.7.2020
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
7.7.2020
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
7.7.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
7.7.2020
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
6.7.2020
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
Reklama