Klaun, který v soukromí trpěl depresemi. Nacisté ho připravili o divadlo, po válce nesměl hrát

V pondělí 9. dubna 2018 si připomínáme výročí narození krále komiků Vlasty Buriana (*1891), který v soukromí byl melancholickým člověkem s maniodepresivními stavy.

Vlastimil Burian patří mezi nejoblíbenější české herce. Prvních deset let svého života prožil v rodném Liberci. V květnu roku 1901 se rodina Burianových přestěhovala na Žižkov.

Jeho otec Antonín byl ochotník, vlastenec a živil se jako krejčí. V Praze působil jako úředník, který svého synka bral pravidelně na operu do Národního divadla. Vlastimil se odmala stýkal s lidmi, kteří se o divadlo zajímali, a také zpíval v kostele. Kromě toho byl také dobrým sportovcem, vynikal zejména ve fotbale a svého času hrál za Spartu.

Herec Marvan natočil za necelých 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Vězněn kvůli zběhnutí

Začínal hrát v Divadle na Vinohradech a ve Švanďáku. Na doporučení Karla Hašlera se přesunul do pražských kabaretů, kde se stal miláčkem publika. Během první světové války zběhl spolu se svým přítelem klavíristou Daliborem Ptákem, ale byl chycen a uvězněn. Po amnestii působil ve vojenské kapele. Po válce se mu začalo dařit a hrál komické role v Národním i vinohradském divadle, přesto zůstával věrný kabaretům. Dokonce se stal ředitelem Divadla Rokoko. O něco později si založil svoje vlastní Divadlo Vlasty Buriana, které navázalo dramaturgicky i inscenačně právě na Rokoko.

Vlasta Burian byl ve společnosti zábavný, avšak v soukromí ho trápily deprese a výkyvy nálad. Často se uzavíral ve své dejvické vile. Byla luxusně zařízená. Našli byste v ní tělocvičnu, bazén i tenisový kurt. Burian dokonce sportovce podporoval finančně.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

Podruhé ve vězení a zákaz hraní

V roce 1944 jeho divadlo uzavřeli Němci spolu s dalšími divadly a bylo znárodněno. Po válce herec skončil v cele s kriminálníky a esesmany. Díky Janu Masarykovi byl propuštěn a vyšetřován na svobodě. Později byl opět odsopuzen na několik měsíců k těžkému žaláři a musel zaplatit půlmilionovou pokutu. Přišel o veškerý majetek, včetně vily v Dejvicích. Pět let nesměl vystupovat a své divadlo nemohl obnovit. Pracoval v dolech na severu Čech, poté vozil rekreanty ROH automobilem a škrábal brambory.

Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

V roce 1950 mohl opět začít hrát. Nejprve v divadle na Kladně a poté v Karlíně. V té době začal mít zdravotní problémy. Nepřidalo mu ani to, že musel vystupovat na různých estrádách, aby se uživil. Po osmileté odmlce v roce 1950 začal opět hrát ve filmech – do své smrti jich natočil osm. Na svém kontě jich má celkem přes třicet, např. To neznáte Hadimršku, Revizor nebo Byl jednou jeden král a řadu dalších.

FOTO: Vlasta Burian

Vlasta Burian - Vlasta BurianVlasta Burian - Vlasta BurianVlasta Burian - Vlasta_BurianVlasta Burian - Z_filmu_Tu_ten_kámen_(1923)Vlasta Burian - Hrob Vlasty Buriana na Vyšehradském hřbitově
Další fotky
Vlasta Burian - Hrob Vlasty Buriana na Vyšehradském hřbitově

Do své smrti hrál také v estrádách, aby se uživil, přestože byl nemocný. V době, když hrál své poslední vystoupení v životě, měl těžký zápal plic. O život ho v 70 letech připravila plicní embolie. Zemřel 31. ledna 1962 doma v blízkosti manželky Niny, která zesnula o několik týdnů později. Roku 2002 byly jeho ostatky přeneseny z Vinohradského hřbitova na Vyšehradský hřbitov.

Zdeněk Burian byl malířem nestvůr. Proč vadil komunistům?

 

pozitivní test na koronavirus
Včera, 17:33
Hlavní město ze své iniciativy zahajuje provoz vlastního odběrového místa, ve kterém se budou moci...
Včera, 14:52
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
Včera, 13:35
Radní Milena Johnová upozornila na vážnou krizovou situaci v domovech pro seniory v souvislosti s...
Včera, 13:14
Městská část Praha 10 dnes spustila speciální akci zaměřenou na seniory. Každý pátek jim budou...
Včera, 13:05
Praha 3 otevře v sobotu na Jarově druhé místo, kam mohou lidé nosit ušité roušky...
Včera, 12:14
Ani pandemie koronaviru a s ní spojená omezení nezabránila Praze 6 v odstranění sochy maršála Koněva v Bubenči....
Včera, 10:53
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
Nemocnice Na Františku
Včera, 10:11
Praha 1 zajistí preventivní odběry pro své zaměstnance a zaměstnance svých příspěvkových organizací.
Včera, 07:46
Jsou otlučené, posprejované a nefunkční. Přitom veřejnost informovaly o předpovědi počasí přibližně od poloviny 19....
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
Reklama