Knihovna v Mostě se přestěhuje do Repre. Opozice přesun kritizuje

Most plánuje přestěhovat městskou knihovnu do kulturního domu Repre. Budova na Mostecké je ve špatném technickém stavu a její rekonstrukce by byla podle magistrátu nákladná. Přesun má i kritiky, kteří proti záměru připravují protestní akce a petici.

„Chceme podpořit vznik kvalitního zázemí pro rozvoj kulturního a společenského centra. Naším cílem je nabídnout dostatečně reprezentativní kulturní a kongresové centrum všem skupinám obyvatel a návštěvníkům města,“ uvedl primátor Jan Paparega (ProMOST). Nápad přestěhovat knihovnu do Repre je už z roku 2015, kdy kulturní dům původně určený k demolici město převzalo zpět od firmy Crestyl a začalo připravovat jeho modernizaci. Statický průzkum ukázal, že knihovnu tam přemístit lze.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

Lidé podepsaní pod peticí proti stěhování knihovny z ulice Moskevská se obávají zchátrání objektu a zhoršení služeb pro čtenáře. Podpisové archy chce petiční výbor předat v listopadu radnici, na 19. listopadu je naplánovaná demonstrace před knihovnou.

Petice na magistrátu se ztratila

Podpisy se sbírají mimo jiné na magistrátu. „V pondělí 14. října jsme po domluvě s tajemníkem města umístili ve vstupní hale magistrátu petici proti stěhování knihovny. Ale už o dva dny později nás tajemník informoval, že petice někam zmizela, recepční, ani služba městské policie, která je přítomna v hale 24 hodin, si prý ničeho nevšimla. Ze stolku zmizel nejen přilepený text petice, ale také již podepsané petiční archy,“ uvedl opoziční zastupitel a člen petičního výboru Adam Komenda (Zelení a Piráti) s tím, že petici na magistrát umístí znovu.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

Současná budova, v níž sídlí mostecká knihovna, se začala stavět na konci 80. let minulého století. Otevřena byla v roce 1985. Má i svou kuriozitu – tou je nejdelší lustr v evropských knihovnách. Dvojitá šroubovice ze skleněných trubic se vine nad knižními regály přes celou délku budovy. Dílo uměleckého skláře Vladimíra Procházky koresponduje s velikostí otevřených prostor, které se tehdy stavěly.

Policie šetří údajné týrání ve školce. Klášterec nad Ohří s vyhazovem učitelek vyčkává

Náklady na opravu budovy by podle odhadu radnice činily téměř 400 milionů korun. Most má už zpracovanou projektovou dokumentaci v hodnotě 20 milionů korun na rekonstrukci kulturního domu Repre, kromě knihovny tam bude kino, opravené planetárium, kavárna s restaurací a velký společenský sál. Architektonickou studii na největší investici města v posledních letech vedení radnice v minulosti odmítlo.

Co bude s objektem v Moskevské, až ho knihovna opustí, zatím není jasné. „Budeme se snažit najít řešení, jak budovu zachovat a využívat pro potřeby občanů. Možností je i prodej budovy, kdy by v kupní smlouvě byl pevně zakotven účel jejího využívání,“ dodal primátor.

Včera, 18:20
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
Včera, 17:54
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
Včera, 10:34
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 10:34
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
25.5.2020
Požár, který v pátek zcela zničil dvě historické chaty na Děčínsku, způsobil podle předběžných odhadů...
25.5.2020
Nedočkavé děti stály před základní školou v ústecké vyloučené lokalitě v Předlicích již půl hodiny...
24.5.2020
Pouhé dva dny trvalo nadšení, se kterým Kamencové jezero ohlásilo brzké otevření areálu. Mělo se...
23.5.2020
V Ústeckém kraji se ve větších městech otevřou aquaparky i koupaliště většinou příští týden. Umožňuje...
23.5.2020
Přestože je otevření koupališť svázáno řadou pravidel, na Kamencovém jezeře nechtějí na nic čekat. Brány...
22.5.2020
Ústecký domov pro seniory Orlická se intenzivně připravuje na první návštěvy, přijdou v pondělí. Zařízení...
22.5.2020
Zákaz čerpání povrchových vod platí kvůli nadměrnému suchu od 20. na šesti místech na Chomutovsku....
Reklama