Knihovna v Mostě se přestěhuje do Repre. Opozice přesun kritizuje

Most plánuje přestěhovat městskou knihovnu do kulturního domu Repre. Budova na Mostecké je ve špatném technickém stavu a její rekonstrukce by byla podle magistrátu nákladná. Přesun má i kritiky, kteří proti záměru připravují protestní akce a petici.

„Chceme podpořit vznik kvalitního zázemí pro rozvoj kulturního a společenského centra. Naším cílem je nabídnout dostatečně reprezentativní kulturní a kongresové centrum všem skupinám obyvatel a návštěvníkům města,“ uvedl primátor Jan Paparega (ProMOST). Nápad přestěhovat knihovnu do Repre je už z roku 2015, kdy kulturní dům původně určený k demolici město převzalo zpět od firmy Crestyl a začalo připravovat jeho modernizaci. Statický průzkum ukázal, že knihovnu tam přemístit lze.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

Lidé podepsaní pod peticí proti stěhování knihovny z ulice Moskevská se obávají zchátrání objektu a zhoršení služeb pro čtenáře. Podpisové archy chce petiční výbor předat v listopadu radnici, na 19. listopadu je naplánovaná demonstrace před knihovnou.

Petice na magistrátu se ztratila

Podpisy se sbírají mimo jiné na magistrátu. „V pondělí 14. října jsme po domluvě s tajemníkem města umístili ve vstupní hale magistrátu petici proti stěhování knihovny. Ale už o dva dny později nás tajemník informoval, že petice někam zmizela, recepční, ani služba městské policie, která je přítomna v hale 24 hodin, si prý ničeho nevšimla. Ze stolku zmizel nejen přilepený text petice, ale také již podepsané petiční archy,“ uvedl opoziční zastupitel a člen petičního výboru Adam Komenda (Zelení a Piráti) s tím, že petici na magistrát umístí znovu.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

Současná budova, v níž sídlí mostecká knihovna, se začala stavět na konci 80. let minulého století. Otevřena byla v roce 1985. Má i svou kuriozitu – tou je nejdelší lustr v evropských knihovnách. Dvojitá šroubovice ze skleněných trubic se vine nad knižními regály přes celou délku budovy. Dílo uměleckého skláře Vladimíra Procházky koresponduje s velikostí otevřených prostor, které se tehdy stavěly.

Policie šetří údajné týrání ve školce. Klášterec nad Ohří s vyhazovem učitelek vyčkává

Náklady na opravu budovy by podle odhadu radnice činily téměř 400 milionů korun. Most má už zpracovanou projektovou dokumentaci v hodnotě 20 milionů korun na rekonstrukci kulturního domu Repre, kromě knihovny tam bude kino, opravené planetárium, kavárna s restaurací a velký společenský sál. Architektonickou studii na největší investici města v posledních letech vedení radnice v minulosti odmítlo.

Co bude s objektem v Moskevské, až ho knihovna opustí, zatím není jasné. „Budeme se snažit najít řešení, jak budovu zachovat a využívat pro potřeby občanů. Možností je i prodej budovy, kdy by v kupní smlouvě byl pevně zakotven účel jejího využívání,“ dodal primátor.

Včera, 08:57
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
28.6.2020
Od 1. července se změní trasy některých linek městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem....
Reklama