11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Kolem smíchovského nákladového nádraží vyroste nová čtvrť. Stavět by se mělo do pěti šesti let

Další fotky

V pondělí 14. října se v prostorách CAMPu na Moráni uskutečnilo setkání s tvůrci ambiciózního projektu Smíchov City u příležitosti představení 2. etapy projektu Smíchov City–Jih. Na místě současného smíchovského brownfieldu vyroste nová moderní čtvrť plná zeleně.

Ke konci roku by měla začít výstavba první části, převážně rezidenční oblasti Smíchov City–Sever v oblasti přilehlé k ulici Na Knížecí. Ta na 3 a půl hektarech pojme zhruba tisícovku bytů, kanceláře nabídnou asi tisíc pracovních míst a funkční parter s množstvím služeb a obchodů. Část budov na severu má stát do roku 2025.

Nyní developer Sekyra Group, architektonické ateliéry a veřejnost tvoří podobu jeho druhé části na opačném, jižním konci. Má tu vzniknout multifunkční čtvrť, která bude zahrnovat i novou centrálu České spořitelny, necelý kilometr dlouhou pěší zónu, park a samozřejmě i nový smíchovský terminál se záchytným P+R parkovištěm.
Na projektu se aktuálně podílí asi stočlenný tým a čtyři architektonická studia.
„Právě teď je ideální doba, abychom získali zpětnou vazbu od veřejnosti,“ uvedl Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group, která za přeměnou průmyslové oblasti stojí od roku 1994.

Centrální park ve Stodůlkách obohatí obří dřevěná sova

Kolem dlouhodobě nevyužitého prostoru bývalého nákladového nádraží Praha – Smíchov má vyrůst čtvrť pro 10 tisíc obyvatel.
Výstavba počítá i s vybudováním základní školy, dvou parků. Anderle uvedl, že u jednoho se zvažuje možnost například letního kina nebo lesoparku, druhý pak má být zaměřený na aktivní trávení volného času, takže by tam mohl vzniknout skatepark nebo sportoviště.

Zástupce České spořitelny Martin Matras představil podobu její budoucí centrály – má jít o čtyři budovy s plochou zhruba 75 tisícc metrů čtverečních, s velkou průchozí pasáží, sálem pro hudební a kulturní akce (pro 450 lidí) a galerii, kde chce spořitelna vystavit umělecká díla, kterých vlastní na šest tisíc.
Podobu kampusu České spořitelny, kterému bude patřit více než polovina zastavěného území, vtisknou Baumschlager Eberle Architekten a Pavel Hnilička architekti. Za dalšími budovami stojí studia Henke Schreieck Architekten, Tham & Videgård a Schindler Seko Architects.

V Lysolajích se těší na nové fotbalové hřiště

Podobu jižní části určila největší architektonická soutěž v Evropě v roce 2018.
Výsledek určila nezávislá porota v čele s architektem Petrem Hlaváčkem složená z odborníků na urbanismus a architekturu, zástupců České spořitelny a developera projektu Smíchov City, Sekyra Group. Do soutěže se tehdy zapojilo 166 architektonických studií.

Fáze územního rozhodnutí 2. etapy byla už zahájena, vydání stavebního povolení by mohlo přijít za tři až čtyři roky. Se samotnou výstavbou se počítá od roku 2024, případně 2025.

FOTO: Smíchov City – Jih

Smíchov City – Jih - 1 p5++++Smíchov City – Jih - 3 p5+++++Smíchov City – Jih - 4 p5++++++Smíchov City – Jih - 5 p5++Smíchov City – Jih - 6 p5+
Další fotky
Smíchov City – Jih - 7 p55Smíchov City – Jih - 0 p5
Před 57 minutami
Parkování pro rezidenty, tzv. modré zóny, začnou už v pondělí 18. listopadu platit i v...
Včera, 19:01
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
Včera, 15:33
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
Včera, 15:01
Hedvábný šátek s motivem motýlů a můr od Václava Hollara, provedený v kobaltové modři a...
Včera, 14:33
V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s...
Včera, 09:44
Radnice Prahy 15 chce vybudovat na sídlišti Košík u Doupovské ulice mateřskou školu. Magistrátní výbor...
15.11.2019
Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání několik hodin diskutovali o dopravě v hlavním městě. Vedení Prahy...
15.11.2019
Socioložka Jiřina Šiklová v létě 1989, kdy ještě nevěděla, že tak rychle přijde změna systému,...
15.11.2019
Správa železnic dnes zahájila přestavbu pražského železničního úseku mezi Smíchovem a Radotínem. Po ní vznikne...
14.11.2019
"Vážím si toho, že jsme v Evropské unii, můžeme volně za hranice, máme základní svobody,...
Reklama