16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Kvůli předraženému hřišti? Koalice v Praze 5 se rozpadla. Piráti tu přijdou o hlavu

V Praze 5 se rozpadla koalice Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5. Koaliční spolupráci vypověděly tři ze čtyř stran kvůli neshodám s Piráty. Náš REGION o tom informoval starosta Daniel Mazur. (Piráti). V úterý bude na jednání zastupitelstva městské částí zřejmě odvolána rada včetně starosty. O tom, jaká kolice vedení nahradí, zatím není jasné, mluví se o široké koalici bez Pirátů a KDU-ČSL.

Reklama

„Obdrželi jsme vypovězení koaliční smlouvy. Koalice bude jiná, mé odvolání je pravděpodobné,“ potvrdil pro Náš REGION starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti).

Podle Pirátů je za vypovězením koaliční smlouvy snaha o transparentnost. „Vaz“ měla podle zákulisních informací Pirátům zlomit čistka, kdy vyhodili vedoucího Odboru správy veřejných prostranství a zeleně Zemana, který je v gesci místostarosty hnutí ANO Martina Slabého. Personální rozhodnutí totiž souviselo s předraženým dětským hřištěm na Homolce, kdy audit odhalil, že hřiště za 6 milionů korun má reálnou cenu pouze 3 miliony korun.

Hitlerovým dědicem byl jen týden, když nařídil kapitulaci Německa. Jistě s hořkostí a vzpomínkou na své dva padlé syny

„ANO nevěří kvalitě auditu a dožaduje se revizního externího auditu. Ten byl zpracován a konstatuje, že závěry interního auditu jsou platné. Doporučení je předat podklady orgánům činným v trestném řízení. ANO tvrdí, že není řešena otázka předražení znalcem z daného oboru, dožadují se zpracování takovéhoto posudku ještě předtím, než bude podáno trestní oznámení,“ uvedl pro Náš REGION zdroj obeznámený se situací na radnici Prahy 5. Podle něj se radním z ANO a ODS nelíbilo, že Piráti uzavřeli kohoutky penězovodů.

ANO tento důvod oficiálně nepotvrdilo. Avšak mezi řádky jej lze vyčíst. „Piráti dělali zásadní chyby, které zbrzdily řadu projektů,“ prohlásil předseda klubu zastupitelů za ANO Jan Trojánek.

Za koncem kladenské buňky Hnutí Ano je boj o moc ve Středočeském kraji

Podobně se k situaci postavila ODS, která se stala po rozpadu spojenectví Pirátů se SNOP 5 nejsilnějším klubem. Radní ODS Lukáš Herold uvedl, že marně doufal v obnovení koaliční spolupráce.

„Je však vidět, že spory jsou hlubší a není možné je přes veškerou snahu překonat. Jsme připraveni hledat řešení, které umožní ustanovit stabilní vedení radnice, které se nebude bát rozhodovat a také nést odpovědnost,“ uvedl Herold.

Piráti v Praze 5 před rokem vyhráli volby v koalici se SNOP 5. Jenže mezi nimi vypukly rozpory a volební spojenectví už na jaře dostalo vážné trhliny.

Spory o plán rozvoje i zakázky

Předseda SNOP 5 Jiří Vejmelka kritizoval starostu například kvůli tomu, že dosud nevznikl slíbený plán rozvoje Prahy 5. „Byla to hlavní část našeho společného programu s Piráty. Jenže za deset měsíců se práce na tomto dokumentu, který je zásadní pro rozvoj městské části, neposunula ani o píď,“ uvedl pro Právo Vejmelka.

Rozhodovat bude úterní zastupitelstvo. Není ale jasné, kdo všechno má radu opustit a kdo je nahradí. Dosavadní opozici tvoří sedm zástupců TOP 09, šest STAN a tři lidovci.

Praha 6 přihrává kšefty spolužákům starosty Koláře z „plzeňských práv“

 

Před 58 minutami
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Dnes, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Dnes, 09:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Dnes, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
Včera, 14:15
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
Včera, 10:55
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
Včera, 08:51
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
15.10.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) si nechá vypracovat projekt opravy haly a dvora tramvajové vozovny ve...
15.10.2019
Osm z deseti lidí, kterým se v Praze zastaví srdce, resuscitují ještě před příjezdem záchranářů...
Reklama