Letiště Číňanům?! Žádný prodej se nechystá, tvrdí vedení

Jedněm uleví, druhým ublíží. Paralelní dráha odkloní vzlety nad Kladnem, zato bude o 1,5 kilometru blíž centru Prahy v její severozápadní části. Letiště Václava Havla ale odmítá, že by se tímto projektem chystalo k prodeji, jak uvedl pro Náš REGION Petr Hlubuček.

Je to dvousečné. Projekt paralelní dráhy sice uleví 200 tisícům obyvatel Kladenska, zato přitíží obcím v severozápadní části metropole. Luxusní život desetitisíců rezidentů z Dejvic, Liboce, Veleslavína, Vokovic se tak promění v plynovou a hlukovou komoru. I oni totiž pocítí na vlastní uši, nervy a plíce novou ranvej, jejíž stavba má být zahájena v roce 2023 a dokončena o tři roky později, kdy se z ní začne létat.

„V tuto chvíli máme platné stanovisko EIA o dopadech na životní prostředí. Aktuálně máme dokončenou dokumentaci pro územní řízení a projednáváme ji s dotčenými orgány státní správy, okolními obcemi, správci sítí a připravujeme se na podání žádosti o územní rozhodnutí. To proběhne na jaře letošního roku,“ uvedl pro Náš REGION mluvčí letiště Roman Pacvoň. Přípravy pro novou ranvej jedou jak Pendolino do Ostravy.

Prodají Číňanům

Komu to prospěje? Tuhle otázku redakce položila náměstkovi pražského primátora Petru Hlubučkovi (STAN/Spojené síly pro Prahu), který je zároveň starostou v Praze-Lysolajích. I tuhle obec totiž provoz na třetí dráze zasáhne. V rozhovoru pro Náš REGION uvedl, že smysl nové ranveje nevidí. „Smysl to dává ve chvíli, kdy někdo řekne, zprivatizovalo se to a teď se bude prodávat. Bude se prodávat Číňanům, Korejcům, tak pak se samozřejmě lépe prodá letiště s nově postavenou letovou dráhou a s novými rozšířenými limity. K tomu se to chystá. Tak to vypadá. A to já odmítám,“ řekl Hlubuček.

Letiště neprodáme

Management Letiště Václava Havla ale politikova slova odmítá. „Vedení Letiště Praha žádný prodej letiště nepřipravuje,“ reagoval Pacvoň pro Náš REGION. Proč je tedy nová dráha potřebná?

Ruzyňské letiště s novými argumenty nepřichází a stále dokola jako mlýnek mele tytéž důvody. Pro zpřehlednění by se daly rozdělit jako názvy pohádek.

Praha 8 usiluje o připomenutí libeňského „rošťáka“ Arnošta Lustiga. Asi by na to řekl: Ty bejku!

O cestujících

Bez další přistávací dráhy nebude Praha do budoucna schopna plně uspokojit rostoucí poptávku cestujících po letecké dopravě. Momentálně sledujeme prudce rostoucí zájem po cestování letadlem ze strany Čechů a zároveň zvyšující se zájem turistů o Prahu. Nerealizace projektu paralelní dráhy bude mít negativní vliv na turistický rozvoj Prahy a celé České republiky. Již v tuto chvíli se stává, že některým leteckým společnostem nemůžeme nabídnout pro ně ideální požadované časy přistání a vzletů. To je pro aerolinky důvod, aby letecké spojení z Prahy neotevřely, na což potom doplácí především cestující.

O práci

Letiště Praha je již dnes jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů a s dalším rozvojem jeho význam dále poroste. Realizace paralelní dráhy vygeneruje další pracovní příležitosti.

O lepším životě

Zprovozněním paralelní dráhy se výrazně zlepší situace pro 200 tisíc obyvatel velké části Kladenska a zejména Prahy, jelikož dojde k uzavření provozu na stávající dráze 12/30. Provoz na této dráze totiž směřuje nad hustě osídlené části Prahy a Kladna.

O české ekonomice

Letiště je důležitým dopravním uzlem a má pozitivní dopad na příliv zahraničních investic a příjmy z cestovního ruchu. Zastavení jeho rozvoje by se negativně projevilo na ekonomické situaci celé České republiky.

O bezpečnějším prostředí

Provoz na dvou souběžných drahách bude mnohem bezpečnější a šetrnější k životnímu prostředí. Dvě stávající přistávací a vzletové dráhy se kříží, a nemohou být tedy v provozu současně.

O klidnějším spánku

Díky paralelní dráze dojde k omezení leteckého provozu v nočních hodinách – v době od 22.00 do 23.59 a v době od 5.30 do 5.59 bude počet pohybů omezen na maximálně 40 startů a přistání a v noční době od 24.00 do 5.29 bude úplně zastaven letecký provoz. Výrazně se tedy uleví celému okolí letiště!

Neurolog Stránský: Dítě, které se učí z počítače, má horší výsledky, než to, které se učí z papíru a diskusí

Dnes, 10:48
Pražské městské části rozšiřují síť kontejnerů na kovy a kovové obaly z domácností prostřednictvím šedých...
Včera, 19:10
Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy, je...
Včera, 11:01
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
Včera, 10:13
Konec semestru je na Fakultě architektury každoročně ve znamení FA NONSTOP, ateliérového týdne. Pro studenty...
17.1.2020
Hru Kočkožrout slavného německého filmaře, dramatika a provokatéra Reinera Wernera Fassbindera (1945 – 1982), od...
16.1.2020
Čínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. V sobotu...
16.1.2020
Nyní už není k dispozici v Hloubětínském zámečku, ale ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (Šrobárova...
16.1.2020
Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a...
16.1.2020
Informace o skutečném čase odjezdu všech autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) z jednotlivých...
15.1.2020
Na hrob Karla Gotta, který je na pražských Malvazinkách, lidé stále přinášejí květiny a svíčky....
Reklama