Lidé na Malostranském náměstí demonstrovali za manželství pro všechny

Demonstrace za manželství pro všechny, která se ve čtvrtek 12. září konala na pražském Malostranském náměstí, se zúčastnily stovky lidí. Uspořádala ji iniciativa Jsme fér, která normu prosazuje. Návrh byl ke dni konání demonstrace již 457 dnů zaparkovaný ve sněmovně, aniž by se o něm hlasovalo. Zadrhl se v diskusi při prvním čtení.

V rámci demonstrace vystoupila dvacítka hostů nejen z řad zahraničních i tuzemských zákonodárkyň a zákonodárců. Projevy byly tlumočeny i do jazyka pro neslyšící. Vzkaz české sněmovně byl jasný: hlasujte konečně o manželství pro všechny. Kupříkladu nizozemský senátor Boris Dittrich (D66) uvedl, že první svatby stejnopohlavních párů v Holandsku se datují k roku 2001. „Mladí se dnes diví, že to kdy vůbec někomu mohlo vadit,“ dodal.

Děti vyrůstající se dvěma matkami či otci nestrádají. Lékaři, psychologové či sexuologové řekli jasné slovo!

Americký senátor v Iowě Zach Wahls přiblížil svůj příběh. Je synem matky – lesbické ženy, která se rozhodla mít děti, jeho i sestru proto vychovávala s přítelkyní. Fungovali jako běžná rodina, s běžnými starostmi i radostmi. „Homosexuální rodiče mohou být, stejně jako heterosexuální, dobří i špatní,“ řekl. Česku drží palce i šéf iniciativy Freedom to Marry v USA Evan Wolfson či Nick Herbert, který je poslancem za Konzervativní stranu ve Velké Británii.

Stejná práva, stejné podmínky

Krátce promluvili i zákonodárci z České republiky. Poslankyně Věra Kovářová (STAN) řekla, že se na to dívá z pohledu matky a babičky – pokud by její vnuk či vnučka měli odlišnou sexuální orientaci, chce, aby měli stejná práva jako ostatní. Poslankyně Olga Richterová (Piráti) řekla, že je třeba vysvětlovat některým politikům, že registrované partnerství není totéž co manželství, že v něm plno věcí chybí a jde i o symbolickou rovinu. Piráti proto ze sněmovního balkónu vyvěsili duhovou vlajku.

FOTO: Demonstrace za manželství pro všechny

Demonstrace za manželství pro všechny - Demo za manzelstvi pro vsechny uvodni – foto ACDemonstrace za manželství pro všechny - Demo za manzelstvi pro vsechny – foto AC

Návrh na demonstraci podpořili i poslanec Vít Rakušan (STAN), senátor Miroslav Adámek či poslankyně Eva Fialová (oba ANO). Starostka obce Pečky Alena Švejnohová uvedla, že když v obci oddávají ženu a muže, má to slavnostní ráz, kdežto stejnopohlavní páry musí jet asi sto kilometrů na Kladno, kde je – bez slavnostního obřadu – stvrzena registrace. Přitom všichni jsou stejně plnohodnotnými občany, měli by mít tudíž rovné podmínky.

V rámci demonstrace zazpívala Ilona Csáková, návrh podpořila také herečka a moderátorka Iva Pazderková, promluvil šéf iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek, zazněly projevy z pohledu věřících či vědy. Přítomní se shodli v tom, že manželství pro všechny by plno lidem pomohlo a nikomu neublížilo, jeho schválení zatím brání jen předsudky. Pokud se podaří návrh prosadit, Česká republika by se stala devětadvacátou zemí světa, kde je manželství pro všechny.

Dnes, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Dnes, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 16:45
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 16:45
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
Včera, 16:45
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
Včera, 15:08
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
Včera, 10:36
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
Včera, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
27.5.2020
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Reklama