11℃
Dnes je 16. listopad , svátek má Otmar

Lidé si připomněli brutální zásah československých složek proti demonstrujícím z roku 1969

Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech republiky. V Praze se uskutečnila kupříkladu vzpomínková akce zorganizovaná Milionem chvilek pro demokracii, která byla spojena s pochodem metropolí. Zúčastnily se jí tisíce lidí.

Úvodem zazněly archivní rozhlasové zvukové záznamy a píseň Marty Kubišové Tajga blues, která byla v roce 1969 věnována osmi Rusům, kteří v Moskvě protestovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, což odnesli letitým vězněním nebo umístěním do psychiatrických léčeben.

Na demonstraci v Dobřichovicích promluvili starosta, senátor, herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek

Předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář uvedl, že ani dnes nelze na mnoha místech světa svobodně vyjádřit názor. Zmínil Rusko nebo Hong Kong. Přítomní následně drželi minutu ticha za všechny oběti mocenské zvůle. Historik Prokop Tomek řekl, že v důsledku invaze vojsk Varšavské smlouvy přišlo postupně o život 425 lidí.

Historik a iniciátor Pomníků obětem bezpráví Lukáš Cvrček připomněl 21. srpen 1969, kdy proti demonstrujícím zasahovaly československé složky – policie, Lidové milice a armáda. Dodal, že zásah se uskutečnil z rozhodnutí tehdejšího ÚV KSČ. Zabito bylo pět lidí, přičemž za zásah, úmrtí a zranění se doposud nikdo neomluvil, o den později byl tehdejšími poslanci přijat pendrekový zákon s retroaktivní působností, který zásah zlegalizoval.

Pamětní deska obětem

Dvěma obětem – tehdy osmnáctiletému Františku Kohoutovi a devatenáctiletému Vladimíru Krubovi – byly z iniciativy Pomníků obětem, v rámci projektu Černé šeříky, nyní odhaleny pamětní desky. Na tehdejší dobu zavzpomínala lékařka Jana Kulhánková, která pracovala na chirurgii v Nemocnici Na Františku, kde ošetřovali mnohé raněné. Tehdejší mocí byli poté nazváni „kontrarevolucionáři v bílém“.

FOTO: Shromáždění k 21. srpnu

Shromáždění k 21. srpnu - Demo uvodni – foto ACShromáždění k 21. srpnu - Demo 2 – foto ACShromáždění k 21. srpnu - Demo 3 – foto ACShromáždění k 21. srpnu - Demo 4 – foto AC

Shromáždění se vymezilo vůči politice současného premiéra Andreje Babiše či prezidenta Miloše Zemana, které kritizovala kupříkladu někdejší televizní hlasatelka Kamila Moučková, jež kvůli tehdejším postojům nemohla následně až do listopadu 1989 na televizní obrazovku. Shromáždění se následně vydalo z Václavského na Hradčanské náměstí, cestou – před sídlem KSČM – byla ponechána pomyslná rakev se jmény pěti zastřelených lidí a namalované siluety. Na Pražský hrad lidé z pochodu přinesli Ústavu ČR, kterou podle jejich názoru prezident porušuje.

Před 1 hodinou
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
Dnes, 15:33
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
Dnes, 15:01
Hedvábný šátek s motivem motýlů a můr od Václava Hollara, provedený v kobaltové modři a...
Dnes, 14:33
V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s...
Dnes, 09:44
Radnice Prahy 15 chce vybudovat na sídlišti Košík u Doupovské ulice mateřskou školu. Magistrátní výbor...
Včera, 14:11
Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání několik hodin diskutovali o dopravě v hlavním městě. Vedení Prahy...
Včera, 14:00
Socioložka Jiřina Šiklová v létě 1989, kdy ještě nevěděla, že tak rychle přijde změna systému,...
Včera, 08:48
Správa železnic dnes zahájila přestavbu pražského železničního úseku mezi Smíchovem a Radotínem. Po ní vznikne...
14.11.2019
"Vážím si toho, že jsme v Evropské unii, můžeme volně za hranice, máme základní svobody,...
14.11.2019
Moderní dílny pro Polytechnickou výchovu žáků ZŠ se nově otevřely v prostorech Stanice techniků DDM...
Reklama