17℃
Dnes je 17. září , svátek má Naděžda

Lidé si připomněli brutální zásah československých složek proti demonstrujícím z roku 1969

Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech republiky. V Praze se uskutečnila kupříkladu vzpomínková akce zorganizovaná Milionem chvilek pro demokracii, která byla spojena s pochodem metropolí. Zúčastnily se jí tisíce lidí.

Reklama

Úvodem zazněly archivní rozhlasové zvukové záznamy a píseň Marty Kubišové Tajga blues, která byla v roce 1969 věnována osmi Rusům, kteří v Moskvě protestovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, což odnesli letitým vězněním nebo umístěním do psychiatrických léčeben.

Na demonstraci v Dobřichovicích promluvili starosta, senátor, herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek

Předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář uvedl, že ani dnes nelze na mnoha místech světa svobodně vyjádřit názor. Zmínil Rusko nebo Hong Kong. Přítomní následně drželi minutu ticha za všechny oběti mocenské zvůle. Historik Prokop Tomek řekl, že v důsledku invaze vojsk Varšavské smlouvy přišlo postupně o život 425 lidí.

Historik a iniciátor Pomníků obětem bezpráví Lukáš Cvrček připomněl 21. srpen 1969, kdy proti demonstrujícím zasahovaly československé složky – policie, Lidové milice a armáda. Dodal, že zásah se uskutečnil z rozhodnutí tehdejšího ÚV KSČ. Zabito bylo pět lidí, přičemž za zásah, úmrtí a zranění se doposud nikdo neomluvil, o den později byl tehdejšími poslanci přijat pendrekový zákon s retroaktivní působností, který zásah zlegalizoval.

Pamětní deska obětem

Dvěma obětem – tehdy osmnáctiletému Františku Kohoutovi a devatenáctiletému Vladimíru Krubovi – byly z iniciativy Pomníků obětem, v rámci projektu Černé šeříky, nyní odhaleny pamětní desky. Na tehdejší dobu zavzpomínala lékařka Jana Kulhánková, která pracovala na chirurgii v Nemocnici Na Františku, kde ošetřovali mnohé raněné. Tehdejší mocí byli poté nazváni „kontrarevolucionáři v bílém“.

FOTO: Shromáždění k 21. srpnu

Shromáždění k 21. srpnu - Demo uvodni – foto ACShromáždění k 21. srpnu - Demo 2 – foto ACShromáždění k 21. srpnu - Demo 3 – foto ACShromáždění k 21. srpnu - Demo 4 – foto AC

Shromáždění se vymezilo vůči politice současného premiéra Andreje Babiše či prezidenta Miloše Zemana, které kritizovala kupříkladu někdejší televizní hlasatelka Kamila Moučková, jež kvůli tehdejším postojům nemohla následně až do listopadu 1989 na televizní obrazovku. Shromáždění se následně vydalo z Václavského na Hradčanské náměstí, cestou – před sídlem KSČM – byla ponechána pomyslná rakev se jmény pěti zastřelených lidí a namalované siluety. Na Pražský hrad lidé z pochodu přinesli Ústavu ČR, kterou podle jejich názoru prezident porušuje.

Před 1 hodinou
V termínu 18. až 23. září proběhne v prostoru rozvodné stanice ČEPS na Chodově a...
Včera, 18:33
Veterináři letos zatím provedli v Praze 53 kontrol na 14 farmářských trzích, pochybení zjistili ve...
Včera, 16:36
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Včera, 16:36
Pivovar Staropramen vaří pivo na Smíchově už 150 let a tak letos oslaví Dny českého...
Včera, 14:18
V Praze 5 se rozpadla koalice Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5. Koaliční spolupráci vypověděly...
Včera, 13:42
V Česku dnes začíná druhý ročník kampaně Pěšky do školy. Jejím prostřednictvím chtějí pořadatelé, organizace...
Včera, 12:11
Ministerstvo pro místní rozvoj dalo za pravdu Radě Prahy 12 a jejím občanům, když rozhodlo,...
Včera, 09:21
Léto je pomalu v tahu, ale nám to nevadí, protože na to u muziky zapomeneme....
Včera, 07:01
Na Letiště Václava Havla mají z Veleslavína na lince 119 místo klasických autobusů jezdit velkokapacitní...
15.9.2019
Pražská fotbalová Dukla bojuje ve druhé lize o návrat zpět mezi elitu. Po velkém množství...
15.9.2019
Projekt návratu tramvajových kolejí na Václavské náměstí připraví pro pražský dopravní podnik (DPP) za téměř...
Reklama