Lidé si připomněli brutální zásah československých složek proti demonstrujícím z roku 1969

Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech republiky. V Praze se uskutečnila kupříkladu vzpomínková akce zorganizovaná Milionem chvilek pro demokracii, která byla spojena s pochodem metropolí. Zúčastnily se jí tisíce lidí.

Úvodem zazněly archivní rozhlasové zvukové záznamy a píseň Marty Kubišové Tajga blues, která byla v roce 1969 věnována osmi Rusům, kteří v Moskvě protestovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, což odnesli letitým vězněním nebo umístěním do psychiatrických léčeben.

Na demonstraci v Dobřichovicích promluvili starosta, senátor, herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek

Předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář uvedl, že ani dnes nelze na mnoha místech světa svobodně vyjádřit názor. Zmínil Rusko nebo Hong Kong. Přítomní následně drželi minutu ticha za všechny oběti mocenské zvůle. Historik Prokop Tomek řekl, že v důsledku invaze vojsk Varšavské smlouvy přišlo postupně o život 425 lidí.

Historik a iniciátor Pomníků obětem bezpráví Lukáš Cvrček připomněl 21. srpen 1969, kdy proti demonstrujícím zasahovaly československé složky – policie, Lidové milice a armáda. Dodal, že zásah se uskutečnil z rozhodnutí tehdejšího ÚV KSČ. Zabito bylo pět lidí, přičemž za zásah, úmrtí a zranění se doposud nikdo neomluvil, o den později byl tehdejšími poslanci přijat pendrekový zákon s retroaktivní působností, který zásah zlegalizoval.

Pamětní deska obětem

Dvěma obětem – tehdy osmnáctiletému Františku Kohoutovi a devatenáctiletému Vladimíru Krubovi – byly z iniciativy Pomníků obětem, v rámci projektu Černé šeříky, nyní odhaleny pamětní desky. Na tehdejší dobu zavzpomínala lékařka Jana Kulhánková, která pracovala na chirurgii v Nemocnici Na Františku, kde ošetřovali mnohé raněné. Tehdejší mocí byli poté nazváni „kontrarevolucionáři v bílém“.

FOTO: Shromáždění k 21. srpnu

Shromáždění k 21. srpnu - Demo uvodni – foto ACShromáždění k 21. srpnu - Demo 2 – foto ACShromáždění k 21. srpnu - Demo 3 – foto ACShromáždění k 21. srpnu - Demo 4 – foto AC

Shromáždění se vymezilo vůči politice současného premiéra Andreje Babiše či prezidenta Miloše Zemana, které kritizovala kupříkladu někdejší televizní hlasatelka Kamila Moučková, jež kvůli tehdejším postojům nemohla následně až do listopadu 1989 na televizní obrazovku. Shromáždění se následně vydalo z Václavského na Hradčanské náměstí, cestou – před sídlem KSČM – byla ponechána pomyslná rakev se jmény pěti zastřelených lidí a namalované siluety. Na Pražský hrad lidé z pochodu přinesli Ústavu ČR, kterou podle jejich názoru prezident porušuje.

Dnes, 16:06
Jedním z dlouhodobých cílů koalice je zvyšování dostupnosti bydlení. Rostoucí ceny nájemného nejvíce zatěžují nájemce...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 09:05
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 09:05
Paměť města. Takový název nese fotografická série dokumentaristů Apoleny Rychlíkové a Vladimíra Turnera. Podle slov...
Dnes, 08:22
V severní části Přezletic u Prahy se nachází prehistorické sídliště člověka vzpřímeného Zlatý kopec. Archeologové...
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Reklama