Oáza klidu v kraji průmyslu. Zámecký park Veltrusy ukrývá unikáty

Další fotky

Počasí láká k výletům. Pokud hledáte neobyčejný, pak je jedinečným lákadlem procházka zámeckým parkem Veltrusy, který je volně přístupný po celý rok.

Projdete parkem, uvidíte nejen romantické pavilony, ale také romantická lesní zákoutí i pole a pastviny, které k parku, který kdysi býval říčním ostrovem, neodmyslitelně patří.

Po ranní kávě u hlavní vstupní brány se můžete vypravit kolem daňčí obory, kde chovají daňky skvrnité, kteří tu mají domov už od roku 1802. Dále vede cesta přes Charlottinu kapličku, oranžerii a sochu sv. Jana Nepomuckého až k zámku odkud pak dojdete Osovou alejí k pětici unikátních staveb.

FOTO: Zámek i park Veltrusy – průřez časem

Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Zámek VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - Veltrusy, SB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (8)
Další fotky
Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (5)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (6)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (9)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Kočáry, VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - aristokracie začátek konce 3Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)

Jednou z nich je Holandský selský dům obklopený, který je obklopený sadem s nově vysázenými historickými odrůdami stromů, narazíme také na sušárnu ovoce a uprostřed venkovní jízdárny pak na pavilon Marie Terezie. Nad Mlýnským potokem vítá návštěvníky Červený mlýn a pokud se chcete dostat k Egyptskému pavilonu, pak se dáte přes most se sfingou.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Kde se občerstvit
V parku nedaleko sfingy a pavilonu Marie Terezie naleznete Galerii Na konci světa (již zmíněný Holandský selský dům) s občerstvením a hřištěm pro děti. U zámecké brány je Kavárna Důlék (název má zvláštní, ale prostý – sídlí v budově, které se říká Dům lékaře) a nechybí ani zámecká restaurace několik desítek metrů od zámku.

Cestou veltruským parkem návštěvníci dojdou i k Okružní aleji, také k Mlýnskému potoku, přes který se klene několik mostů, objevitelská procházka pokračuje přes Platanovou louku a končí u Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova v blízkosti Dórského chrámu.

Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

V parku veltruského zámku máme mnohdy pocit úžasné volnosti, svým pojetím se totiž skutečně přibližuje volné krajině. Tento skvělý krajinářský nápad měl třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790.

Park má ještě minimálně dvě nej
– Patří k pěti nejstarším u nás
– Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách také největším.

Krajinářský park se postupem času proměnil v okrasný statek (ferme ornée), nepřekvapí tedy, když vedle sebe uvidíte romantické pavilony a užitková pole a pastviny. Čas tady můžete trávit celé dny, je totiž volně přístupný od úsvitu do soumraku.

Kamýk ve Velkých Přílepech vás nabije blahodárnou energií. Kde se tu vzala?

Co nabízí místní zámek mimo hlavní sezónu?
Zámek Veltrusy má o víkendech a státních svátcích otevřeny dvě výstavy bez průvodce, a to Míry, váhy, závaží na zámku vám ukáží a také Expozici historických kočárů z 19. a 20. století. S průvodcem můžete jít do severozápadního křídla na prohlídku nazvanou Aristokracie: Začátek konce, která pojednává o posledních majitelích zámku. Během letních prázdnin bude zámek přístupný denně mimo pondělí. Přibude cykloprohlídka po veltruském parku.

FOTO: Veltrusy – park v zimě

Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (9)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (1)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (3)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (2)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (4)
Další fotky
Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (5)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (6)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (8)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (7)

 

4.3.2021
Případ, kdy ani rozchod partnerů neřeší násilné chování jednoho z nich a domácí násilí pokračuje...
16.2.2021
Neratovické zastupitelstvo schválilo návrh usnesení, které vyzývá krajského radního pro mobilitu Petra Boreckého (STAN), aby...
4.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Capoeira
4.2.2021
Když Brazilec Anum před rokem přijel do středočeského města Odolena Voda, uviděl první sníh ve...
25.1.2021
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
19.1.2021
Organizátor pražské dopravy, společnost ROPID, podezřele zdržuje odpověď na dotaz, kolik korun ročně ušetřil změnou...
18.1.2021
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
11.1.2021
Od 4. ledna 2021 došlo ke změně na pražské autobusové lince 103. Trasa Ládví –...
Pejsek a kočička - Libor Petrů a Heidi Janků
4.1.2021
Nová Ves ve středních Čechách je relativně novým domovem herce Michala Gulyáše. Jeho ženě sice...
V Neratovicích bude kostel.
21.12.2020
Minulý režim záměrně založil město Neratovice bez kostela. Místní farníci a další lidé se rozhodli...
Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice
3.12.2020
Osm let funguje farma v Miškovicích, která už pět let spadá pod Centrum ekologické výchovy....
Reklama