11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Most začne vykupovat byty

Proti obchodu s chudobou hodlá mostecký magistrát bojovat tak, že začne s výkupem bytů od soukromníků. Získané bytové jednotky pak může město přidělovat občanům v tíživé životní situaci. Opozici však 5 milionů korun na výkup připadá směšných.

Problém obchodu s chudobou, se kterým se Ústecký kraj už delší dobu potýká, má za cíl zlepšit návrh Mostu. Zastupitelé totiž na posledním jednání schválili poskytnutí příspěvku 5 milionu korun na výkup bytů. Město chce tímto krokem zabránit případnému odkupu bytů spekulanty. A zabezpečit tak bydlení za přijatelnou cenu lidem ze znevýhodněného prostředí nebo v tíživé životní situaci. Má jít hlavně o seniory, samoživitele či handicapované.

Budí nás tramvaje, stěžují si Litvínovští

„Hlavní myšlenkou je, aby lidé, kteří mají nízké příjmy, dostali slušné bydlení za normální peníze. To znamená, že bychom tam chtěli především matky samoživitelky, nebo třeba seniory, handicapované, nebo i třeba lidi, kteří vylezli z výkonu trestu,“ uvedla tisková mluvčí Mostu Klára Vydrová.

Vykoupí 15 bytů

Pomoci by měla Mostecká bytová společnost, která chce omezit spekulativní výkupy. „Mostecká bytová obdržela od akcionáře, což je statutární město Most finanční příspěvek (5 milionů korun – pozn.red.) na výkup bytů. My se soustředíme na výkup bytů v těch ohrožených, nebo potenciálně ohrožených oblastech. Ten smysl toho výkupu je, že bychom chtěli omezit spekulativní výkupy, aby se byty nedostali do rukou obchodníků s chudobou nebo dalším podobným typům podnikatelů,“ dodal ředitel Mostecké bytové Jaroslav Kudrlička.

radar

Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova

Místní návrh vítají. „No já si myslím, že to je v pořádku, protože město je od toho, aby dávalo lidem byty, a ne aby to kupovalo z jiných měst,“ uvedla v anketě jedna z Mostečanek. „Já bych chtěla, aby město mělo nějaký vlastní byty,“ dodala další.

Je to směšné?

Opoziční Piráti a Zelení však nápad vedení města uvádějí do reálné podoby, která se podle nich jeví spíš směšně. Město totiž na výkup bytů poskytlo pouhých 5 milionů korun, což při cenách bytů v mosteckých lokalitách znamená, že je schopno vykoupit nanejvýš 15 bytů. Bytovou deprivací tu je přitom ohroženo okolo 4 tisíc lidí. „Já opravdu nevím, co za to chcete vykupovat,“ položil si ironicky otázku zastupitel Jan Hrubeš (Piráti a Zelení pro Most). Výhrady měli i zastupitelé zvolení za ODS, Sdružení Mostečané Mostu či ANO.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

„Chceme-li bojovat s obchodníky s chudobou, musíme k tomuto tématu přistoupit mnohem seriózněji. Musíme si stanovit strategii a cíle. A ty cíle můžeme stanovit podle toho, kolik vlastně bytů se používá ke spekulacím a k obchodu s chudobou,“ uvedl Hrubeš.

S výkupem bytů plánují začít také další severočeská města Chomutov nebo Ústí nad Labem. V Chomutově získali 7,5 milionu korun z evropských dotací.

Před 3 hodinami
Prázdné, pusté a zahlcené odpadky zůstávají domky v ulici Matiční v ústecké čtvrti Neštěmice. A...
Včera, 15:33
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
Včera, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Včera, 10:48
Kvalitní zámek a bezpečnostní řetízek na dveře je prevencí, jak uchránit svůj majetek i zdraví....
lávka, ústí nad labem, střekov
15.11.2019
Střekovské nábřeží a prostor Zanádraží v Ústí nad Labem by měla v budoucnu spojit lávka...
14.11.2019
Most plánuje na sídlišti Chanov zbourat další panelový dům a vystavět kontejnerové bydlení. V bloku...
13.11.2019
Sperma a sliny zanechal na dívce (15). Přesto Libyjec Abdalláh Ibráhím Diallo (30) obžalovaný ze...
kremační pec, spalování, žeh, mrtvoly, smrt
13.11.2019
Aby se Ústečan bál zemřít! Ve městě je totiž ochromeno spalování těl nebožtíků. Důvodem jsou...
Jiří Gaudl Chomutov podnikatel ODS
13.11.2019
Čerpání dotace 6 milionů korun na klub, z něhož vznikla soukromá luxusní vila 1. místopředsedy...
12.11.2019
Ústecký krajský soud poslal v říjnu za týrání a těžké ublížení na zdraví dítěte (3)...
Reklama