Most začne vykupovat byty

Proti obchodu s chudobou hodlá mostecký magistrát bojovat tak, že začne s výkupem bytů od soukromníků. Získané bytové jednotky pak může město přidělovat občanům v tíživé životní situaci. Opozici však 5 milionů korun na výkup připadá směšných.

Problém obchodu s chudobou, se kterým se Ústecký kraj už delší dobu potýká, má za cíl zlepšit návrh Mostu. Zastupitelé totiž na posledním jednání schválili poskytnutí příspěvku 5 milionu korun na výkup bytů. Město chce tímto krokem zabránit případnému odkupu bytů spekulanty. A zabezpečit tak bydlení za přijatelnou cenu lidem ze znevýhodněného prostředí nebo v tíživé životní situaci. Má jít hlavně o seniory, samoživitele či handicapované.

Budí nás tramvaje, stěžují si Litvínovští

„Hlavní myšlenkou je, aby lidé, kteří mají nízké příjmy, dostali slušné bydlení za normální peníze. To znamená, že bychom tam chtěli především matky samoživitelky, nebo třeba seniory, handicapované, nebo i třeba lidi, kteří vylezli z výkonu trestu,“ uvedla tisková mluvčí Mostu Klára Vydrová.

Vykoupí 15 bytů

Pomoci by měla Mostecká bytová společnost, která chce omezit spekulativní výkupy. „Mostecká bytová obdržela od akcionáře, což je statutární město Most finanční příspěvek (5 milionů korun – pozn.red.) na výkup bytů. My se soustředíme na výkup bytů v těch ohrožených, nebo potenciálně ohrožených oblastech. Ten smysl toho výkupu je, že bychom chtěli omezit spekulativní výkupy, aby se byty nedostali do rukou obchodníků s chudobou nebo dalším podobným typům podnikatelů,“ dodal ředitel Mostecké bytové Jaroslav Kudrlička.

radar

Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova

Místní návrh vítají. „No já si myslím, že to je v pořádku, protože město je od toho, aby dávalo lidem byty, a ne aby to kupovalo z jiných měst,“ uvedla v anketě jedna z Mostečanek. „Já bych chtěla, aby město mělo nějaký vlastní byty,“ dodala další.

Je to směšné?

Opoziční Piráti a Zelení však nápad vedení města uvádějí do reálné podoby, která se podle nich jeví spíš směšně. Město totiž na výkup bytů poskytlo pouhých 5 milionů korun, což při cenách bytů v mosteckých lokalitách znamená, že je schopno vykoupit nanejvýš 15 bytů. Bytovou deprivací tu je přitom ohroženo okolo 4 tisíc lidí. „Já opravdu nevím, co za to chcete vykupovat,“ položil si ironicky otázku zastupitel Jan Hrubeš (Piráti a Zelení pro Most). Výhrady měli i zastupitelé zvolení za ODS, Sdružení Mostečané Mostu či ANO.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

„Chceme-li bojovat s obchodníky s chudobou, musíme k tomuto tématu přistoupit mnohem seriózněji. Musíme si stanovit strategii a cíle. A ty cíle můžeme stanovit podle toho, kolik vlastně bytů se používá ke spekulacím a k obchodu s chudobou,“ uvedl Hrubeš.

S výkupem bytů plánují začít také další severočeská města Chomutov nebo Ústí nad Labem. V Chomutově získali 7,5 milionu korun z evropských dotací.

29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama