Na Šluknovsku je vážný problém s dostupností lékařské péče

Občany Varnsdorfu a dalších míst Šluknovského výběžku, který se nachází v Ústeckém kraji, trápí to, co i jiné okrajové části republiky – nedostupnost, respektive ztížená dostupnost, lékařské péče. Praktici jsou mnohdy v důchodovém věku, chybí mladí nástupci, chybí specialisté, za kterými musí lidé dojíždět více než sedmdesát kilometrů, což se týká také porodů. Co s tím?

Zajištění zdravotní péče podle zákona náleží pojišťovnám a starosta města Varnsdorf Stanislav Horáček pro Náš REGION uvedl, že hlavní vina leží na státu, neboť péči v okrajových částech republiky zanedbal. „Na Šluknovsku chybí praktičtí lékaři, asi sedmdesát procent z nich je v důchodovém věku. Neseženete zde stomatologa, proto za ním lidé jezdí sedmdesát i více kilometrů. Nejsou tady pediatři. Navíc krachla nemocnice v Rumburku, která zajišťovala akutní zdravotní péči. Nyní je pod insolvenční správou,“ řekl.

Varnsdorfská podpora pro lékaře

Uvedl, že ve Varnsdorfu mají zdravotnickou koncepci, na základě které podporují částkou 25 tisíc korun za semestr studenta medicíny s podmínkou, že následně bude působit alespoň pět let v jejich městě. „Máme individuální přístup k prodeji pozemků pro doktory, teoreticky mohou mít pozemek za korunu, nabízíme jim byty. Pro nového stomatologa nyní zařizujeme novou a plně vybavenou ordinaci. Snažíme se sem dostat lidi, ale nedaří se to, všichni chtějí být ve velkých městech,“ podotkl starosta.

Ústecká nemocnice může příští rok získat status kardiocentra

Řešením by podle něj byl systém umístěnek pro lékaře. „Není na tom nic divného, například v Německu fungují umístěnky ve školství. Tam, kde potřebují mít učitelé, mu příslušný veřejnosprávní orgán nadiktuje, kde má být,“ řekl. „Jak k tomu jinak přijdou lidé v okrajích republiky, kteří si stejně jako jiní platí zdravotní pojišťovny? Máme stejné povinnosti jako jiní, musíme mít tedy i stejná práva. Jinde si zajedou tři zastávky a jsou u doktora, u nás je to problém,“ dodal.

Léta neřešený problém

Podle předsedy Lékařského odborového svazu Martina Engela je neutěšený stav především důsledkem toho, že politici i samosprávy problém minimálně deset let ignorovali a odmítali řešit. „Na hrozbu tohoto problému jsme se snažili upozornit již v roce 2010 během kampaně Děkujeme, odcházíme. Nikdo ale lékařům nevěřil a situaci na politické úrovni adekvátně neřešil. Problém plíživě vznikal řadu let, a proto nemá rychlé řešení,“ řekl pro Náš REGION.

Umístěnky by byly z jeho pohledu krokem zpět. „Pokud bude chtít lékařům po letech přehlížení problému někdo něco nařizovat, donutí je akorát k opuštění systému. Lékaři odejdou do zahraničí, ubude zájemců o studium a situace se ještě zhorší,“ dodal. Co se týče toho, aby se do pomoci konkrétně na Šluknovsku zapojil Ústecký kraj, starosta Varnsdorfu Horáček upozorňuje, že kraj má společnost Krajská zdravotní, která vlastní nemocnice v Ústí nad Labem, Mostě, Chomutově, Děčíně a Teplicích, zajištění zdravotní péče ale není apriori jeho úkolem, je na bedrech státu.

Mimochodem, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nedávno řekl novinářům, že ministerstvo zdravotnictví by rádo znalo přesnější data o místní a časové dostupnosti zdravotní péče, v současné době totiž není na systémové úrovni kontrolovatelné nařízení vlády, kde je stanovená dostupnost (kupříkladu z místa bydliště k praktikovi do 35 minut) uvedena.

Včera, 08:57
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
28.6.2020
Od 1. července se změní trasy některých linek městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem....
Reklama