Na Šluknovsku je vážný problém s dostupností lékařské péče

Občany Varnsdorfu a dalších míst Šluknovského výběžku, který se nachází v Ústeckém kraji, trápí to, co i jiné okrajové části republiky – nedostupnost, respektive ztížená dostupnost, lékařské péče. Praktici jsou mnohdy v důchodovém věku, chybí mladí nástupci, chybí specialisté, za kterými musí lidé dojíždět více než sedmdesát kilometrů, což se týká také porodů. Co s tím?

Zajištění zdravotní péče podle zákona náleží pojišťovnám a starosta města Varnsdorf Stanislav Horáček pro Náš REGION uvedl, že hlavní vina leží na státu, neboť péči v okrajových částech republiky zanedbal. „Na Šluknovsku chybí praktičtí lékaři, asi sedmdesát procent z nich je v důchodovém věku. Neseženete zde stomatologa, proto za ním lidé jezdí sedmdesát i více kilometrů. Nejsou tady pediatři. Navíc krachla nemocnice v Rumburku, která zajišťovala akutní zdravotní péči. Nyní je pod insolvenční správou,“ řekl.

Varnsdorfská podpora pro lékaře

Uvedl, že ve Varnsdorfu mají zdravotnickou koncepci, na základě které podporují částkou 25 tisíc korun za semestr studenta medicíny s podmínkou, že následně bude působit alespoň pět let v jejich městě. „Máme individuální přístup k prodeji pozemků pro doktory, teoreticky mohou mít pozemek za korunu, nabízíme jim byty. Pro nového stomatologa nyní zařizujeme novou a plně vybavenou ordinaci. Snažíme se sem dostat lidi, ale nedaří se to, všichni chtějí být ve velkých městech,“ podotkl starosta.

Ústecká nemocnice může příští rok získat status kardiocentra

Řešením by podle něj byl systém umístěnek pro lékaře. „Není na tom nic divného, například v Německu fungují umístěnky ve školství. Tam, kde potřebují mít učitelé, mu příslušný veřejnosprávní orgán nadiktuje, kde má být,“ řekl. „Jak k tomu jinak přijdou lidé v okrajích republiky, kteří si stejně jako jiní platí zdravotní pojišťovny? Máme stejné povinnosti jako jiní, musíme mít tedy i stejná práva. Jinde si zajedou tři zastávky a jsou u doktora, u nás je to problém,“ dodal.

Léta neřešený problém

Podle předsedy Lékařského odborového svazu Martina Engela je neutěšený stav především důsledkem toho, že politici i samosprávy problém minimálně deset let ignorovali a odmítali řešit. „Na hrozbu tohoto problému jsme se snažili upozornit již v roce 2010 během kampaně Děkujeme, odcházíme. Nikdo ale lékařům nevěřil a situaci na politické úrovni adekvátně neřešil. Problém plíživě vznikal řadu let, a proto nemá rychlé řešení,“ řekl pro Náš REGION.

Umístěnky by byly z jeho pohledu krokem zpět. „Pokud bude chtít lékařům po letech přehlížení problému někdo něco nařizovat, donutí je akorát k opuštění systému. Lékaři odejdou do zahraničí, ubude zájemců o studium a situace se ještě zhorší,“ dodal. Co se týče toho, aby se do pomoci konkrétně na Šluknovsku zapojil Ústecký kraj, starosta Varnsdorfu Horáček upozorňuje, že kraj má společnost Krajská zdravotní, která vlastní nemocnice v Ústí nad Labem, Mostě, Chomutově, Děčíně a Teplicích, zajištění zdravotní péče ale není apriori jeho úkolem, je na bedrech státu.

Mimochodem, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nedávno řekl novinářům, že ministerstvo zdravotnictví by rádo znalo přesnější data o místní a časové dostupnosti zdravotní péče, v současné době totiž není na systémové úrovni kontrolovatelné nařízení vlády, kde je stanovená dostupnost (kupříkladu z místa bydliště k praktikovi do 35 minut) uvedena.

Včera, 16:55
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
Včera, 12:12
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama