Náborové plány zaměstnavatelů zůstávají víceméně stejné

Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku 2020 příliš odlišovat – tři procenta z nich očekávají nárůst počtu pracovních sil, jedno procento naopak snížení počtu a naprostá většina, tedy 96 %, nepředpokládají žádné změny. Vyplývá to z průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce.

Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2020 hodnotu +2 %, uvádí společnost ManpowerGroup Česká republika. Do vybraného reprezentativního vzorku bylo zařazeno 750 zaměstnavatelů.

Mladé lidi je třeba připravit na nový trh práce

„Míra nezaměstnanosti v České republice zůstává nejnižší v Evropě, ale tempo poklesu nezaměstnanosti se v roce meziročně výrazně zpomaluje z více než 26 % v 2017, 22 % v 2018 a 7 % v 2019. Celková situace na trhu práce je pozitivní, i přes velkou nejistotu v automobilovém průmyslu, který se obává dopadů nových ekologických předpisů EU na počty zaměstnanců,“ uvedla generální ředitelka společnosti ManpowerGroup Czech Republic Jaroslava Rezlerová.

Vede Praha a okolí

„První čtvrtletí bude navíc poznamenáno sezonním poklesem zaměstnanosti v zemědělství, stavebnictví a těžbě. Podle našeho průzkumu nadále převažuje počet firem, které budou nabírat a budou to především velké společnosti. 21 % z nich předpokládá nárůsty počtu zaměstnanců, nicméně narůstá množství těch, které budou počty zaměstnanců snižovat,“ dodala.

Většina zaměstnavatelů nemíní propouštět ani přijímat pracovníky

V náborových plánech vede odvětví Doprava, skladování a komunikace (Čistý index trhu práce +6 %), následují odvětví Ubytování a stravování, Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům a Zpracovatelský průmysl (+4 %). Co se týče regionů, nejsilnější trh práce hlásí Praha včetně Prahy Východ a Prahy Západ (+5 %), následují Čechy (+3 %), přičem Morava má index 0 %.

Včera, 17:01
Účastníci hackathonu budou v úterý 10. března pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, která by mohla...
Včera, 16:11
Knihy i rodinné vstupné do muzea dostaly děti ze Základní školy Miloše Šolleho v Kouřimi....
Včera, 15:01
Kolínští hasiči celý rok obětavě nasazují své životy k záchraně druhých. Jejich povolání, stejně jako...
Včera, 13:01
Mladoboleslavská kriminálka sdělila 41letému muži podezření z nedovolené výroby a nakládání s omamnými látkami. Muži hrozí...
Včera, 12:01
V první třetině roku 1943 pracovala Olga Ivanovna Kamínková nejprve s partyzány jako průzkumnice a...
Včera, 10:22
Zimní běh na Blaník, jeden z prvních půlmaratonů v roce 2020 v celé ČR, zná...
Včera, 09:07
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
Včera, 07:01
Město Votice udělilo titul Významný občan Votic panu Antonínovi Holubovskému za jeho celoživotní a usilovnou...
23.1.2020
První veřejná chytrá toaleta v Mělníku bude stát v Jungmannových sadech. Město vyjde její pořízení zhruba...
23.1.2020
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
Reklama