Starostové středoevropských metropolí řešili společné problémy. Které to jsou a které naopak nikoli?

Starostové prvních městských částí hlavních metropolí z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska se sešli v Praze. Diskutovali začátkem prázdnin o společných problémech: rostoucí doprava, nedostatek parkovacích míst, krátkodobé pronájmy, taxislužby a segwaye.

Na Žofíně se sešel starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) se starosty bratislavského Starého Mesta Radoslavem Števčíkem, budapešťského Budaváru Gáborem T. Nagyem, varšavského Śródmieścia Krzysztofem Czubaszekem a představitelem zastupitelstva 1. městského obvodu Vídně a předsedou kulturní komise Georgem Prantlem. Během tříhodinového setkání diskutovali o problematice parkování, segwayů, pivních kol, turistického ruchu, krátkodobých pronájmů, taxislužeb, Uberu, Pub Crawls, městských a státních policií, heren, prostituce a kasin.

Krátkodobé pronájmy? Lámou si s nimi hlavu

O problému krátkodobých pronájmů v Praze Náš REGION informoval. Hlavní město je v této otázce momentálně bezradné. V Budapešti jsou o něco dál. „Krátkodobé pronájmy přinášejí větší a větší problémy. Narůstají konflikty mezi obyvateli a těmi, kteří byty v domech krátkodobě turistům pronajímají. Ústavní soud v současné době řeší, zda městské části mohou regulovat vlastnická práva majitelů bytů,“ podělil se o svou zkušenost starosta Budaváru Gábor T. Nagy.

Všichni představitelé se shodli, že si občané centrálních částí středoevropských metropolí stěžují na zhoršenou atmosféru v domech, kde se byty krátkodobě pronajímají. Pronajímatelé za ně navíc neodvádějí poplatky, neplatí daně a nevedou evidenci, což standardní ubytovací zařízení musejí.

Auta do podzemí?

Centra bojují i s nedostatkem parkovacích míst. Jak vyplynulo z diskuse, nejhůře jsou na tom zřejmě v Bratislavě. „Bratislava je asi poslední evropskou metropolí, která nemá regulovaný systém parkování, a to díky politickým neshodám na úrovni vedení hlavního města. Staré Mesto proto jako součást tlaku na řešení vyznačuje vlastní zóny určené pouze rezidentům,“ uvedl starosta Starého Mesta Radoslav Števčík. Rovněž vídeňský Innere Stadt se rozhodl, že v konkrétních oblastech bude možné, aby tam parkovali pouze rezidenti.

Praha 1 je podle Lomeckého výrazně limitována nedostavěným městským okruhem a v důsledku toho silnou tranzitní dopravou. „Na území naší městské části je 7000 parkovacích míst v modrých zónách a 1500 ve fialových zónách, celkem ale máme vydáno asi 11 tisíc parkovacích povolení, z toho téměř 9000 pro rezidenty a dále pro úřady, zastupitelské úřady, integrovaný záchranný systém nebo zde působící podnikatele,“ vyjmenoval starosta, podle něhož je řešením budování podzemních parkovišť nebo parkovišť ve vnitroblocích.

Tohle se může stát jen v Praze

V čem se městské části naopak liší, jsou některé „turistické atrakce“. Budavár, Śródmieście ani Innere Stadt například neznají pivní kola (pití piva za jízdy při prohlídce Prahou). „Ve Vídni preferujeme u pití piva v klidu sedět,“ uvedl s úsměvem Georg Prantl. Praha 1 nyní čeká, až pivní kola zapracuje v silničním zákoně ministerstvo dopravy.

Podobné to je v otázce Pub Crawls, kde je podle Lomeckého nutné, aby proti tomu razantněji postupovaly Městská policie Praha i Policie ČR. Varšava tento problém oproti jiným polským městům, jako například Krakovu, nemá. Stejně tak Staré Mesto, Budavár i vídeňský Innere Stadt.

 

Pub crawl (z angl. procházení hospod) neboli „vymetání barů“

Je aktivita zejména alkoholových a sexuálních turistů mířících do Prahy za levným alkoholem a prostitutkami. Jde lidově řečeno o „vymetání barů, hospod, diskoték a nočních klubů“ v centru metropole, kdy turista zaplatí jednorázový poplatek a průvodce jej ve skupině s ostatními provede nejdivočejšími zábavními podniky v centru Prahy.

Problém krátkodobých pronájmů sexuálním a alkoholovým turistům má řešení. Sníží se laťka pro rozhodování vlastníků ze 100 procent na 60?

Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
27.5.2020
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Reklama