Nedělník Jitky Kačánové: Arogance moci aneb na Hrad covid-19 určitě nepřijde!

Ministr Prymula naléhavě požádal občany, aby dodržovali vládní omezení, aby se jich nesdružovalo víc než šest najednou, aby se vzdali svých hospod a restaurací, aby nepopíjeli alkohol na veřejnosti. „Týká se to jednoho každého z vás,“ vyzval dramaticky ve svém proslovu národ.

Prezident Zeman ale trvá na tom, že 28. října vyznamenání na Pražském hradě – COVIDu navzdory – předávat bude, byť bez hostů. Pokud by se tradiční předávání ocenění nekonalo, považoval by to za urážku státního svátku vzniku republiky i vyznamenaných, kterých bude kolem čtyřiceti.

Místo povzbuzení národního ducha v boji s koronavirem, jak asi svým lpěním na tradičním obřadu na svátek republiky zamýšlí, si nabíhá na další vlnu kritiky. Zvlášť potom, co rozzuřil umělce i podnikatele svým prohlášením, že obtíže způsobené opatřeními vůči koronaviru alespoň pročistí trh a ti neschopní z nich zkrachují.

Do toho tedy prosazuje výjimku, kdy se – ač sám patří do té nejrizikovější skupiny – rozhodne pozvat několikanásobně převyšující vládou povolené množství shromážděných osob. Aniž bych byla velkým příznivcem způsobu boje této vlády vůči nárůstu infikovaných, myslím si, že prezident by měl jít svým chováním příkladem. Příkladem pro národ, který si ho zvolil. A to včetně těch nešťastných herců, zpěváků i hospodských.

Takhle se ovšem zdá, že hradní pán si žije ve svém světě, kam nedoléhají nářky z podhradí, a že sám se žádným omezením podvolovat nehodlá. Možná si myslí, že ten zatracený virus bude mít pro jeho státnický záměr plné pochopení a pro ten jeden večer se rozhodne zůstat za hranicemi hradu. A nebo – i když se tam náhodou objeví – tak z vlasteneckých důvodů se zrovna v tu chvíli nebude množit a přenášet se na své další potenciální oběti.

Co si prezident doopravdy myslí, vážně nevím. Vím ale jistě, že víc než cokoliv jiného jeho počínání připomíná jedno z pravidel na Orwelově Farmě zvířat, které říká, že všechna zvířata jsou si rovná. Jen některá jsou si rovnější!

Dnes, 12:20
Jedná se o anglosaský svátek, jenž vznikl v Irsku a slaví se o den dříve...
Dnes, 07:55
Za 1. republiky se z jeho fórů váleli lidé smíchy a před Hitlerem raději utekl...
Včera, 17:00
Do pražské Nádražní ulice se po rekonstrukci tramvajové trati vrátí provoz. Jako první se sem...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 15:05
Provoz na pracovištích registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, která byla uzavřena z důvodu karantény, bude...
Včera, 13:00
Policie hledá svědky středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Zajímají ji...
Včera, 12:20
Pražský magistrát jedná kvůli epidemiologické situaci o dřívějším otevření zimních nocleháren pro lidi bez domova,...
Včera, 11:00
„Rychle postupující pokrok na Podkarpatské Rusi přináší zkázu celé řadě podobných kostelíků, jejichž niť života...
Včera, 07:35
Více než půl milionu korun. To je částka, kterou si mezi sebou rozdělí žadatelé o...
29.10.2020
Strážníci v Praze za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů...
29.10.2020
Řada krátkodobých tramvajových výluk čeká v listopadu obyvatele Prahy. S omezením musejí počítat cestující v řádu dnů. Jako...
Reklama