Nedělník Jitky Kačánové: „Hydra nesvobody“ nikdy nespí

„Svobodu! Svobodu!“ Skandování tohoto hesla, spolu s revoluční euforií a obrovskými nadějemi, neoddělitelně patřilo ke změně režimu, jež započala v listopadu 1989. A svoboda pak opravdu přišla. Jak jsme na tom ale dnes?

Po sametové revoluci opravdu nastala doba, která se nesla ve znamení svobody i radosti nad tím, že jsme se konečně zbavili vlády komunistů. I když popravdě u kormidla byli spíš než obyčejní komunisté různí kariéristi, oportunisti a také psychopati, jimž jde především o moc a možnost manipulovat druhými, jak to definuje profesor Koukolík ve své knize Vzpoura deprivantů. Pak se tyto „figury“ ze strachu před oprávněným hněvem lidu schovali někam do kouta, jenomže poměrně brzy se otřepaly, a už je tu máme zas.

Nedělník Jitky Kačánové: Pražští konšelé mají teď vedlejšák na zamini

Určitě nejsem žádný přítel starých pořádků a skutečně oceňuji tu úžasnou změnu, ke které došlo – že si ve volbách nemusíme vybírat jen z kandidátů jedné strany, že nemusíme povinně s mávátky do průvodů, že nám domovní důvěrnice nekontroluje výzdobu oken československou a sovětskou vlaječkou. A rozumím těm, kteří si s velkým vděkem tento den připomenou a zapálí na jeho památku svíčku. Jenže „hydra nesvobody“ nikdy nespí. A pod heslem: „Buďte rádi, že máte demokracii,“ se nám snaží vybojovanou svobodu znovu ukrást.

Jedním z hlavním požadavků sametové revoluce bylo právo na odlišný názor. A na respekt k němu. Dnes už na sebe ale „protivné“ tábory pohlížejí téměř s nenávistí a častují se jmény jako pravdoláskař a kavárník nebo konspirační teoretik, ruský šváb či čínský troll. Pro vzedmuté emoce a pěnu u pusy se ale úplně ztrácí možnost najít kompromis a domluvit se. Zatímco na sebe oba tábory „hážou bomby“ a dokonce se dovolávají i zavedení cenzury, samozřejmě na ty druhé, třetí vzadu se směje. A dál utahuje šrouby v nově se rodícím světovém řádu, kde bude každý nekonečně oddělen od bližního svého – staří od mladých, děti od rodičů, muži od žen, chudí od bohatých, bílí od barevných – a tak bude bezmocně vystaven jeho příkazům. Jedinou šancí proti neosobnímu systému, který čím dál tím víc vystrkuje drápy, je znovu najít společnou řeč, díky které se tenkrát podařilo zlo porazit. Dokážeme to ale ještě?

Dnes, 11:00
Jedno z nejtajemnějších míst Prahy 8 leží nedaleko proslulé bohnické psychiatrické léčebny. I když to...
Dnes, 09:40
Na Jarově v Praze 3 otevřela radnice upravený park v ulici U Kněžské louky. Na...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Dnes, 07:35
Zóny placeného stání (ZPS) na území Proseka, Střížkova, Krocínky, v Poděbradské ulici a v Nových...
Včera, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Včera, 18:20
Lesy hlavního města nabízí k prodeji sazenice jedlí v květináčích, které je po vánočních svátcích...
Včera, 15:00
Praha 5 má výsledky dalšího ročníku participativního rozpočtu. V něm lidé rozhodují o tom, za...
Včera, 13:00
Čtenáři Městské knihovny v Praze si nově mohou vyzvednout rezervované tituly v většině poboček prostřednictvím...
Včera, 12:31
Pražský okruh u Horních Počernic ve směru na Brno uzavřela dopoledne tragická nehoda. Srazila se...
Včera, 12:20
Školáci z Prahy 6, kteří se, stejně jako jejich vrstevníci z celého Česka, už několik...
Reklama