Nedělník Jitky Kačánové: „Vypadni, ty sr*či!“

Časy se mění. Po vystřílení redakce humoristického časopisu Charlie Hebdo se tenkrát Evropané semknuli a jejich facebookové statuty doplnilo heslo: „Jsem Charlie“. Často doplněný francouzskou vlajkou. To bylo ale v roce 2015. Za těch pět let však dalšími brutálními teroristickými útoky vedenými náboženským fanatismem zbrutálněly i reakce obvykle mírných křesťanů, připravených nastavit po vzoru Ježíše svou druhou tvář.

Politicky korektní otázka vůči těm, kteří natolik nenávidí zdejší systém a hodnoty, by mohla znít třeba: A co takhle uvažovat o životě v zemi, která by vám z náboženského i sociálního hlediska vyhovovala mnohem víc? Co takhle přestěhovat se například do Saudské Arábie nebo Spojených Arabských Emirátů? Jde o země, kde vládne islám, kde lidé dodržují koránem stanovená pravidla, kde se ženy poslušně zahalují a vepřové ani alkohol tam nikdo nepožívá.

Proč se mermomocí cpát někam, kde vám to a priori nevyhovuje? Kde vás váš nesouhlas s panujícími poměry dovádí ke strašným zločinům? Je to snad proto, že ani v těchto zemích byste nemohli nikoho zabíjet beztrestně? Že bez ohledu na skutečné či předstírané motivy by jste byli i tam za sprosté vrahy? Dovede si někdo v těch zemích představit obrovské NO GO zóny bez přístupu policie, která jinak dohlíží i na to, aby se tam turisté neopíjeli na veřejnosti a aby si křesťané raději schovali křížky pod oblečení?

Tyto a podobné otázky ve zdvořilém duchu byly snad na místě, kdy ještě někdo možná věřil, že s násilníky a teroristy se dá dohodnout po dobrém. Teď už ale přichází na řadu druhá polovina přísloví, které říká: „Když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém.“

Proto už teď faceboové statuty kromě Charlieho nezdobí ani výzvy: „Už nikdy víc!“ nebo „Modleme se za Londýn“. Teď se tam objevuje pořádně naštvané „Vypadni, ty sr*či!“ Výkřik, kterým počastoval jeden obyvatel Vídně teroristu, který tam začátkem listopadu zavraždil v centru rakouské metropole čtyři lidi. Podle rakouského poslance za zelené Michela Reimona tím řekl úplně všechno, co bylo prozatím třeba. Souhlasím!

Včera, 18:35
Krize na pražském trhu s byty se prohlubuje, ceny za posledních pět let vzrostly o...
Včera, 17:43
Zatímco „státní večerka“ se posunula z 21. na 23. hodinu, denní provoz MHD zůstává v...
Včera, 10:33
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Včera, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
28.11.2020
Pražané nepřijdou o letošní vánoční oslavy, i když se vzhledem k pandemii covidu-19 ponesou v umírněnějším duchu....
28.11.2020
U železniční zastávky v pražských Běchovicích dnes ráno srazil rychlík přibližně 30letého muže. Mladík zraněním...
28.11.2020
Stovka mladých lidí, zejména cizinců, si ani přes vládní zákaz nenechala ujít nelegální party v...
28.11.2020
Pražský magistrát nechal v pátek večer rozsvítit vánoční strom na Staroměstském náměstí. Původně se měly...
27.11.2020
Děti ze školek v šesté městské části připravily seniorům a seniorkám z domovů a léčeben dlouhodobě nemocných...
27.11.2020
Pražský magistrát vypsal tendr na dodávku laviček a košů v designu, který v roce 2017...
Reklama