Ochránkyně práv nepostupovala nestranně, tvrdí policie. Čeká za to Šabatovou trest?

Slib, že bude prosazovat právo na rovné zacházení a ochranu před diskriminací, ombudsmanka Anna Šabatová porušila. Vyplývá to z usnesení policie o odložení trestního stíhání Šabatové. Její šetření v kauze hidžáb ale nebylo provedeno nestranně, tvrdí policie.

Porušila slib. Přestože má veřejný ochránce práv prosazovat právo na rovné zacházení a ochranu před diskriminací, současná ochránkyně Anna Šabatová na sklonku šestiletého funkčního období svoji přísahu znevěrohodnila. Vyplývá to z policejního usnesení, které má Náš REGION k dispozici. Policie sice odložila trestní stíhání Šabatové, v odůvodnění však uvedla, že šetření ombudsmanky v kauze Střední zdravotnické školy Ruská nebylo nestranné. Trestu ale Šabatová unikne.

Do obvinění chybělo málo

Chybělo přitom málo a Šabatová byla podle policejního usnesení obviněna. Situaci změnilo Nejvyšší státní zastupitelství, podle něhož ombudsmanka není veřejným činitelem podle trestního práva, ale podle civilního ano. „Nicméně policista, který to rok a půl vyšetřoval, si to nenechal líbit a napsal opravdu obsáhlé vyjádření, kde popsal, jak nestranně v kauze Střední zdravotnické školy Ruská ombudsmanka postupovala. A doporučil nám, abychom se jednoznačně bránili civilní žalobou, protože paní ředitelka je poškozená,“ uvedl pro Náš REGION Radek Suchý, advokát ředitelky SZŠ Ruská Ivanky Kohoutové.

Jak Šabatová škodila?

Ředitelku Kohoutovou tahala Anna Šabatová po soudech ohledně údajné diskriminace dvou muslimských uchazeček o studium na pražské Střední zdravotnické škole Ruská, když jim prý zakázala nosit ve škole hidžáb, což se nepotvrdilo. Soud konstatoval, že se muslimky studentkami školy ani nestaly, a tudíž nemohly být školou diskriminovány. „Nedodaly potřebné dokumenty,“ odůvodnila to ředitelka zdravotnické školy.

Škola zakazovala muslimské studentce nosit hidžáb. „Uklohnila“ tuto kauzu ochránkyně práv Šabatová?

U soudu se navíc provalilo, že jeden z hlavních důkazů proti Kohoutové vytvořila sama ombudsmanka. Advokát Suchý proto na Šabatovou podal trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu poškození cizích práv.

Cítí se za hrdinku

Při policejním výslechu Šabatová uvedla, že „je velmi překvapena tím, že je podezřelá z nějakého trestného činu za skutky, které považuje za zcela souladné se zákonem a s mandátem veřejného ochránce práv, vnímá to jako do určité míry nepřiměřený nátlak na výkon funkce“. Dokonce dále uvedla, že z její strany „bylo třeba vyvinout určitou míru občanské a lidské odvahy, aby zaujala stanovisko, které zaujala, zejména v prvních týdnech byla zavalena stovkami nepřátelských e-mailů a to trestní oznámení vnímá jako součást tohoto nátlaku“.

Snaha o oslabení argumentů obhajoby

Policie došla sice k závěru, že se Šabatová trestného činu nedopustila. Policejní vyšetřovatel nicméně vyjádřil pochybnost nad šetřením Úřadu veřejného ochránce práv v citlivé kauze SZŠ Ruská a mezi řádky lze vyčíst, že šlo o vědomou a připravenou provokaci a test rozhodování soudců v antidiskriminační praxi. Dle důkazů se Úřad veřejného ochránce práv dokonce snažil oslabovat argumenty obhajoby. Pracovník Úřadu veřejného ochránce práv se například e-mailem dotazoval, „zda by nebylo možné zjistit, zda dívky odevzdaly škole v červenci veškeré dokumenty, které měly, rád by oslabil argument, že si je ředitelka zavolala do ředitelny kvůli dokumentům“, uvedl pracovník veřejného ochránce práv.

Civilní žalobu prý Kohoutová proti Šabatové podá do konce měsíce.

 

 

Zákon o veřejném ochránci práv

„Slibuji na svou čest a svědomí, že svou funkci budu vykonávat nezávisle a nestranně, v souladu s Ústavou a ostatními zákony a že budu chránit neporušitelnost práv.“ (Cit. § 4 odst. 2 příslušného zákona.)
Zdeněk Hořánek
Včera, 15:01
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
Včera, 12:01
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
Včera, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
4.8.2020
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
4.8.2020
21. července tohoto roku by Milan Rastislav Štefánik oslavil 140. narozeniny. V nedávné době také...
Reklama