Pět nebo šest nakažených koronavirem. Kdo a jak se nakazil?

Česko má s vysokou pravděpodobností další, šestý pozitivní případ nákazy koronavirem. Jde o jednoho z rodičů školáků z Prahy 6, který si však nechal udělat test na soukromé klinice. Školáci jsou v izolaci.

První tři případy nákazy oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v neděli 1. března. Nemoc se prokázala u dvou lidí v Praze, u jednoho v Ústí nad Labem. I ten byl však nakonec převezen do Prahy do Nemocnice Na Bulovku.

Jeden nakažený z Prahy se nakazil zřejmě na konferenci v italském Udine, kde se setkal s italským kolegou, u něhož byla nákaza potvrzena. Další nakaženou je mladá americká studentka žijící v Miláně, která přijela do Prahy přes Brno na výlet. Nakažený z Ústí nad Labem byl s rodinou lyžovat na severu Itálie.

Podezření na koronavirus v Praze 6. Hygienici jsou v Základní škole Antonína Čermáka

V úterý přibyli další dva nakažení. Jedna z žen se taktéž vrátila z lyžařské dovolené z oblasti Veneto ze stejného hotelu jako muž, u něhož byly pozitivní výsledky potvrzeny již v neděli. Druhá je kamarádkou nakažené Američanky. Pochází z Ekvádoru a studuje také v Miláně.

Test se musel opakovat

Absolvovala stejnou cestu jako americká studentka a od soboty byla v karanténě. Měla všechny klinické příznaky, teplotu, slabost, kašel. Nyní je v izolaci v Nemocnici Na Bulovce. U kamarádky nakažené americké studentky prokázal nákazu až opakovaný text, první vyšel negativně.

„Na případu ženy z Ekvádoru vidíme, že musíme testy opakovat, protože je zde několikadenní inkubační doba. Současně nemůžeme testovat každého na přání, protože by testy mohly dávat falešně negativní výsledky, je nutná indikace epidemiologa,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Šestým případem, který však zatím nebyl potvrzen, má být žena z Prahy 6, jejíž děti docházejí do Základní školy Antonína Čermáka. Tato žena si však test nechala udělat údajně na vlastní náklady v soukromé laboratoři a výsledek byl pozitivní. Proto ho musí potvrdit Národní referenční laboratoř. Ve škole probíhá epidemiologické šetření.

Je vše tak, jak má?

Spolu s počtem zachycených pozitivních nákaz se začínají objevovat i spekulace, zda vše probíhá tak, jak má. Mluví se třeba o tom, že žena se v první chvíli obrátila na lékaře tak, jak doporučují všechny dotčené instituce, byla však údajně odmítnuta, a proto měla přistoupit k tomu, že si testování zajistila sama.

„Kamarádka byla na lyžích v Itálii, vrátila se teď o víkendu, začala mít příznaky. Nahlásila se u lékaře, že tam byla a že jí není dobře, a ať jí otestují na koronavirus. Lékař sdělil, že rozhodně netestují všechny, co byli v Itálii a ať si to laskavě zařídí po své ose. Tak si zaplatila test v soukromé laboratoři, kde jí po nějaké době (včera) oznámili, že má koronavirus. Od té doby těžké manévry a stovky lidí, kteří přišli do kontaktu. Tolik tedy k tomu, jak jsme na to připraveni a ready,“ popisuje známý ženy na sociální síti.

Američanka zase podle informací redakce vyhledala lékařskou pomoc už v pátek v jedné z brněnských nemocnic, tam ale byla údajně odmítnuta. Přesunula se proto do Prahy a přijela do motolské nemocnice.

Dnes, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Dnes, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Dnes, 08:50
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
Reklama