16℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Pietní místa k osvobození upravili na Praze 12 lidé s hendikepem

V pátek 3. května 2019 od 10 hodin se u pietního místa při Základní škole T. G. Masaryka na Praze 12 uskuteční pietní akt u příležitosti osvobození Prahy a Československa od nacismu. Tamní záhony upravovali učni z Odborného učiliště pro žáky s více vadami v Komořanech.

Reklama

„Není to naše jediná spolupráce s učilištěm. Již dříve jsme mimo jiné společně pracovali na projektu zachycování dešťové vody, jehož nositelem bylo Ekocentrum Koniklec. Ze zbudované nádrže žáci učiliště používají vodu k zalévání zahrad a ušetří tak prostředky,“ uvedla pro Náš REGION místostarostka Eva Tylová. Mnoho lidí s hendikepem má podle jejích slov problémy najít uplatnění. „Přitom některé profese se přímo nabízí. Jednou z nich je právě péče o veřejnou zeleň,“ dodala.

Individuální přístup

Učiliště pro mládež se zdravotním postižením funguje
od roku 1992 a jeho výuka je individuálně přizpůsobena schopnostem žáků, kteří jsou vedeni k integraci do běžného života. V Komořanech lze studovat učební obor zahradnické práce, přičemž obor je určen žákům po ukončení zvláštní nebo praktické školy a pro absolventy základních škol, pro které by zvládnutí běžného typu učiliště bylo náročné.

FOTO: Lidé s hendikepem pomáhají v Praze 12

Lidé s hendikepem pomáhají v Praze 12 - Lide s hendikepem uprava piety – foto MC Praha 12 – 2Lidé s hendikepem pomáhají v Praze 12 - Lide s hendikepem uprava piety – foto MC Praha 12 – 3

Práce s rostlinami

„Žáci jsou připravováni na pomocné zahradnické práce: množení rostlin, výsev a pěstování venkovních rostlin, pěstování a ošetřování hrnkových květin, základy aranžování, práce se sušenými květinami a obsluha zahradních strojů. Výrobky se prezentují na prodejních velikonočních a vánočních výstavách,“ uvádí učiliště, které má pobočky i na Žižkově, kde se vyučují keramické a tkalcovské práce a na Vinohradech s výukou obuvnických prací.

Komunitní péče

Městská část Praha 12 dlouhodobě spolupracuje kupříkladu i s obecně  prospěšnou společností Fokus, která se věnuje péči o lidi s duševním hendikepem a nabízí komplexní komunitní péči v neústavních podmínkách. V minulosti dvanáctá městská část, taktéž z iniciativy Tylové, poskytla důstojné podmínky pro výpomoc se zelení kupříkladu dlouhodobě nezaměstnaným.

Praha 15 dostala automobil. Bude z něj „taxík Maxík“ pro potřeby seniorů a handicapovaných

Osvobození od nacismu si budou připomínat také zástupci dalších městských částí i města, pietní akty připadnou především na Květnové povstání českého lidu 5. května či Den vítězství 8. května.

Před 2 hodinami
Tradiční Rio Botičo je po roce opět tady a desítky nadšených vodáků už stříhají metr,...
Dnes, 15:28
Jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny bude v sobotu na Letné!
Dnes, 15:09
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:09
Radnice Prahy 5 získá prostor pro nové komunitní centrum na smíchovské vltavské náplavce na Hořejším...
Dnes, 10:44
Výstavba moderního domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by...
Dnes, 07:08
Třetí pražská městská část vydala publikaci o dějinách Žižkova, (Královských) Vinohradů a Jarova od dob...
Včera, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Včera, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Včera, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Včera, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Včera, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Reklama