Po stopách historie města Kynžvart, kde měl rakouský kancléř Metternich své letní sídlo

Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně.

Původní osada zde vznikala a začala se rozvíjet pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století, a to zřejmě v souvislosti s dostavbou středověkého hradu Kynžvart, který byl jako strážní hrad dokončen v roce 1287.

V období po bitvě na Bílé hoře, konkrétně od roku 1630 bylo městečko v majetku rodu Metternichů. Rakouský kancléř Klemens Wenzel Nepomuk Lothar von Metternich (15. května 1773 – 11. června 1859) si zde později, na svém starém rodovém panství, na zámku Kynžvart zřídil luxusní letní sídlo. Knížecí zámecké interiéry Metternichů jsou spolu s velice zajímavým Kabinetem kuriozit, kde mimo jiné najdete osobní předměty známých historických osobností, přístupny veřejnosti. Navštívit lze rovněž i volně přístupnou romantickou zříceninu již výše zmiňovaného středověkého hradu Kynžvart. Hradní ruiny se tyčí na Hradním vrchu nad městem.

Věhlasné Lázně Kostelec nacisté málem zničili. Víte, že je chtěl koupit i Baťa?

V období středověku ve městě převládaly dřevěné domy, a to zejména vlivem tehdejšího německého osídlení. Dále se zde vyskytovaly domy tzv. hrázděného typu. Pouze významnější budovy byly kamenné, například kostel, radnice a rovněž i zaniklý klášter. Zajímavá je skutečnost, že i místní středověká škola, nacházející se u kostela, byla kamenná.

Kynžvart byl téměř každé století od svého vzniku zachvácen požárem. Z tohoto důvodu se zde nezachovaly žádné stavby ve své původní podobě. Jedinými pozůstatky ze středověké zástavby města jsou kostel svaté Markéty, později renovovaný, bývalá škola u kostela a základy původního městského středověkého pivovaru, dnes základy domu „Tetřívek“. Historicky je doloženo, že pivovar na tomto místě stál již roku 1464.

Znáte městečko, ve kterém vznikl první dobrovolný hasičský sbor? A proč tamní obyvatelé razí „tvrdovaječnictví“ jako světonázor?

Velká část městských budov pochází až z 18. a 19. století. Například místní radnice byla postavena v roce 1789 v hlavní frontě domů na náměstí. Jednalo se o jednoposchoďovou budovu s hřebenovou střechou a obloukovitým portálem ve střední části.

Místní klášter není písemně doložen, údajně je však prý jisté, že měl spojitost s kostelem a byl jednou z prvních zdejších kamenných staveb vůbec.

Kynžvart je také lázeňským městem. Svůj přídomek „lázně“ získal Kynžvart v roce 1862. Ve městě najdeme několik minerálních pramenů, z nichž zřejmě nejznámějším je minerální pramen Richard.

FOTO: Město Kynžvart

Město Kynžvart - Klemens von MetternichMěsto Kynžvart - KynžvartMěsto Kynžvart - KynžvartMěsto Kynžvart - KynžvartMěsto Kynžvart - Kynžvart – pramen Richard
10.11.2020
Cheb získal unikátní historickou kroniku, kterou v 18. století sepsal tehdejší purkmistr města Johann Thomas...
23.10.2020
Města v Karlovarském kraji obnovují dovoz potravin pro seniory, kteří žijí osaměle nebo jsou v...
19.10.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
19.10.2020
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
7.10.2020
Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém...
6.10.2020
V Chebu vznikne příspěvková organizace Správa sportovišť města Chebu, která bude spravovat velká městská sportoviště....
4.10.2020
Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se...
4.10.2020
Vřesová mívá nízkou volební účast tradičně. Letos ze 316 voličů přišlo volit jen 43 lidí....
4.10.2020
Nejvíce přednostních hlasů získala v Karlovarském kraji Jana Mračková Vildumetzvá (ANO). Bývalé hejtmance a současné...
3.10.2020
Krajské volby v Karlovarském kraji vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má celkem...
Reklama