Po stopách historie města Kynžvart, kde měl rakouský kancléř Metternich své letní sídlo

Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně.

Původní osada zde vznikala a začala se rozvíjet pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století, a to zřejmě v souvislosti s dostavbou středověkého hradu Kynžvart, který byl jako strážní hrad dokončen v roce 1287.

V období po bitvě na Bílé hoře, konkrétně od roku 1630 bylo městečko v majetku rodu Metternichů. Rakouský kancléř Klemens Wenzel Nepomuk Lothar von Metternich (15. května 1773 – 11. června 1859) si zde později, na svém starém rodovém panství, na zámku Kynžvart zřídil luxusní letní sídlo. Knížecí zámecké interiéry Metternichů jsou spolu s velice zajímavým Kabinetem kuriozit, kde mimo jiné najdete osobní předměty známých historických osobností, přístupny veřejnosti. Navštívit lze rovněž i volně přístupnou romantickou zříceninu již výše zmiňovaného středověkého hradu Kynžvart. Hradní ruiny se tyčí na Hradním vrchu nad městem.

Věhlasné Lázně Kostelec nacisté málem zničili. Víte, že je chtěl koupit i Baťa?

V období středověku ve městě převládaly dřevěné domy, a to zejména vlivem tehdejšího německého osídlení. Dále se zde vyskytovaly domy tzv. hrázděného typu. Pouze významnější budovy byly kamenné, například kostel, radnice a rovněž i zaniklý klášter. Zajímavá je skutečnost, že i místní středověká škola, nacházející se u kostela, byla kamenná.

Kynžvart byl téměř každé století od svého vzniku zachvácen požárem. Z tohoto důvodu se zde nezachovaly žádné stavby ve své původní podobě. Jedinými pozůstatky ze středověké zástavby města jsou kostel svaté Markéty, později renovovaný, bývalá škola u kostela a základy původního městského středověkého pivovaru, dnes základy domu „Tetřívek“. Historicky je doloženo, že pivovar na tomto místě stál již roku 1464.

Znáte městečko, ve kterém vznikl první dobrovolný hasičský sbor? A proč tamní obyvatelé razí „tvrdovaječnictví“ jako světonázor?

Velká část městských budov pochází až z 18. a 19. století. Například místní radnice byla postavena v roce 1789 v hlavní frontě domů na náměstí. Jednalo se o jednoposchoďovou budovu s hřebenovou střechou a obloukovitým portálem ve střední části.

Místní klášter není písemně doložen, údajně je však prý jisté, že měl spojitost s kostelem a byl jednou z prvních zdejších kamenných staveb vůbec.

Kynžvart je také lázeňským městem. Svůj přídomek „lázně“ získal Kynžvart v roce 1862. Ve městě najdeme několik minerálních pramenů, z nichž zřejmě nejznámějším je minerální pramen Richard.

FOTO: Město Kynžvart

Město Kynžvart - Klemens von MetternichMěsto Kynžvart - KynžvartMěsto Kynžvart - KynžvartMěsto Kynžvart - KynžvartMěsto Kynžvart - Kynžvart – pramen Richard
5.3.2021
Aktuálně má Karlovarský kraj nejvyšší podíl nezaměstnaných z celé České republiky. Podíl nezaměstnaných v Karlovarském kraji...
3.3.2021
Spolek chebských zdravotníků záměr odmítá stavbu nové polikliniky. Ani poslední schůzka spolku, vedení města a...
2.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
2.3.2021
Karlovarský kraj, který je extrémně postižený covidem-19, dorazilo 15 tisíc dávek vakcíny od německých zemí....
1.3.2021
Okres Cheb je už týdny v problémech, nemocnice je před kolapsem pod náporem pacientů s covid-19....
24.2.2021
Jediné krematorium v Karlovarském kraji je kvůli epidemii koronaviru na hranici provozních možností, nestačí zpopelnit...
23.2.2021
Ve 183 případech policisté za poslední den neumožnili cestu z nebo do uzavřených okresů Cheb...
22.2.2021
Policisté zamítli od nedělního do dnešního rána ve 340 případech cestu aut do nebo z...
22.2.2021
Původní chebské letiště bylo po vzniku samostatného Československa v roce 1918 jediným funkčním letištěm na...
12.2.2021
Na Chebsku se znovu objevily slabé otřesy země. Pokračuje tak zemětřesný roj, který začal už...
11.2.2021
Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Lidé, kteří tam...
Reklama