Politici zapomínají na venkov, lidé se tam cítí opuštěně, říká předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář

Přestože ekonomika roste, na nejpotřebnější a nejkřehčí se nedostává. Pro Náš REGION to uvedl předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. Na demonstraci, která se v sobotu 16. listopadu od 14 hodin uskuteční na Letné a primárně se týká střetu zájmů premiéra, nezávislosti médií a justice či toho, že prezident slibuje premiérovi případnou abolici, podle jeho slov zazní i apel, aby byl „podpořen venkov, který politici setrvale ignorují“.

„Jeden z nejvážnějších problémů je výrazná zanedbanost venkova a celého pohraničí. Venkov vymírá. Mnoho polistopadových vlád na tyto regiony zapomnělo, lidé tam se právem cítí opuštěně. Je šokující, že tématem číslo jedna nebo dva není, jak těmto regionům pomoci nejen finančními investicemi, ale i vytvářením pracovních příležitostí nebo možností většího zapojení lidí, kteří tam žijí. Toto téma bude pojmenováno na Letné. Je třeba podpořit náš venkov, pokud totiž naše země nebude moderní a vyspělá, lidé budou strádat a budou ohroženi,“ odpověděl Mikuláš Minář na dotaz Našeho REGIONu.

Břežanští se zapojili do demonstrací proti Babišovi

1050 akcí v regionech

Zástupkyně Milionu chvilek pro demokracii Veronika Vendlová v rámci tiskové konference, konané v pražském Rock Café, připomněla, že spolek v regionech aktivně působí – prostřednictvím mnoha organizací a iniciativ bylo od letošního dubna mimo hlavní město uspořádáno 1050 akcí, kterých se zúčastnilo asi 150 tisíc lidí. Mimochodem, sobotní demonstrace se mají zúčastnit i sedláci, kteří přijedou traktory a promluví. Dále na akci vystoupí Jana Filipová z Domažlicka, která vyhrála spor s premiérem Andrejem Babišem, jenž opakovaně uvedl, že demonstranti jsou placeni (tyto falešné zprávy jsou různými kanály šířeny dál, podle Mináře je nejlepší reagovat na ně vlastním svědectvím).

Na demonstraci v Dobřichovicích promluvili starosta, senátor, herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek

Demokracie v ohrožení

Demonstrace s podtitulem „Demokracie v ohrožení“ se zúčastní také biskup Václav Malý, psycholožka a signatářka Charty 77 Dana Němcová nebo herec Ivan Trojan. Dvanáct veřejně známých osobností přečte dvanáct citátů z knihy Tyranie, jejímž autorem je americký historik Timothy Snyder. Další řečníci budou postupně odtajněni. Minář novinářům řekl, že třicet let po sametové revoluci „naše demokracie nevzkvétá“. V ohrožení jsou podle jeho slov justice a veřejnoprávní média, vadí mu, že prezident Miloš Zeman slibuje abolici premiéru (v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, kdy pražský městský zástupce Martin Erazím zastavil trestní stíhání a o jeho dalším osudu bude nyní rozhodovat Nejvyšší státní zastupitelství), kritizuje „střet zájmů premiéra“.

OBRAZEM: Praha zažila největší demonstraci od pádu komunismu

Ultimátum pro premiéra

Milion chvilek pro demokracii dá na Letné, podle slov Mináře, Babišovi ultimátum. Pokud k určitému datu nevyřeší střet zájmů, nevzdá se Agrofertu a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, Milion chvilek bude žádat jeho demisi. Předseda spolku dodal, že respektuje výsledky parlamentních voleb 2017, ve kterých hnutí ANO vyhrálo a sestavilo vládu, demokratická pravidla ale musí platit pro všechny. Podle zástupce Milionu chvilek pro demokracii Benjamina Rolla se Babiš sám vyautoval mimo prostor demokratického hřiště.

Lidé budou demonstrovat za slušného premiéra a slušnou vládu. Zaplní Václavák?

V regionech 17. listopadu

Jak uvedl portál Aktuálně.cz, Babiš ultimátu nehodlá vyhovět, smysl demonstrace nechápe a odkazuje na to, že Agrofert je ve svěřeneckém fondu. Roll v rámci tiskové konference řekl, že pokud premiér požadavky nesplní nebo neodstoupí, protesty, „silnější a kreativnější“, budou podle zástupců Milionu chvilek pokračovat. Opět v Praze i regionech, kde se nejrůznější akce uskuteční i nyní – den po té velké pražské, tedy 17. listopadu.

Poprvé od listopadu 1989 hrozí omezování i rušení ambulantní péče o závislé na alkoholu či drogách

Chybí na sociální služby

Minář pro Náš REGION zdůraznil i další důležitý problém – stále nedostatečné finanční pokrytí sociálních služeb, na což v tisku i na webu opakovaně upozorňujeme. „Už v květnu jsme to na našich demonstracích zmiňovali,“ řekl. „Na jedné straně se dozvídáme, že ze státních peněz plynou zakázky přímo Agrofertu nebo obrovské dotace na linku na toustový chleba, na druhé straně vláda seškrtala peníze na sociální služby, na péči o ty nejpotřebnější a nejkřehčí. Nejvíc to tedy odnáší ti, kteří se vůbec nemohou bránit, což je hanebné,“dodal.

Včera, 17:50
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
Včera, 13:11
Letní dovolenou „odpískala“ letos řada lidí kvůli pandemii koronaviru. Jednoduše se bojí vycestovat k moři....
Včera, 08:07
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
8.7.2020
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
8.7.2020
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
7.7.2020
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
7.7.2020
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
7.7.2020
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
7.7.2020
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
7.7.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Reklama