Praha hledá strážníky. Zn. plat až 44 tisíc korun měsíčně

Ulice plné odpadků, poházené popelnice, moč vsáklá ve fasádách domů po řádění opilců a bezohlední šoféři. Tyto scénáře budou na dennodenním pořádku v hlavním městě stále častěji. Důvodem je žalostný stav městských strážníků. „Chybí jich 320,“ stěžuje si náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN/Spojené síly pro Prahu).

V současnosti má Městská policie hl. města Prahy okolo 2000 strážníků. Uhlídat bezpečnost a pořádek v ulicích metropole však podle informací magistrátu nezvládají. „Chybí nám 320 strážníků, které chceme k městské policii nabrat. Ale nemáme lidi, nemáme kde brát,“ vysvětlil pro Náš REGION důvody nedostatku náměstek primátora Petr Hlubuček. Hlavní roli už přitom peníze hrát nemohou. Teď má totiž podle informací Našeho REGIONU pražský strážník s desetiletou praxí a se všemi příplatky v průměru 38 tisíc korun měsíčně. Od Nového roku se strážníkům navíc přidalo. „Od ledna může brát až 44 tisíc korun měsíčně. A to už není málo,“ myslí si Hlubuček.

Víc „chcípáků“ než chlapáků

Neduhem je zoufalý fyzický a psychický stav uchazečů. To vyplývá z výběrových řízení. „Za první půlrok 2018 nás 400 lidí oslovilo, že by chtělo k městské policii. A vzali jsme jen 50 z nich. Většina neprošla přes naše kritéria, která jsou velmi přísná. A která bych byl nerad, kdybychom snižovali,“ řekl pro Náš REGION Hlubuček. Úspěšnost přejít přes testy je tedy 12,5 procenta.

Existují také benefity, které mohou zájemce přilákat. Strážníci mají nárok na ubytovnu nebo na příplatek na bydlení a na dopravu 6000 korun měsíčně, dále na rizikový příplatek. Ten budou nově dostávat 7500 korun. „Rizikový příplatek je od 1. ledna zvýšený z původních 6000 korun o 1500 korun,“ potvrdil Hlubuček.

Opilý řidič se proboural domem, čtyři zranění

Radní pro legislativu Hana Marvanová se v lednu také obrátila na ministerstvo práce a sociálních věcí s návrhem na zvýšení rizikového příplatku strážníkům až na 10 tisíc korun. „Porovnáme-li práci strážníka obecní policie a policisty, zjistíme, že se jedná o práci obdobně náročnou a také obdobně rizikovou. Odlišné odměňování je tedy neodůvodněné, porušuje princip spravedlivého odměňování a zároveň snižuje atraktivitu strážnické profese na trhu práce,“ míní radní.

Ovšem všechny benefity nemusí vyvážit fakt, kdo městským strážníkům v Praze velí. Už šest let má sbor na starosti ředitel Eduard Šuster, za jehož vedení strážníků jen ubývalo. Přesto inkasoval několikasettisícové odměny. Podle Richarda Krbka, jednoho z odborářů, navíc kvůli Šusterově neschopnosti posílit stavy musejí stávající zaměstnanci vykonávat náročnou práci i za chybějící kolegy, což se podle něj může projevit na jejich unavenosti.

 

Čím lákají k městské policii

Nástupní hrubý plat ve výši až 36 500 korun včetně nadstandardních benefitů:

  • Náborový příspěvek 100 tisíc korun.

  • Ubytování po dobu základní odborné přípravy zdarma.

  • Příspěvek na bydlení a dopravu až 6000 korun.

  • Příspěvek na dovolenou.

  • Stravenky v hodnotě 100 korun.

  • Budete pracovat v přátelském kolektivu, kde vás čeká náročná, ale také zajímavá a různorodá práce a nadstandardní benefity.

 

Dnes, 10:48
Pražské městské části rozšiřují síť kontejnerů na kovy a kovové obaly z domácností prostřednictvím šedých...
Včera, 19:10
Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy, je...
Včera, 11:01
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
Včera, 10:13
Konec semestru je na Fakultě architektury každoročně ve znamení FA NONSTOP, ateliérového týdne. Pro studenty...
17.1.2020
Hru Kočkožrout slavného německého filmaře, dramatika a provokatéra Reinera Wernera Fassbindera (1945 – 1982), od...
16.1.2020
Čínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. V sobotu...
16.1.2020
Nyní už není k dispozici v Hloubětínském zámečku, ale ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (Šrobárova...
16.1.2020
Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a...
16.1.2020
Informace o skutečném čase odjezdu všech autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) z jednotlivých...
15.1.2020
Na hrob Karla Gotta, který je na pražských Malvazinkách, lidé stále přinášejí květiny a svíčky....
Reklama