Připravuje se Letiště Václava Havla na prodej Číňanům? Smysl to dává, řekl náměstek primátora

S nově postavenou letovou dráhou se letiště lépe prodá. Tak její smysl vidí náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN/Spojené síly pro Prahu). „Už se stalo, že by někdo neodletěl na dovolenou nebo že by nestihl schůzku v Bruselu kvůli tomu, že máme dvě dráhy?“ rýpl si v rozhovoru pro Náš REGION do managementu.

Letiště Václava Havla letos chystá přípravy na stavbu takzvané paralelní dráhy, tedy nové ranveje k té současné. Argumentuje, že se v budoucnu přes Prahu bude přepravovat až 40 milionů cestujících ročně, na což není současný stav připravený. Vy jako starosta Lysolají, které by provoz letiště tímto krokem zasáhl, jste odpůrcem. Nezalepí vám pusu ani penězi?

Letiště poškozuje životy lidí, kteří v tom území žijí. A týká se to zhruba 50 tisíc Pražanů. Letiště sice pravděpodobně těm lidem vymění okna za trojskla, která když člověk zavře, tak možná bude hygienický limit hluku splněn, ale ten život jim to velmi znehodnotí.

5_Petr Hlubucek_Spojene sily pro Prahu-STAN
Petr Hlubuček, náměstek primátora a starosta Lysolají
(Spojené síly pro Prahu)

Jeďte do Horoměřic a sedněte si na zahradu, lidi se tam skoro neslyší. To, že letecký hluk poškozuje zdraví, je prokázáno. A jelikož tam lidé trvale žijí a jsou tomu dennodenně vystaveni, tak je to nepopiratelné. A my jsme tu od toho, abychom na ta rizika upozornili, aby ta rizika byla dostatečně zvážena. A mně jde taky o to zvážit, zda investice do stavby nové dráhy je nutná.

Podle vás není? Argument o růstu počtu cestujících není dostatečný?

Cpát třetí letovou dráhu o téměř dva kilometry blíž k centru Prahy je prostě zhýralost. Je to nesmysl. Koncentrovat vše na jednom místě také nedává logiku. Na to, aby sem někdo přiletěl na mezipřistání, dal si na letišti kávu za 200 korun a letěl dál, tady nepotřebujeme třetí dráhu. Aby tady bylo cargo, překladiště zboží, to může být i na jiných místech než v bezprostřední blízkosti metropole, například v Milovicích. Smysl to dává ve chvíli, kdy někdo řekne, zprivatizovalo se to a teď se bude prodávat. Bude se prodávat Číňanům, Korejcům, tak pak se samozřejmě lépe prodá letiště s nově postavenou letovou dráhou a s novými rozšířenými limity. K tomu se to chystá. Tak to vypadá. A to já odmítám.

Smyslem nové ranveje jsou tedy přípravy k prodeji letiště Číňanům?

Mně to totiž jiný smysl nedává. My tady uměle vytváříme problém, protože zvyšujeme kapacitu na něco, co tady vůbec není potřeba. Už se někdy stalo, že by někdo na dovolenou neodletěl? Nebo že by nestihl schůzku v Bruselu? A to snad jenom kvůli tomu, že máme na Ruzyni dvě dráhy?

Pravděpodobně ne.

Tak vidíte. Prodali jsme ČSA, co bychom neprodali letiště?

Když husy sestřelí letadlo. Jeho zázračná záchrana před deseti lety stále dojímá a budí úžas. Co se stalo?

Dnes, 08:20
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Dnes, 07:50
Největší pražskou malbu nese na své stěně budova holešovické Tesly. Obří mural vyobrazující portrét neznámé...
Dnes, 06:55
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Sochy Vojtěcha Míči na Zbraslavském náměstí.
Dnes, 06:55
Jiří David, Vojtěch Míča, Pavel Hošek. Sochy těchto umělců jsou od 8. dubna vystaveny ve...
Včera, 04:36
Neofunkcionalistická budova, která Praze přinesla veliký věhlas, slaví čtyřicáté narozeniny. I díky ní se Praha...
7.5.2021
Ve středu večer si policisté z oddělení hlídkové služby z Prahy I. povšimli ve Veleslavínské...
7.5.2021
Když mě do nemocnice na Bulovce s hlasitým houkáním odvážela sanitka, dost jsem se bála....
7.5.2021
Policie prověřuje posprejování pamětní desky připomínající padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády v pražských Řeporyjích. Zahájila...
6.5.2021
Zchátralá lokalita zahrádkářských kolonií na Šutce v osmé městské části plná bezdomovců by se mohla...
6.5.2021
Vernisáž výstavy Czech Press Photo proběhla minulý týden prostřednictvím on-line vysílání z Národního muzea. Ačkoliv...
6.5.2021
Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace...
Reklama