7℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Průmyslový Smíchov se má proměnit. Lidem navzdory?

Masivní lobby developera Sebre válcuje rezidenty na Smíchově. Část jich odmítá chystaný projekt Šemíkův břeh, pro který musí magistrátní zastupitelé změnit územní plán. Cílem je vytvořit zde byty.

Reklama

Plánovaný projekt se nachází přímo na smíchovské náplavce u železničního mostu. Nabídnout má stovky nových bytů s výhledem na protilehlý Vyšehrad, obchody s kavárnami i veřejně přístupnou promenádu podél Vltavy. Jenže má vzniknout na místě, kde je sportoviště. A místním se nelíbí, že by zeleň a prostor pro volný čas ustoupily betonu. „V projektech není plánováno žádné sportoviště, i z tohoto důvodu je nezodpovědné dopustit likvidaci velkého sportoviště hned vedle řeky,“ zlobí se Aleška Doušová ze spolku Za lepší Smíchov.

Ustoupí hřiště přepychovému hotelu? Břevnovští se bouří a proti záměru se odvolali

Podle ní by naopak měl být pozemek vykoupen a revitalizován, protože část nábřeží sousedící se sportovištěm je nyní v blízkosti centra poslední zelená plocha, kde naleznou klid například rybáři. „Zastavění nám nepřijde rozumné a ve městě se nachází mnoho jiných vhodnějších ploch, například brownfield Smíchovského nádraží,“ řekla.

Chtějí moderní čtvrť

Projekt Šemíkův břeh obhajuje jeho autor, architekt Stanislav Fiala. Začátkem března na veřejném projednávání zazněla obhajoba developerského záměru ze strany jak investora, tak spoluautora Koncepce pražských břehů z Institutu plánování a rozvoje (IPR) Jakuba Hendrycha nebo radního páté městské části pro oblast územního rozvoje Zdeňka Doležala (ODS).

Místo fotbalového hřiště bude smíchovská náplavka, rozhodla radnice. Sportovní plochy prý mohou být i jinde

Zastánci projektu Šemíkův břeh tvrdí, že nové budovy s živým parterem spolu s revitalizací náplavky a finančním příspěvkem investora na nové sportoviště v dané lokalitě přispějí k rozvoji celého Smíchova. „Dříve průmyslový Smíchov zažívá velkou transformaci na moderní městskou část od konce 20. stol. Architekt Fiala tak nepřístupné území, kde je nyní chátrající, uzavřené, soukromé sportoviště, urbanisticky otevírá a bytovou výstavbou s živým parterem navazuje na klasickou blokovou zástavbu Smíchova,“ hájí projekt výkonný ředitel Sebre Jan Kubíček a dodává, „blok však (i s podporou IPR) neuzavírá, naopak úpravou dnes zanedbaného břehu Vltavy vytváří po vzoru jiných evropských metropolí dynamickou náplavku s obchody, kavárnami a zkultivovaným prostředím zeleně. Ve spolupráci s městskou částí projekt počítá s novou lávkou přímo navazující na Císařskou louku, která je svým charakterem ideální pro stavby sportovní.“

Tajemní našeptávači. Středočeské hejtmanství tají, komu vyplatilo 2,3 milionu korun

Před 3 hodinami
Hromadnou dopravu v Praze čeká o prodlouženém víkendu od soboty 26. do pondělí 28. října...
Dnes, 13:33
Participativní rozpočet Prahy 5 už zná své vítěze. Do celkové částky 15 milionů korun, která...
Dnes, 12:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 12:11
Oslavy třicetiletého výročí sametu se blíží a s výstavami, kterého ho připomínají, se pomalu začíná...
Dnes, 10:44
Zasahují u dopravních nehod, likvidují požáry, pomáhají u živelných katastrof a zachraňují životy. Řeč je...
Včera, 16:44
Blíží se zima a písničkáři se stahují z lesů k teplu lidských obydlí!
Včera, 15:01
Starosta městské části David Vodrážka s místostarostkou Marcelou Plesníkovou, místostarostou Davidem Zeleným a za účasti...
Včera, 08:44
Výtvarná soutěž Mural Art Vltavská, kterou v červenci vyhlásila Praha 7 společně s pražským Dopravním...
20.10.2019
Po reprezentační pauze čekal pražskou Bohemku "šestibodový duel" s Opavou. Na lavičce se poprvé ukázal...
20.10.2019
Na Jenerálce v Dejvicích se nachází velice zajímavé území bývalého hliniště Baráčkovy cihelny, tedy místa,...
20.10.2019
V pondělí 14. října se v prostorách CAMPu na Moráni uskutečnilo setkání s tvůrci ambiciózního...
Reklama