Sjednotitelem a prezidentem všech Kostelců je polabský rodák Jan Nejedlo

Pravidelná každoroční setkání pořádají každý rok všechny města a obce s názvem Kostelec. Jedná se o unikátní projekt zapojených obcí. Jak však tato tradice vznikla? A proč zrovna Kostelce a ne třeba Lhoty či Vtelna? Odpověď je prostá.

Autobusák sjednotitelem všech Kostelců

Prvotní impuls na setkání všech Kostelců přišel od řidiče autobusů Jana Nejedla z Kostelce nad Labem. Právě jako šofér ČSAD jel trasu Praha – Náchod. V Náchodě při čekání na zpáteční jízdu si prohlížel další jízdní řády, když uviděl jinou cílovou stanici – Červený Kostelec. V ten moment ho napadlo, jestli by bylo možné navštívit a poznat všechny Kostelce v Československu. Myšlenku neopustil a po návratu domů hned začal s putováním po Kostelcích.

Kostelecké koupaliště tvořilo regionální riviéru, dnes podobný projekt chybí

Jako první navštívil 24. dubna 1974 Kostelec u Křížků a své putování skončil 29. srpna 1975 ve slovenském Kostolci u Povážské Bystrice. Po těchto cestách začal vznikat soukromý archiv věnovaný všemu, co souviselo s Kostelci – mapy, pohlednice, zpravodaje a jiné zajímavosti.

Pravidelná setkávání měst a obcí

Po sametové revoluci přišla s novým politickým a společenským vzduchem naděje na uskutečnění myšlenky pravidelného setkávání všech Kostelců. Jan Nejedlo společně s Jiřím Kahounem z Kostelce nad Černými lesy tak 20. června 1992 uspořádali právě v tomto městě 1. celostátní setkání, kterého se zúčastnilo patnáct Kostelců včetně jednoho slovenského.

Polabský Jára Cimrman: vše krásné umírá s člověkem, ne však umění

Skvělá atmosféra a přátelská nálada všech přítomných byla dobrým základem pro opakování akce v roce 1993 opět v Kostelci nad Černými lesy. Setkání bylo tentokrát plánované jako dvoudenní, ale to se neujalo a na další schůzce bylo rozhodnuto, že se Kostelce budou setkávat pravidelně jednou ročně vždy některou sobotu v měsíci červnu a budou se pravidelně střídat.

Tradici přerušil koronavirus

Tato tradice je dodržována již celých 28 let, avšak letos ji přerušila až koronavirová krize. Aktivita a nezměrné úsilí při propagaci myšlenky setkávání logicky přivedla Jana Nejedla k čestné funkci Prezidenta Kostelců ČR. Byl jím slavnostně zvolen zástupci všech přítomných Kostelců dne 7. června 2003 při setkání na domácí půdě.

Prezident Kostelců

Jan Nejedlo se narodil 18. května  1948 do rodiny pana učitele Václava Nejedla a jeho manželky Jaroslavy, rozené Brejškové. Janův tatínek, který do Kostelce nad Labem přišel z Nymburka a učil na místní měšťanské škole od 1. září 1940. Manželku Jaroslavu poznal jako Slávinku Brejškovou, svoji žačku, do které se zamiloval. Počkal, až bude plnoletá a oženil se s ní. Přes věkový rozdíl 13 let spolu prožili hezký život a do rodiny Nejedlů  k Janovi postupně přibyli ještě mladší bratr Václav a sestra Marie.

Česká pěvkyně, které padla k nohám Moskva, Petrohrad i Giuseppe Verdi

Mladý Honza už ve dvanácti letech přemýšlel, čím by chtěl v životě být. Volba byla jasná: „Chci jezdit autobusem“. A tak se i stalo. V říjnu roku 1969 nastupuje k ČSAD Praha Florenc. Nejprve jako referent jízdních řádů a poté jako řidič. Jezdil nepřetržitě až do roku 2010. Do cíle své cestující dovezl vždy bezpečně bez jediné nehody.

Honza Nejedlo se však nezabývá jen setkáváním Kostelců, ale je opravdovým patriotem našeho Kostelce nad Labem. V roce 2008 se stal spoluautorem knihy Kostelec nad Labem a okolí na starých pohlednicích.

9.7.2020
Roztocké vlakové nádraží bude bezbariérové, vznikne podchod a opravena budou mimo jiné nástupiště i manipulační...
9.7.2020
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
8.7.2020
V Malé výstavní síni Liberec naproti radnici je až do 13. září k vidění výstava...
7.7.2020
A není tomu zase tak dávno, žili tam ještě v 19. století. Ovšem, zatímco ve...
30.6.2020
Mělník chystá opravu pseudogotické vily Karoly, sloužit by měla umělecké škole. Objekt zatím využívá knihovna,...
26.6.2020
Dva nové mosty přes plavební kanál Vraňany - Hořín jsou hotové. Ode dneška slouží řidičům...
25.6.2020
Jeden z nejstarších židovských hřbitovů v České republice byl založen roku 1594 a nachází se...
24.6.2020
V tomto měsíci si připomínáme dvousté výročí narození Václava Kratochvíla, regionálního politika a organizátora veřejného...
20.6.2020
Starých opuštěných objektů najdeme ve svém okolí jistě mnoho. Ne každý z nich měl však...
19.6.2020
Velkou plavební komorou v Hoříně na Mělnicku od soboty opět proplují lodě. Plavidla se sem...
Reklama