Soutěživý svět přivedl instruktorku Marii až k poruše příjmu potravy. Nyní šíří osvětu

Přibližně dvacet let pracuje jako instruktorka, přičemž v době koronakrize se rozhodla k zásadnímu kroku, který dlouho předtím zvažovala. Opustila svět fitness center, dává individuální lekce nebo vede menší skupiny. Její cvičení nese název Šťastná záda, což má evokovat, že důležitá není estetika, ale zdraví. Na ní samotné se totiž tlak krásy a soutěžení podepsal tím, že dodnes řeší následky poruchy příjmu potravy, které přišly dlouho před koronakrizí, jež poruchu znovu rozjela. Na toto téma proto Marie Korseltová chystá sérii přednášek a seminářů.

„Ve fitness centrech je obraz zdravého životního stylu vykreslován tak jednoznačně, až to ve finále není zdravé. I u žen je tam kladen důraz na nízkotučné tělo a svaly. Nelíbí se mi to, ženské tělo potřebuje určité procento tuků, aby bylo zdravé a reprodukce schopné,“ uvedla Marie Korseltová pro Náš REGION.

Anorexie a bulimie trápí 70 milionů lidí na světě. Děsivá fakta o poruchách příjmu potravy

Ona sama prostředí fitness center nezvládla, rozběhla se u ní porucha příjmu potravy, která se v době koronakrize opět ozvala. „Uvědomila jsem si, že to prostředí je pro určité typy lidí až nebezpečné, rozhodla jsem se proto jít jinou cestou. Snažím se šířit osvětu, že hubené a svalnaté tělo nerovná se automaticky zdravé tělo. Mnohdy je tomu právě naopak. Je samozřejmě možné pracovat s tím, kde se tuk ukládá, aby to bylo rovnoměrně, ale nemít ho je stejné špatné jako mít ho moc,“ řekla.

Soupeření o svaly

Ve fitness centrech poznala i soupeření mezi instruktory, kdo má víc svalů, kdo méně, což se přenáší i na klienty. „Všude jsou třeba vystavené fotky žen i mužů s vyrýsovanými svaly. Plno lidí samozřejmě ví, že je to reklama a berou to v pohodě. Nemalá skupina žen ale skutečně podléhá tomu, že takto vypadá ideál, kterému se chtějí přiblížit, což ve slabších povahách může způsobit právě poruchy příjmu potravy,“ vysvětlila.

Dostat se z toho je podle jejích slov běh na dlouhou trať. „Je třeba pracovat i na psychické stránce, mně pomáhá i to, že o tom mluvím,“ řekla. Problém se podle ní týká nejen mladých žen, ale i těch ve středním věku, kterým povyrostly děti a ony se zaměřují na sebe. Roli v tom hraje i podvědomý strach ze stárnutí. Potíž se týká i dětí, proto by se s osvětou ráda dostala i do škol. „Jak se hodně mluví o problémech s obezitou, kterou nezpochybňuji, tak některé dívky si to vyhodnocují tak, že z toho nakonec mají opačný problém,“ uvedla.

Semináře se zajímavými hosty

Od září odstartují přednášky a semináře v prostoru Sněmovní 7, kde chce Marie Korseltová téma otevřít z mnoha úhlů pohledu. „Zvát budu zajímavé hosty. Například výživovou poradkyni Margit Slimákovou nebo autorku kuchařky Cukrfree Janinu Černou,“ avizovala. Již nyní ve Sněmovní 7 dává pro menší skupinky lekce cvičení, které jsou každou středu od 18 hodin, rozděleny jsou do tří dvanáctiminutových bloků, přičemž cvičení je zaměřené na záda.  Na jeden cvik připadá 50 vteřin, pak desetivteřinová pauza a následuje další cvik.

Muži dřou ve fitku a touží po dokonalém těle. Dvacet procent kulturistů trpí nebezpečnou bigorexií

„Když klient ví, že na cvik je jen 50 vteřin, motivuje ho to k tomu udělat to pořádně. Každý má jiné limity, což by měl instruktor poznat. Je dobré, když se klient ke svým limitům přiblíží, ale nepřežene to,“ řekla. Zajímá ji celostní přístup ke klientům, jaké má konkrétní člověk radosti a starosti, při čemž jí hodně pomáhá to, že studovala pedagogickou fakultu (poté působila kupříkladu v médiích a cvičení měla jako koníčka, hlavní prací se jí stalo po první mateřské, dnes je matkou tří dětí). Pracuje i jakou koučka a mnohdy činnosti kombinuje. Třeba když přichází za klientkami, které tráví většinu času doma a chtějí si popovídat. Sama praktikuje meditaci, což jí pomáhá v tom, aby každého vyslechla a zároveň dokázala přísun problémů vstřebat.

FOTO: Marie Korseltová

Marie Korseltová - na sirku Marie KorseltovaMarie Korseltová - Marie Korseltova – 1Marie Korseltová - Marie Korseltova 2Marie Korseltová - Marie Korseltova 3
Včera, 12:44
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
4.8.2020
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
Reklama