Studenti opět stávkovali, Praha chystá Akční plán pro udržitelnou energii a klima

Další fotky

Studenti a studentky středních škol v pátek 3. května podruhé stávkovali za klima. Opatření vlády k ochraně klimatu je podle nich nedostačující. Stávky opět organizovalo hnutí Fridays For Future, konaly se ve více než patnácti městech celé ČR – v Praze, kde sešly asi dva tisíce lidí, dále Brně, Ostravě, Karlových Varech nebo Valašském Meziříčí.

Studenti se odvolávají na loňskou zprávu Mezivládního panelu pro klima při OSN (IPCC), podle které by oteplení planety o 1,5 °C, oproti době před industrializací, vedlo k ekologickému kolapsu. V Praze bylo skandováno heslo „Chceme Prahu bez emisí, to je naší velkou misí“. Podle mluvčí Anny Lozsi tím studenti chtěli upozornit na to, že by se Praha, stejně jako další velká města, měla zavázat ke snížení emisí skleníkových plynů na nulu. Ke středoškolákům se připojili i vysokoškoláci. Již dříve je podpořili vědci.

Podpora uměleckých a kulturních institucí

Před stávkou se konaly i další akce směřující na hlavní město. Koncem dubna kupříkladu zástupci a zástupkyně uměleckých a kulturních institucí promítali na budovu Magistrátu hlavního města Prahy úryvky z prohlášení, které vydali na konci února a ve kterém po městském zastupitelstvu požadují, aby vyhlásilo stav klimatické nouze na úrovni města. Chtějí například přijetí strategického plánu, podle kterého by měla hlavní město od roku 2030 hospodařilo bez uhelné energetiky.

FOTO: Stávka za klima II.

Stávka za klima II. - stávka – foto Kateřina Bursíková JacquesStávka za klima II. - stávka – foto Kateřina Bursíková Jacques 2Stávka za klima II. - stávka – foto archiv Kateřiny Bursíkové JacquesStávka za klima II. - Stavka za klima – foto ACStávka za klima II. - Stavka za klima – foto AC 3
Další fotky
Stávka za klima II. - Stavka za klima – foto AC 2Stávka za klima II. - Foto MČ Praha 12

K prohlášení se připojilo přes sedmdesát pražských uměleckých a kulturních institucí, například Národní filmový archiv, Uměleckoprůmyslové muzeum, Akademie výtvarných umění nebo Studio Hrdinů. Otázky ochrany klimatu byly projednávány i v rámci dubnového jednání pražského zastupitelstva.

Odložení jarní seče či zachytávání dešťové vody

Vedení Prahy v tiskové zprávě uvedlo, že připravuje Akční plán pro udržitelnou energii a klima (SECAP). „Dokument má metropoli ukázat cestu a navrhnout konkrétní opatření, pomocí kterých bude Praha schopna plnit své závazky v podobě snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030,“ uvádí se v tiskovém prohlášení.

Nutnost konat v souvislosti se suchem a klimatickými změnami vnímají i zástupci některých městských částí. „Rozhodli jsme se podpořit životaschopnost trávníků odložením první jarní seče městských trávníků. Současně tipujeme plochy pro založení lučních trávníků,“ uvedla pro Náš REGION místostarostka pro životní prostředí Prahy 12 Eva Tylová. Firmám stanovili podmínky, za kterých budou trávníky sekány, rozhodně ne na „angličáka“, který by v suchu vyschl a přívalový déšť by nezachytil, ale na výšku 10 centimetrů. Mezi další adaptační opatření na změnu klimatu, která Praha 12 chystá, patří podle jejích slov výsadba nových stromů a celých alejí.

A také zachytávání dešťové vody a její využívání při péči o městskou zeleň. „Vodu nyní zachytáváme do jedné nádrže, brzy přibude druhá, tipujeme další místa, kde ji lze zachytit. Plánujeme i podzemní nádrže, do kterých by natékala voda ze zpevněných ploch. Voda je pro nás klíčová, musíme s ní lépe hospodařit,“ dodala Tylová. S tím, že od roku 2011 městská část na svých pozemcích nepoužívá glyfosát (herbicid známý i pod názvem Roundup).

Na mrtvé planetě nebude ani škola

Dále byla při stávkovém pochodu hlavním městem skandována hesla jako „Co zachrání svět? Jedna celá pět“. Jeden z transparentů hlásal „Na mrtvé planetě není škola“, což bylo odpovědí na kritiku části veřejnosti, že studentstvo chodí místo školy stávkovat. Studenti a studentky ale říkají, že se jedná o akce jednou za čas, jinak tématu věnují svůj volný čas, navíc smyslem stávky je právě jít na ni místo školy či práce, jinak by se nejednalo o stávku a ani mediální pokrytí by nebylo takové. Mnozí politici, kteří mohou konat a na které se studenti snaží vyvíjet tlak, by si toho ani nevšimli.

Blíží se další stávky studentů a studentek za klima. Jak má vypadat jejich spolupráce s politiky?

Studenty a studentky se rozhodla podpořit i skupina rodičů, která uskuteční protestní pochod „Rodiče za klima – pochod pro budoucnost dětí!“ v neděli 12. května, tedy na Den matek, který připadá vždy na druhou květnovou neděli. Rodiče s dětmi a dalšími účastníky a účastnicemi vyrazí ve 14 hodin z náměstí Václava Havla a půjdou přes Újezd na Klárov. Další stávky za klima studentů a studentek se mají konat v pátek 24. května, kdy budou volby do Evropského parlamentu.

Dnes, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Včera, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
Reklama