Tajemství pražské Lorety. Jaká legenda provází cinkot loretánských zvonů?

Další fotky

Nádherný barokní areál zdobící Hradčany od 17. století je nejslavnějším poutním místem v Praze. Pražská loreta ukrývá nejen slavný loretánský poklad, ale také sochu vousaté svaté Starosty. Co všechno obsahuje loretánský poklad a proč zázračně vyrostly krásné ženě vousy? Čtěte dále.

Ze starobylých viničních usedlostí je nyní dobrá adresa. To je dnešní Hanspaulka. Co o ní možná nevíte?

Lorety jsou typickými stavbami evropského baroka a představují poměrně přesné kopie objektu zvaného „Santa Casa“ neboli Svatá chýše. Jedná se o nazaretský domeček, ve kterém měl podle legendy archanděl Gabriel zvěstovat Panně Marii, že se stane matkou. Zde tedy poprvé zazářila mateřstvím. Tato chýše měla být ve 13. století přenesena do italského městečka Loreto, neboť Nazaret byl v této době ohrožovaný muslimy.

Clam-Gallasův palác na Starém Městě čeká milionové oživení. Vstane barokní unikát z popela?

Loret se na českém území nachází přes padesát. Ta pražská vznikla v první polovině 17. století na náklady šlechtického rodu Lobkoviců. Autorem vlastní loretánské kaple je italský stavitel Giovanni Battista Orsi. Významné poutní místo dostávalo svou nynější (finální) podobu dlouhá léta a výsledek je ohromující. Jako první připoutává pozornost průčelí objektu, jehož autorem je Kilián Ignác Diezenhofer. Na plastické výzdobě se podílel i Matyáš Bernard Braun, autor soch na Karlově mostě.

I přesto, že nás název „Loreta“ svádí chápat toto místo jako jednu „budovu“ nebo jediný objekt, není tomu tak. Areál pražské Lorety je značně členitý. Nejprve došlo k vybudování Svaté chýše, kterou zdobí především stříbrný oltář se soškou Panny Marie Loretánské. Poutníci věřili v její zázračnou moc uzdravovat. Pod svatou chýší se pak nachází hrobka zakladatelského rodu Lobkoviců.

Slyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni

Skrytá uprostřed ambitů

Už ve druhé polovině 17. Století obklopily Svatou chýši ambity, kryté chodby, které mimo jiné posloužily jako úkryty pro poutníky. To způsobilo, že při letmém pohledu chápeme Loretu především jako stavbu čtvercového půdorysu s několika věžemi. Ten pravý důvod jejího vzniku, tedy Svatá chýše, se však skrývá uvnitř.

Dominantou Horních Mokropes je skvostný kostel ze 14. století. Bývala v něm kobka pro Boží hrob

Ambity samy skrývají šest kaplí, mezi nimi kapli Panny Marie Bolestné a kostel Narození Páně. Ve zmíněné kapli se nachází také vosková socha svaté Starosty. Ta je zvláštní svým plnovousem. Podle legendy byla Starosta hluboce věřící křesťanská dívka, kterou chtěl její otec provdat za pohanského ženicha. Starosta si tak měla vymodlit mohutný plnovous, který sice ženicha odradil, ale otce rozezlil natolik, že nechal nebohou Starostu ukřižovat. Ta se tak stala přímluvkyní neprávem odsouzených.

Okázalým rysem je průčelí s terasou, které převyšuje věž se slavnou loretánskou zvonkohrou. I ke zvonkohře se váže nejedna zajímavá legenda, kterou zmiňuje ve svých dílech také Jan Neruda.

Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

Stříbrné zvonky Panny Marie

V Praze žil bohatý obchodník, jehož život obrátil naruby mor, který mu vzal ženu, a onemocněla mu také dcera. Jeho dceři nedávali lékaři žádnou naději, a tak se ve svém zoufalství obrátil na Pannu Marii Loretánskou, před kterou padl na kolena a prosil o pomoc. Slíbil, že pokud se mu dcera uzdraví, daruje Loretě velký dar. Nebohý otec přišel domů, a co nevidí. Jeho dcera je vzhůru a usmívá se. Vyprávěla otci, že se jí zdál překrásný sen, ve kterém spatřila Pannu Marii Loretánskou s anděly, každý měl stříbrný zvonek a líbezně jimi doprovázeli svůj andělský zpěv. Tak otec poznal, jaký dar by měl Loretě za uzdravení své dcery věnovat.

Výpravy do neznáma. Pražská Loreta a Hradčany skrývají mnohé unikáty

A tak má Loreta od 17. století proslulou zvonkohru, která je dílem pražského hodináře Petra Naumanna. Čítá 27 zvonků a každou celou hodinu vyhrává známou mariánskou píseň „Tisíckrát pozdravujeme Tebe“.

Proč zvonky zvoní?

Na Hradčanech žila kdysi chudá vdova, která měla mnoho dětí. I její rodinu zasáhla morová rána a jedno dítě po druhém jí umíralo. Vdova neměla mnoho majetku, jen jednu šňůrku stříbrných penízků od kmotřičky. Každému dítě vyzváněly na jeho poslední cestě právě loretánské zvonky, které vdovu stály vždy po jednom penízku. Když zemřelo poslední dítě, zmizel i poslední penízek z vdoviny šňůrky. Když pak umírala i sama vdova, nezbylo jí na poslední píseň do ráje. Stal se však zázrak a zvony samy začaly hrát. A tak mohla vdova v poklidu spočinout.

FOTO: Pražská Loreta

Pražská Loreta - Loreta, Hradčany, PrahaPražská Loreta - Loreta, Hradčany,Pražská Loreta - LoretaPražská Loreta - LoretaPražská Loreta - Loreta
Další fotky
Pražská Loreta - LoretaPražská Loreta - Loreta, zvonky

Loretánský poklad

Pražské poutní místo ukrývá také tzv. Loretánský poklad. Ten je uložený v klenotnici, která se nachází v patře u vstupního traktu (pokud se postavíte směrem k průčelí, nachází se vlevo).

Loretánský poklad se skládá především z darů, které přinesli dobrodinci Panně Marii Loretánské. Tento poklad je vedle pokladu svatovítského největším chrámovým pokladem v českých zemích. Obsahuje povětšinou díla z 16. – 19. Století. Význačné místo zaujímají v pokladu tzv. monstrance, které mají prvotřídní kvalitu a představují vrchol zlatnictví. V čele těchto monstrancí stojí v rámci Loretánského pokladu tzv. Diamantová monstrance, které se přezdívá také Pražské slunce.

U Zelené žáby

Když domy vypráví. Co ukrývá dům U Zelené žáby? A proč po Malé Straně jezdí kostlivec v kočáře?

Monstrance: Cenná nádoba určená pro vystavení proměněné hostie – Kristova Těla.

Pražské slunce opravdu svým tvarem připomíná sluneční kotouč s nekonečnými padesáti třemi paprsky. Je tvořena zlaceným stříbrem a váží 12 kilo! Průměr kotouče měří tři čtvrtě metru. Nejneuvěřitelnější však je počet diamantů, který ji tvoří. Jedná se o těžko představitelný počet 6 222. A tak není divu, že monstrance doslova září.

Nové město pražské slaví. Před 670 lety ho založil Karel IV. kvůli věštbě. Co říkala?

Loretu dnes spravují kapucíni ze sousedního kláštera Panny Marie Andělské, který je s areálem spojen krytou chodbou. Loretánský areál můžeme dnes bez problémů navštívit, dostanete se do Svaté chýše, můžete si projít ambity i prohlédnout poklady loretánské pokladnice, když si návštěvu dobře načasujete, poslechnete si při prohlídce i lahodný zvuk loretánských zvonků.

FOTO: Loreta

Loreta - Pražská_Loreta_-_průčelíLoreta - InteriérLoreta - Santa CasaLoreta - Pražská LoretaLoreta - Svatá Starosta
Další fotky
Loreta - Pražské Slunce
Včera, 14:33
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
Včera, 04:00
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
19.4.2021
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
Reklama