Tip na dárek: Vyrobte si tradiční vídeňské sněžítko. Znáte jeho historii?

Další fotky

Víte, že sněžítko původně pochází z Vídně a vyrobili ho spíše omylem? Sněžítka u nás kupují spíše cizinci, přitom je krásnou dekorací. Zkuste si ho pro změnu vyrobit sami doma.

Budete k tomu potřebovat prázdnou láhev, ideální je menší kulatá, ale není to pravidlem. Pak silné lepidlo. Dále nějaké panáčky, které chcete mít uvnitř. Může posloužit sněhuláček stejně jako malá panenka. Na sníh se dají použít třpytky – můžete mít sníh buď jednobarevný, nebo různých barev. Nebo si sežeňte umělý sníh. Dále budete potřebovat vteřinové lepidlo a glycerol (koupíte v lékárně).

FOTO: Sněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí?

Sněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítkoSněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítkoSněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítkoSněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítkoSněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítko
Další fotky
Sněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítkoSněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítkoSněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítkoSněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítkoSněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - Sněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítkoSněžítko zvládnete vyrobit doma, jaké se vám líbí? - vánoce vánoční sněžítko

Na víčko lahve přilepte vteřinovým lepidlem postavičku. Nechte zaschnout. Do sklenice nalijte dvě třetiny glycerínu a jednu třetinu vody. Nasypte dovnitř třpytky nebo umělý sníh. Pak přilepte víčko k láhvi. A máte hotovo.

Tip na dárek: Peeling na tělo, který se dá jíst. Vyrobte ho sami, potřebujete jen prázdnou sklenici

Sněžítko pochází z Rakouska

Dekorace pochází z rakouské Vídně a váže se k ní příběh jistého Erwina Perzy. Tomu se na konci 19. století podařilo sněžítko omylem vyrobit. Pracoval totiž ve výrobě medicínských nástrojů, které se používaly během operací. Jednoho dne byl Erwin Perzy pověřen úkolem vytvořit efektivnější a praktičtější lampičku, než jakou vynalezl v Americe Thomas Alva Edison. Potřebovali světlo, které by umožnilo chirurgům během náročných operací posvítit i na místa, kde se světlo nedostávalo.

Chcete o Vánocích v Praze parkovat zadarmo? Poradíme kde

Erwinu Perzymu se vybavily takzvané ševcovské lampy, jimiž si obuvníci u verpánků zesilovali světlo svíček či petrolejek: hruškovité skleněné baňky naplnili vodou a umístili před hořící plamen, jehož jas díky zaoblenosti baněk směřoval vždy na určité místo. Perzy tak začal experimentovat s baňkami, které plnil skleněnými flitry, pískem, nebo nejjemnějšími ocelovými pilinami. Perzy si všiml podobnosti skleněné drti a sněhu a vyrobil několik koulí se zmenšeninou zasněženého kostelíka. Vyprodal je hned, jakmile je vystavil na stánku.

Dekoraci si Perzy patentoval

Pak si nechal Perzy unikát patentovat pod názvem „Skleněná koule se sněžným efektem“ a následně založil s bratrem Ludwigem firmu. Jejich dědicové dnes používají tvrdý vosk a magnézium. Jak přimět bílé vločky, aby se vznášely rovnoměrně a pomalu dopadaly, to je přísně střežené tajemství. Dnes už mají sněžítka nejrůznější podoby a varianty.

Tip na dárek: Vyrobte si akvárium ve sklenici, skvěle ozdobí obývák a potěší děti

Včera, 14:00
Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný...
Včera, 13:09
Magistrátní Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči začátkem února schválil podnět na...
26.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
26.2.2021
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
26.2.2021
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
26.2.2021
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
26.2.2021
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
25.2.2021
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
24.2.2021
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
24.2.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Reklama