Tip na výlet: Aš – syrové město plné skvostů

Nejzápadnější město v České republice, odkud je to do Německa co by kamenem dohodil. Určitě stojí za vidění, a to už pro svou syrovou atypyčnost. Zatímco v mnoha jiných městech najdete hlavní náměstí, obklopené radnicí, obchůdky a kavárničkami, rychle, v Aši je to jinak. Město působí syrově, má říznou atmosféru, přičemž každou chvíli nečekaně narazíte na nějaký skvost nebo zajímavou stavbu.

Goethovo náměstí je historické a má vskutku slavnostní ráz. Nejblíž je to k němu z autobusové zastávky Aš-Kino. Dominuje mu zeleň, historické budovy a socha J. W. Goetha, která byla zrestaurovaná v roce 2014 a je středem kašny. Jak je uvedeno na letáčku, který lze získat v nedalekém informačním centru, reliéfy na podstavci představují výjevy z Goethových děl a na severní straně jsou uvedeny letopočty Goethových zastávek v Aši.

FOTO: Město Aš

Město Aš - Aš 2 – foto ACMěsto Aš - Aš – foto ACMěsto Aš - Aš – Goethovo náměstí – foto ACMěsto Aš - Aš – Poštovní náměstí – foto ACMěsto Aš - Muzeum Ašska – foto AC

Nedaleko od Goethova náměstí, a těsně u autobusové zastávky Aš-Kino, se nachází Poštovní náměstí. „Hlavní náměstí je Goethovo, které je krásné, na Poštovním je zase živěji. Někomu se tady nelíbí, ale já tady vyrostla a mám to tu ráda,“ řekla Našemu REGIONu starší paní, která ukazovala cestu na obě náměstí. A měla pravdu, na lavičkách kolem kašny na Poštovním náměstí je živo. Na náměstí se mimo jiné nachází Muzeum Ašska.

Příjemné okolí zastávky Aš-Kino

Ve městě lze navštívit také Textilní muzeum Aš, které bylo založeno již v roce 1892, přičemž od roku 1966 se nachází v Mikulášské ulici. „Díky tomu, že budova stojí v místech bývalého zámku Zedtwitzů, se jí do dnešních dnů říká „zámeček“,“ je uvedeno na muzejním letáčku, který lze taktéž získat v infocentru, které se – mimochodem – nachází ve stejné budově jako knihovna (Hlavní 23).

Tip na výlet. Vypravme se na Šumavu, do míst kolem Modravy

Hezky upravené je okolí zmiňované zastávky Aš-Kino, kde lze na lavičce u tekoucího pramínku vody příjemně čekat třeba hodinu. „Městu Aš dominuje vrch Háj s výškou 758 m n.m. a na něm stojící kamenná Bismarckova rozhledna, která byla postavena roku 1904 a měří 34 m. Na vrchu Háj byl v roce 2010 vybudován sportovní areál s in-line dráhou a zázemím pro sportovce. Tento areál rozšiřuje již tak širokou nabídku sportovního vyžití na Ašsku,“ je webu Informačního centra Aš.

Papírna Doubrava

V městě se nachází také mimo jiné Kulturní památka Papírna Doubrava, která je mimořádným dokladem papírenské tvorby na území Ašska. „Historie papíren na Ašsku sahá až k 16.-17. století. Soubor fragmentů bývalé papírny se skládá ze základu budov papírny, vodního náhonu, kamenného mlecího kola, kamenné nádrže holandru datované 1750 a míchacích kádí na papírovinu. Odkrývání této památky trvalo několik let, v roce 2015 byla slavnostně zpřístupněna,“ uvádí informační leták.

Dnes, 11:33
Na Letišti Karlovy Vary si záchranáři, hygienici a zástupci Karlovarského kraje ověřovali postup pro případ,...
Včera, 17:51
Rada Karlovarského kraje schválila nákup ochranných pomůcek do výše 100 tisíc korun jako humanitární pomoc...
17.2.2020
Zastupitelé Karlovarského kraje budou rozhodovat o přerozdělení 717 milionů korun z přebytku loňského hospodaření kraje....
14.2.2020
Karlovarský kraj přidá z přebytku rozpočtu z minulého roku 100 milionů korun na opravy silnic...
12.2.2020
Karlovarský kraj nechá přepracovat projekt dostavby chebské nemocnice, s dodavatelem prací již dříve ukončil smlouvu....
10.2.2020
Do Karlovarského kraje loni přijelo 1,19 milionu návštěvníků, meziročně jich bylo o 6,8 procenta více....
10.2.2020
V Karlovarském kraji byl v noci na dnešek kvůli větru přerušen provoz na některých regionálních...
8.2.2020
Cheb začne na přelomu února a března opravovat dvě ulice, Dukelskou v centru a Družstevní...
6.2.2020
Aš na Chebsku chystá opatření, která mají mladé obyvatele přesvědčit, aby ve městě zůstali. Radnice...
4.2.2020
Od 1. srpna 2018 zavedl Cheb pilotní projekt MHD zdarma, týkající se lidí s trvalým...
Reklama